بلیط هواپیما

برگزاری نمایشگاه “عروسک در گذر زمان” در برج آزادی

نمایشگاه “عروسک در گذر زمان” در برج آزادی افتتاح شد

به مناسبت هفته میراث فرهنگی، نمایشگاه “عروسک در گذر زمان” روز پنجشنبه سوم خرداد ماه در مجموعه برج آزادی افتتاح شد. در ادامه این خبر، با مجله گردشگری الی گشت همراه باشید.

برگزاری نمایشگاه "عروسک در گذر زمان" در برج آزادی
مطالب مرتبط:
تصاویری از تهران قدیم
رکورد بازدید از موزه ملی ایران شکسته شد

به نقل از روابط عمومی برج آزادی، به منظور زنده کردن یاد و خاطره برخی از عروسک های ملی و فراموش شده کشور، در عصر روز پنجشنبه مورخ سوم خرداد ماه ۹۷ نمایشگاهی با عنوان عروسک در گذر زمان در این مجموعه افتتاح گشت. نعمت الله پایان، مدیر مجموعه برج آزادی تهران در اینباره گفت: «این نمایشگاه با همکاری و هماهنگی سازمان ها و مجموعه های ایکوم (کمیته ملی موزه ها)، بنیاد فرهنگی – هنری رودکی، مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان یونیمای ایران، دانشگاه تهران و مجموعه ملی فرهنگی – هنری برج آزادی آغاز به کار کرده است.»

در این نمایشگاه بیش از ۱۵۰ عروسک ارزشمند ملی که شاید یادشان در اذهان عمومی در حال فراموشی است، گردآوری و در معرض نمایش قرار داده شده اند. سازمان میراث فرهنگی کشور بسیاری از این عروسک ها را که آسیب جدی دیده بودند، به طور رایگان مرمت کرده است.

نمایشگاه عروسک در گذر زمان

این عروسک ها بیشتر از نوع نمایشی هستند و از میان آثار اهدایی مجموعه عروسکی بهروز غریب پور، مرکز هنرهای نمایشی، موزه شهر کاشان، دانشگاه تهران، موزه سینما، موسسه آموزش گردشگری آوای طبیعت پایدار، سرای موزه ره گشا، پژوهشکاه میراث فرهنگی و گردشگری و … انتخاب شده اند. بسیاری از این عروسک ها در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت ملی رسیده اند.

عروسک هایی همچون تَکَم از استان اردبیل، بازبازک از استان خوزستان، دهتودوک از قشم، دوتوک از خراسان جنوبی، بی بی لک مربوط به زرتشتیان کشور و عروسک های قاشقی از استان خراسان رضوی در معرض نمایش قرار گرفته اند.

به گفته نعمت الله پایان، عروسک های قدیمی ایران، قسمتی از میراث فرهنگی ناملموس ارزشمند کشور هستند که فرهنگ مردم هر قسمت از کشورمان را درون خود جای داده اند. نگه داری و نمایش این آثار کمترین کاریست که می توان در قبال این آثار ارزشمند انجام داد.

پسر خاله

لازم به ذکر است که در حاشیه این نمایشگاه، نقاشی ها و آثار هنری خانم سایه پارسایی هم در برج آزادی نمایش داده می شود که علاقه مندان به هنر نقاشی می تواننند از آن ها نیز بازدید کنند.

نمایشگاه “عروسک در گذر زمان” از سوم خرداد ماه آغاز به کار کرده و تا ۱۳ خرداد ماه در مجموعه آزادی به کار خود ادامه می دهد. این نمایشگاه همه روزه به جز روزهای شنبه و ایام شهادت از ساعت ۹:۳۰ الی ۱۷ عصر برپاست.

اولین کنسرت خیابانی در تهران برگزار شد
اولین کنسرت خیابانی در تهران برگزار شد
با بهترین رستوران های تهران همراه با موسیقی زنده آشنا شوید
با بهترین رستوران های تهران همراه با موسیقی زنده آشنا شوید
۱۰ منطقه خنک برای سفرهای یک روزه اطراف تهران
۱۰ منطقه خنک برای سفرهای یک روزه اطراف تهران
مدرسه ی انوشیروان دادگر جی تاتا، قدیمی ترین مدرسه ی دخترانه در تهران
مدرسه ی انوشیروان دادگر جی تاتا، قدیمی ترین مدرسه ی دخترانه در تهران

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code