دستور رسیدگی فوری به وضعیت طاق کسری صادر شد!

طاق کسری مرمت می شود!

چند روز پیش خبری منتشر کردیم در مورد وضعیت اسفناک و رو به نابودی طاق کسری. ایوان مدائن یا طاق کسری یکی از برجسته ترین بناهای به جا مانده از دوران شاهنشاهی ساسانیان است که امروزه در تیسفون و کشور عراق کنونی قرار گرفته است. متاسفانه چند روز پیش به دلیل عدم رسیدگی و نگهداری از این بنای ارزشمند بخش هایی از آن فرو ریخت که نگرانی جامعه جهانی را برانگیخت. خبر خوبی که برای شما داریم این است که در پی بازدید وزیر فرهنگ و گردشگری عراق دستور رسیدگی فوری به وضعیت طاق کسری صادر شده است و قرار است اقداماتی جهت حفظ و ترمیم این بنا صورت بگیرد. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در مورد این خبر بیشتر بدانیم.

مرمت طاق کسری
مطالب مرتبط:
طاق کسری در حال فرو ریختن است، ایران کمک می کند
مهمترین شهرهای تاریخی در جهان
موزه ایران باستان، گنجینه ای بی بدیل در کشور

بر اساس خبری که خبرگزاری ایرنا منتشر کرده آقای عبدالامیر الحمدانی، وزیر فرهنگ و گردشگری کشور عراق طی بازدیدی که از طاق کسری، برجسته ترین اثر تاریخی دوره شاهنشاهی ساسانی در جنوب شرقی بغداد داشتند دستور انجام بررسی مطالعاتی با همکاری دانشگاه بغداد را صادر کرد. بر اساس این دستور قرار است پس از مشخص شدن علت و عوامل تخریب بخشی از طاق کسری نسبت به مرمت آن اقدام شود.

نابودی طاق کسری

میزان تخریب طاق کسری اعلام شد!

در گزارشی که پس از بازدید از طاق کسری منتشر شد آمده است که خوشبختانه تخریب یاد شده مربوط به بخش های اصلی و باستانی طاق کسری نبوده و مربوط به همان بخشی است که اخیرا از سوی یک شرکت از کشور جمهوری چک آجرچینی شده بود. چندی پیش رسانه های عراقی به نقل از «کاظم الشمّری» نماینده ائتلاف الوطنیه (ایاد علاوی) در پارلمان عراق نوشته بودند که این اثر برجسته تاریخی در جنوب شرقی بغداد پایتخت عراق بدلیل بی توجهی و عدم مرمت، در معرض تخریب کامل قرار گرفته است و نسبت به مراقبت و حفظ و نگهداری از آن هشدار داده بودند. آقای کاظم الشمری، با انتشار ویدئویی از تخریب بخشی از طاق کسری خبر داده بود.

این نماینده پارلمان عراق از رئیس جمهوری، نخست وزیر و وزیر فرهنگ عراق و همچنین سازمان یونسکو خواسته بود برای نجات این اثر بی نظیر تاریخی اقدام فوری به عمل آورند. الشمری در بیانیه ای به همین مناسبت، تاکید کرده بود که در پی ریزش بخشی از طاق کسری، بخش های دیگری از آن در معرض ریزش قرار دارد و هر لحظه ممکن است ویران شود. بنابراین لازم است سریعا نسبت به مرمت و حفظ این بنای ارزشمند اقداماتی انجام بگیرد.

طاق کسری در عراق

خبر تخریب طاق کسری در حالی منتشر شده که پیش از این بسیاری از آثار تاریخی و کهن عراق در سال های پس از اشغال این کشور از سوی آمریکا و به دلیل بی توجهی و ناامنی در معرض تخریب و یا سرقت آثار قرار گرفته اند و در وضعیت مناسبی قرار ندارند.

در طول سال هایی که عراق توسط آمریکا و متحدان غربی اش اشغال شده بود (۲۰۰۳ – ۲۰۱۱) و همین طور نیز ناامنی ها و هجوم داعش به سوریه و عراق، بسیاری از آثار تاریخی و موزه های این دو کشور متاسفانه تخریب و یا آثار و اشیاء با ارزش آن ها به سرقت رفتند. با هجوم گروهک تروریستی تکفیری داعش به عراق (۲۰۱۴) و اشغال نزدیک به یک سوم خاک این کشور، تخریب عمدی آثار تاریخی عراق در دستور کار این گروهک تکفیری قرار گرفت و بسیاری از آثار به شکل کامل و یا جزیی تخریب شدند.

رسیدگی به وضعیت طاق کسری

طی این مدت بسیاری از آثار تاریخی و عتیقه عراق نیز به سرقت رفتند و سر از حراجی ها و موزه های کشورهای غربی و آمریکا درآورده است که طرفین عراقی با توجه به قوانین بین المللی مسئولیت کلیه موارد مربوط به دوران اشغال را متوجه آمریکا و سپس داعش می دانند.

شوک بزرگ موزه ی ملی پراگ، نگهداری از الماس‌ های قلابی!
چهار تغییر مهم در سفرهای هوایی سال ۲۰۱۹
کشف آجرهایی ارزشمند از دوران هخامنشی
در سفر چگونه اینترنت پیدا کنیم؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code