بارش شهابی جوزایی ۲۲ آذر ۹۶: این چند شب سر به هوا باشید!

بارش شهابی جوزایی

این روزها همه گرفتارند و درگیر. کسی فرصت سرخاراندن ندارد، چه برسد به اینکه به آسمان نگاه کند. اما این روزها در آسمان بالای سرمان اتفاق جالبی در حال رخ دادن است: بارش شهابی جوزایی. به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنیم در این شب های سرد پاییزی برای چند ساعتی هم که شده دست از کار و مشغله بکشید و نگاهی به آسمان بیاندازید تا لذت تماشای یکی از زیباترین بارش‌های شهابی سال را از دست ندهید. تماشا و رصد شهاب‌ها در آسمان از آن دست تجربیات نابی است که هم برای علاقمندان به نجوم و هم برای افراد عادی لذتبخش و به یاد ماندنی خواهد بود. برای آشنایی بیشتر در مورد این پدیده‌ی زیبایی نجومی با الی گشت همراه باشید.

عکس بارش شهابی
مطالب مرتبط:
آسمان ایران امشب شهاب باران می شود
بارش شهابی برساوشی چیست و چه زمانی اتفاق می افتد؟

اگر به نجوم و ستاره‌شناسی علاقمند باشید حتما می‌دانید که در طول سال بارش‌های شهابی مختلفی اتفاق می‌افتند. چند ماه پیش در مورد یکی از این بارش‌ها به نام بارش برساوشی نوشتیم (در مورد بارش شهابی برساوشی بیشتر بدانید). اگر فرصت تماشای آن بارش شهابی را از دست داده‌اید اصلا نگران نباشید. شگفتی‌های طبیعت بی‌پایان است و زیبایی‌های خود را بی دریغ به ما ارزانی می‌کند. این بار اما سعی کنید فرصت را از دست ندهید، چون یکی از معروف‌ترین بارش‌های شهابی در حال وقوع است. این بارش شهابی که از قضا جذاب‌ترین و معروف‌ترین آن ها هم هست، بارش شهابی جوزایی نام دارد که هرسال از ۱۳ تا ۲۷ آذر رخ می‌دهد و در این بازه‌ی زمانی قابل رصد است. البته هر بارش شهابی در ساعاتی به اوج خود می‌رسد و زمان اوج بارش شهابی جوزایی نیز شامگاه چهارشنبه ۲۲ و سحرگاه پنج شنبه ۲۳ آذر خواهد بود. در این زمان بارش شهابی با چشم غیرمسلح و از تمام مناطق ایران قابل مشاهده است و هرکس که در زمان و مکان مناسب قرار داشته باشد می‌تواند این بارش فوق العاده زیبا را ببیند. اگر سال گذشته نیز پیگیر بارش شهابی جوزایی بوده باشید حتما به خاطر دارید که به دلیل وضعیت ماه و نور زیاد آن، رصد بارش شهابی بسیار دشوار و شاید غیرممکن بود. اما امسال با توجه به وضعیت مناسب ماه، امکان تماشا و رصد این پدیده ی زیبای نجومی برای همه در سراسر ایران امکان پذیر خواهد بود.

این بارش شهابی یکی از پربارش‌ترین و درخشان‌ترین بارش‌های شهابی در طول سال است. زیرا شهاب‌سنگ ها نورانی و روشن هستند و در ساعات اوج این بارش، تعداد شهاب‌ها به بیش از ۱۰۰ عدد در ساعت می‌رسد که از نظر تعداد شهاب بیشترین آمار رصد را خواهد داشت. بهترین زمان برای رصد شهاب‌سنگ ها بعد از غروب خورشید و تاریک شدن هوا تا قبل از سپیده دم است. بارش شهابی در بین ساعات ۱ تا ۲ بامداد ۲۳ آذر به اوج خود می‌رسد و بهترین زمان برای رصد بارش شهابی است.

