تپه تاریخی پوئینک در حال کاوش است یا تخریب؟

تخریب پوئینک

مسوولان میراث فرهنگی می‌ گویند باستان ‌شناسان در حال کاوش در محوطه‌ باستانی پوئینک هستند، با این حال، دوستداران میراث از تخریب پوئینک در این تپه خبر می ‌دهند که به گفته آن‌ها بعضا با نام جعلی کاوش انجام می‌ شود. در این میان، صحبت‌ های پیشین مسوولان شهری ورامین هم نشانه ‌هایی برای تایید این حرف است. بر اساس گزارش ایسنا، دوستداران میراث فرهنگی قرچک ورامین نسبت به انجام حفاری ‌های غیرمجاز و تخریب تپه‌ باستانی پوئینک با نام کاوش‌ های باستان ‌شناسی هشدار می‌دهند. آن‌ ها می ‌گویند با چشم خود دیده‌ که کارگرانی با کلنگ به جان تپه افتاده ‌اند و در حال صاف کردن آن هستند، اما مسوولان میراث‌ فرهنگی تاکید می‌ کنند برای کاوش در تپه پوئینک مجوز صادر شده و حتی بیش از دو ماه است کار در این محوطه انجام می‌شود. با الی گشت همراه شوید تا در مورد این خبر بیشتر بدانیم.

تخریب پوئینک
مطالب مرتبط:
تونل نمکی گرمسار، جاذبه ای نفس گیر برای عاشقان طبیعت
ری گردی
آشنایی با کاروانسراهای اطراف تهران

این صحبت‌ ها در حالی مطرح می ‌شوند که دوم بهمن سال گذشته، حسین دهقان، شهردار ورامین، در جلسه شورای برنامه‌ ریزی و توسعه استان تهران مشترک با کمیته برنامه ‌ریزی شهرستان ورامین که با حضور استاندار تهران برگزار شده بود، با بیان اینکه تپه باستانی پوئینک قرچک که در مسیر کمربندی جنوبی قرار دارد، شبانه جمع شود، اعلام کرد شهرستان‌ های قرچک و ورامین نیازمند کمربندی جنوبی برای کاهش ترافیک هستند. به نظر می‌رسد، بازمانده ‌های این دژ باستانی، سد راه پروژه‌ عریض ‌سازی جاده قرچک به ورامین در کمربندی جنوبی قرچک شده‌ اند، به اندازه‌ ای که قرار است این دژ باستانی را نادیده گرفته و شاید هم بعد از بررسی‌ های کامل باستان‌شناسی، راه را برای ورود جاده‌ جدید هموار کنند. محسن شیخ ‌الاسلامی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران درباره‌ اتفاقاتی که در این محوطه‌ تاریخی در حال رخ دادن است گفت: کاوش‌ های باستان‌ شناسی در این محوطه با مجوز پژوهشکده باستان ‌شناسی در حال انجام است، اما هنوز کاوش‌ ها به پایان نرسیده که بخواهیم گزارش کاوش را از سرپرست آن بگیریم، در واقع در لایه ‌هایی که کاوش می‌شود، لایه ‌برداری می‌کنند.

تخریب پوئینک

روح‌ الله شیرازی، رئیس پژوهشکده باستان ‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز با رد صحبت ‌های مطرح ‌شده درباره‌ تسطیح تپه‌ باستانی قرچک ورامین می‌گوید: باستان ‌شناس این پژوهشکده با مجوز پژوهشکده باستان‌ شناسی در حال انجام کاوش است. او همچنین در واکنش به صحبت ‌های شهردار ورامین که بهمن سال گذشته درخواست جمع ‌آوری شبانه این محوطه‌ باستانی را کرده بود، تاکید می‌ کند: ما اجازه‌ تخریب پوئینک را نمی ‌دهیم، این منطقه محوطه‌ ای باستانی است و باستان‌ شناسان ما کار علمی و و ظیفه‌ خود را در این زمینه انجام می ‌دهند. لاله روح‌انگیز سرپرست هیات کاوش در این محوطه‌ باستانی فقط به دادن این اطلاعات بسنده کرد که از دو ماه و نیم قبل کار بررسی در این محوطه‌ باستانی را آغاز کرده و چند روز دیگر کار کاوش آن تمام می‌شود. او اما ارائه‌ اطلاعات درباره‌ اقدامات انجام ‌شده در این محوطه‌ باستانی را به پایان کار و ارائه به پژوهشکده باستان‌ شناسی منوط می‌داند.

تخریب پوئینک

روح‌ انگیز همچنین اوایل مهر امسال درباره‌ فصل پیشین کاوش در این محوطه‌ باستانی اعلام کرده بود: تپه قلعه پوئینک که در مسیر اصلی کمربندی تازه ‌ساخت واقع شده به شماره ۱۵۷۷۳  در هشتم مرداد ۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. تپه قلعه پوئینک بقایای برجای ‌مانده از بنایی منفرد با مصالح خشت و چینه است که علی ‌رغم آسیب ‌های وارده و تخریب‌ پوئینک، حجم زیادی برجای مانده است. آن بقایای ساختار معماری خشتی چینه‌ ای با سطح قاعده مربع و برای گسترش و کشیدگی شمال شرقی به جنوب غربی یا شمال غربی به جنوب شرقی است که در میان اراضی پست و هموار شهرستان قرچک که در حال حاضر در مجاورت بافت مسکونی و مسیر راه‌آهن قرار گرفته است. براساس شواهد موجود و با توجه به نتایج کاوش این بنا دارای یک راه ورودی در ضلع جنوبی بوده و از سه ضلع دیگر با دیوارهای مرتفع و قطور محصور شده است. در نتیجه کاوش به طور کلی در سه لایه فرهنگی و سه فاز معماری به صورت فشرده و منسجم مورد مطالعه و خواناسازی قرار گرفت که معماری فاز دو و سه در یک لایه فرهنگی قرار می‌گیرد.

این بار واقعا به جهنم دره بروید!
این بار واقعا به جهنم دره بروید!
روستای هجیج جاذبه ای شگفت انگیز در دل کوه های کرمانشاه
روستای هجیج جاذبه ای شگفت انگیز در دل کوه های کرمانشاه
خانه بهنام در تبریز، یکی از جذاب ترین خانه های تاریخی ایران
خانه بهنام در تبریز، یکی از جذاب ترین خانه های تاریخی ایران
روستایی در ایران که مردمانش رومانیایی صحبت می کنند!
روستایی در ایران که مردمانش رومانیایی صحبت می کنند!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code