بارش شهابی برساوشی در ۲۱ مرداد ماه به اوج می رسد

اوج بارش شهابی برساوشی در ۲۱ و ۲۲ مرداد ماه

ستاره شناسان از ماه ها پیش خبر یکی از مهم ترین رویدادهای نجومی در سال ۲۰۱۸ را اعلام کرده بودند. رویدادی که آن را بارش شهابی برساوشی می نامیم. این رویداد نجومی یکی از جذاب ترین شهاب باران های سالانه است که گویا اکنون زمان به اوج رسیدن آن فرا رسیده است. در روزهای ۲۱ و ۲۲ مرداد ماه، شاهد اوج بارش شهابی برساوشی ۹۷ هستیم. اگر شما هم از علاقه مندان به آسمان شب و شگفتی های ناتمامش هستید، در ادامه این خبر با مجله گردشگری الی گشت همراه باشید.

بارش شهابی برساوشی 97
مطالب مرتبط:
بارش شهابی برساوشی چیست و چه زمانی اتفاق می افتد؟
غرق در آسمان زیبای شب شوید + ویدئو
تصاویری زیبا از آسمان طوفانی استرالیا در شب

۲۱ و ۲۲ مرداد ماه سال ۹۷، برای علاقه مندان به دنیای شگفت انگیز آسمان شب اهمیت بسیاری دارد. چرا که رویدادی به نام بارش شهابی برساوشی در این تاریخ، به اوج خود خواهد رسید. این نوع بارش، یکی از معروف ترین و پرتعداد ترین بارش های شهابی سالانه است که همواره در دهه آخر مرداد ماه به اوج خود می رسد. به گفته بسیاری از منجمان، به علت وضعیتی که ماه در سال ۹۷ دارد، تعداد ۶۰ تا ۷۰ شهاب و یا حتی بیشتر در هر ساعت در آسمان شب قابل مشاهده است. بنابراین اگر به مکان هایی بروید که آلودگی نوری کمی داشته باشد، آتش بازی شهاب ها را در آسمان شاهد خواهید بود.

بارش برساوشی چیست؟

بارش شهابی برساوشی در واقع ذرات و گرد و غبار برجای مانده از مدار دنباله دار “سویفت – تاتل” هستند که توسط سیاره زمین جاروب می شوند. ذرات معلق باقی مانده از این دنباله دار توسط جاذبه زمین به داخل جو آن کشیده می شوند و آتش می گیرند، این امر ما را قادر خواهد ساخت تا شاهد آتش بازی باشکوهی در آسمان شب باشیم. ذرات معلق این دنباله دار را می توان از ۲۶ تیر ماه تا حدود دوم شهریور به طور پراکنده در آسمان مشاهده کرد، اما این روزهای ۲۱ و ۲۲ مرداد هستند می توانیم شاهد اوج این بارش ها باشیم.

بارش شهابی برساوشی

در زمان بارش امسال، ماه در وضعیت ماه تاریک (محاق) قرار دارد و فقط در آسمان صبح می توان آن را مشاهده کرد. به همین خاطر، رصدگران این پدیده امسال شاهد بارش متفاوتی خواهند بود. پیش بینی می شود که هر رصدگر بتواند بین ۸۰ تا ۱۰۰ شهاب را در هر ساعت نظاره کند. از همان موقع که صورت فلکی برساوش از افق شمال شرق آسمان طلوع می کند، بارش شهابی برساوشی ۹۷ در اوج خود آغاز می شود. این شهاب ها بسیار درخشان و پر سرعت هستند.

ویژگی منحصر به فرد دیگری که بارش شهابی امسال دارد، خودنمایی سیارات زحل و مریخ در آسمان در هنگام این بارش است. مریخ در این ایام، نزدیک ترین فاصله با زمین را دارد و به شکل یک سیاره نسبتا بزرگ سرخ تا صبح ۲۲ مرداد قابل مشاهده است.

برای تماشای رویداد شگفت انگیز بارش شهابی برساوشی ۹۷ نیازی به تلسکوپ و دیگر تجهیزات رصد نخواهید داشت. کافیست از شهرهای بزرگ خارج شوید و به دل طبیعت بکر بروید تا بتوانید این پدیده زیبا را مشاهده کنید.

رونمایی از نسخه جدید نرم‌افزار رزرواسیون آنلاین الی‌گشت
رونمایی از بزرگترین مجسمه میکی ماوس در دبی
رشد ۱۱ درصدی صادرات صنایع دستی به ارزش ۱۹۰ میلیون دلار
کاخ گلستان تهران میزبان رییس موزه لوور پاریس

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code