بارش های شهابی

بارش شهابی جوزایی چیست و چرا به این اسم نامیده می‌شود؟

تفاوت عمده‌ای که بارش شهابی جوزایی با سایر بارش‌ها دارد منشاء آن است. منشاء این بارش به جای دنباله‌دار، یک سیارک به نام ۳۲۰۰ فایتون است که در سال ۱۸۳۳ کشف و به این اسم نامگذاری شد. بارش شهابی جوزایی عمری دویست ساله دارد. اولین مشاهدات مستند از این بارش مربوط به سال ۱۸۳۳ و از یک قایق در رودخانه‌ی می سی سی پی ثبت شده است. این بارش شهابی از آن زمان شروع شده است و همچنان ادامه دارد. در حقیقت این بارش رفته رفته قوی‌تر و بیشتر شده و تعداد شهاب‌ها به طرز عجیبی افزایش پیدا کرده است. یکی از علل این افزایش این است که نیروی گرانش سیاره مشتری، جریان بارش را از منبع بارش (سیارک ۳۲۰۰ فایتون) به زمین نزدیکتر کرده است.

صورت فلکی جوزا

برای تماشای شهاب‌ها کدام قسمت آسمان را نگاه کنیم؟

نام این بارش شهابی از صورت فلکی نورانی جوزا (دوپیکر)  گرفته شده است، یعنی جایی که ظاهرا این شهاب ها از آنجا می آیند. برای پیدا کردن صورت فلکی جوزا، می‌توانیم از صورت فلکی جبار یا شکارچی کمک بگیریم. پیدا کردن صورت فلکی جبار به خاطر سه ستاره‌ی نورانی‌‌ و درخشانش حتی برای آماتورها هم راحت است و در زمستان در نیمکره‌ی شمالی به بهترین شکل دیده می‌شود. پس در آسمان به دنبال سه ستاره‌ی نورانی که در امتداد هم قرار دارند بگردید که در واقع کمربند شکارچی (جبار) محسوب می‌شود. بعد به بالا و سمت راست آن نگاه کنید تا صورت فلکی جوزا را در شمال شرقی آسمان ببینید. بارش شهابی جوزایی نیازی به دوربین یا تلسکوپ ندارد.  تنها کافیست از هیاهوی تمدن دور شوید، مکان راحتی پیدا کنید و دراز بکشید.

بارش شهابی

بهترین مکان برای تماشا و رصد بارش شهابی

چنانچه در شهر،  به ویژه شهرهای بزرگ قصد تماشای بارش شهابی را داشته باشید، به دلیل آلودگی هوا و نورهای مصنوعی شهری تعداد شهاب کمتری را خواهید دید (یا اصلا شهابی نخواهید دید!). بنابراین بهترین گزینه برای رصد بارش شهابی، خارج شدن از شهر و پیدا کردن مکانی تاریک و آرام است که از نورهای مصنوعی شهری دور باشد.  کویرها نقاط ایده الی برای تماشا و رصد بارش شهابی جوزایی هستند.

بارش شهابی جوزایی از تمام نقاط ایران قابل مشاهده است.  اگر در زمان اوج بارش شهابی در مکان مناسب باشید برای تماشا و رصد آن به تجهیزات خاصی نیاز ندارید. در زمان اوج بارش شهابی با چشم غیر مسلح نیز قادر به دیدن شهاب ها خواهید بود و همانطور که گفتیم در ساعات اوج، تعداد این شهاب ها به ۱۰۰ عدد در ساعت می‌رسد.

ممکن است خیلی از ما تجربه‌ی خوبی در مورد بارش‌های شهابی قبلی نداشته‌ و هربار بی‌آنکه شهابی دیده ‌باشیم دست خالی برگشته‌ باشیم. زیرا نکته‌ی مهمی که معمولا در مورد رصد شهاب‌ها فراموش می‌کنیم صبور بودن است. معمولا چند دقیقه سرسری به اسمان نگاه می کنیم و بعد ناامید می شویم. پس اگر امسال مصمم هستید که تماشای این پدیده ی زیبا را تجربه کنید مکان مناسب و راحتی را پیدا کنید و منتظر آمدن شهاب ها باشید. برای آنکه سرمای هوا اذیتتان نکند می‌توانید پتو یا حتی کیسه خواب با خود ببرید و جای راحتی بنشینید یا حتی کف زمین دراز بکشید. بعد، در آرامش و سکوت منتظر عبور شهاب‌های درخشان و زیبا باشید. البته مراقب باشید خوابتان نبرد!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد