تاثیر تحولات اقتصادی اخیر روی صنعت گردشگری

تاثیر تحولات اقتصادی اخیر روی صنعت گردشگری 

تاثیرات منفی نقص برجام و بد عهدی برخی کشورها در روابط سیاسی با کشورمان از طرفی و شرایط ناهموار و نامشخص ارز و شرایط اقتصادی از طرفی دیگر موجب تاثیرت زیادی در صنعت گردشگری ایران شده است. در ادامه این مطلب با الی گشت همراه باشید تا تاثیر تحولات اقتصادی اخیر روی صنعت گردشگری را بیشتر مورد ارزیابی قرار دهیم.

تاثیر تحولات اقتصادی اخیر روی صنعت گردشگری
مطالب مرتبط:
توسعه صنعت گردشگری ارزشمندتر از نفت!
راهکارهای تازه برای بهبود صنعت گردشگری کشور!
حذف «مالیات بر ارزش افزوده» از صنعت گردشگری

در واقع در شرایط کنونی ما به نوعی شاهد رقابت ناسالم در حوزه گردشگری هستیم که از ناهماهنگی بین بخش های مختلف این صنعت نشات می گیرد. این مطالب را مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد اعلام کرد و در خصوص تاثیر تحولات اقتصادی اخیر روی صنعت گردشگری افزود:

اثرات و تبعات بی ثباتی نرخ ارز و کاهش سطح خدمات در حوزه گردشگری موجب شده تا از گردشگری در ایران به نوعی یک گردشگری ارزان و اصطلاحا «چیپ» یاد شود، به گونه ای که امکان ورود گردشگران با فرهنگ پایین، قشر متوسط رو به پایین و کم سواد میسر شده و می تواند باعث آسیب های اجتماعی در مقاصد گردشگری داخلی گردد.

گردشگری یزد

ناهماهنگی در حوزه گردشگری موجب شده که هیچ کدام از بخش‌های مختلف این صنعت به قوانین فعلی پایبند نیستند و برای کسب درآمد بیشتر از بخش گردشگری حتی به سایر حوزه‌ها خارج از محدوده خود وارد می شوند. به گفته یکی از فعالان در خصوص تاثیر تحولات اقتصادی اخیر روی صنعت گردشگری: ایجاد کردن نوسان در نرخ ها و ارائه خدمات به گردشگران در ابتدا باعث سلب اعتماد آنها می گردد و همچنین کاهش قیمت در نهایت کاهش سطح خدمات را در پی خواهد داشت و تدام این روال موجب باعث ارزان شدن صنعت گردشگری ایران می گردد و در نهایت کاهش سطح کیفی این خدمات و بسیاری از تبعات منفی دیگر را در پی خواهد داشت که از جمله آن ها می توان به حذف ایران از لیست کشورهای پردرآمد گردشگری و کاهش ارز آوری برای کشور اشاره کرد.

هتل سنتی در یزد

تحولات قابل پیش بینی یزد در این خصوص

به نقل از ایسنا و به گفته سید مصطفی فاطمی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد: یزد با توجه به پیشینه فرهنگی خود، جاذبه‏های گردشگری و اقلیم خود، محبوب و مورد پسند گردشگرانی از قشر فرهنگی به ویژه خبرنگاران، عکاسان، اساتید و شاعران است و گردشگران خاص خود را دارد و از این تغییرات و اثرات منفی فعلا در امان است، اما به هر حال با این روند تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. فاطمی نیر ابراز داشت: شاید تنها اتفاقی که بعد از چیپ شدن گردشگری برای یزد بیافتد، این است که سطح مالی گردشگران فرهنگی پایین تر بیاید و با توجه به این اتفاقات، بازگشت این صنعت به حالت اولیه به عنوان بسیار دشوار است و این گردشگری چیپ برای برگشتن به حالت اولیه، مستلزم زمان و اقدامات زیادی است و همین عامل کمی نگرانی صاحب نظران را در این خصوص به همراه دارد.

حضور گردشگران خارجی در عزاداری محرم در یزد
حضور گردشگران خارجی در عزاداری محرم در یزد
دبی، دومین مقصد سفر ایرانی ها
دبی، دومین مقصد سفر ایرانی ها
کمپ و چادر زدن در جزیره هرمز ممنوع شد!
کمپ و چادر زدن در جزیره هرمز ممنوع شد!
فرود اضطراری هواپیما به دلیل دعوای زن و شوهری
فرود اضطراری هواپیما به دلیل دعوای زن و شوهری

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code