ثبت جهانی شهر تاریخی توس در دست اقدام است

ثبت جهانی شهر تاریخی توس در چه مرحله ای است؟

مدیرکل امور پایگاه های جهانی سازمان میراث فرهنگی و صنایع‌ دستی، فرهاد عزیزی در رابطه با ثبت جهانی شهر تاریخی توس ابراز داشت: قدم های اولیه در این خصوص برداشته شده است برداشته شده و این شهر تاریخی و همچنین آرامگاه فردوسی به منظور واقع شدن در فهرست آثار جهانی یونسکو دارای ارزش های تاریخی و بی نظیر می باشد. مجله الی گشت در این خبر به بررسی روند اقدامات در مسیر ثبت جهانی شهر تاریخی توس می پردازد.

ثبت جهانی شهر توس
مطالب مرتبط:
آرامگاه فردوسی در مشهد
معرفی ۱۵ مورد از جاذبه های مشهد
گشتی در تاریخی ترین خانه های مشهد

عزیزی در راستای ثبت جهانی شهر تاریخی توس و در ادامه نیز اشاره ای به برخی از اقدامات و برنامه های مناسب جاری در جهت خدمت رسانی در این شهر تاریخی کرد و گفت: فراهم نمودن امکانات و شرایط لازم به منظور نشان دادن ارزش های واقعی این مناطق یکی از دغدغه های همیشه سازمان میراث فرهنگی در مناطق ارزشمند تاریخی نظیر شهر تاریخی توس است.

ثبت جهانی شهر تاریخی توس

وی نیز به شروع عملیات مرمت برج و باروی تاریخی توس اشاره کرد و اعلام کرد: با در نظر داشتن پیشینه مطالعاتی که این برج و باروی تاریخی داراست، حفظ، مرمت و سامان دادن به آن قادر است بیشتر از گذشته شکوه و عظمت توس را به عموم نشان دهد.

مقبره ابوالقاسم فردوسی

مدیرکل امور پایگاه های جهانی سازمان میراث فرهنگی و صنایع‌ دستی همچنین ابراز داشت: از دید مردم و گردشگران، جایگاه و ارزش تاریخی این منطقه، در صورتی که عملیات مرمتی به پایان برسد، نزدیک تر به واقعیت آن بسیار می شود چرا که عظمت و شکوه این شهر تاریخی ملموس تر می گردد. علاوه بر این، اجرای طرح بازسازی جلوخان آرامگاه فردوسی نیز با مساعدت و همکاری شهرداری مشهد نیز نمونه ای عالی از مشارکت مدیریت شهری در حفظ و نگهداری از هویت و ارزش های ملی و تاریخی است.

مقبره حکیم ابوالقاسم فردوسی

عزیزی نیز اشاره ای به این امر کرد که طرح کلی جلوخان آرامگاه فردوسی به پایان رسیده است و امور اجرایی و عملیات آن نیز در چند روز آینده شروع خواهد شد. انجام این طرح ها و پروژه های عملیاتی یکی از قدم های اساسی و مهم برای شروع فرآیند تهیه پرونده ثبت جهانی شهر تاریخی توس به منظور پیشنهاد به یونسکو می باشد.

شهر توس

وی همچنین ادامه داد ایجاد زیرساخت های حیاتی، مدیریت و رسیدگی به بخشی از مشکلات در این شهر، مدیریت ساخت و سازها و فراهم نمودن برخی دیگر امکانات در کنار اهمیت و ارزش تاریخی شهر توس اهمیت بسیار بالایی دارد. در کل این امور، اقدامات اولیه جهت ثبت جهانی شهر تاریخی توس می باشند که امید است تا چند سال پیش رو بتوان فرآیند ثبت جهانی توس را آغاز و پرونده پیشنهادی مربوط به آن را تهیه کرد.

شهر تاریخی توس

در حال حاظر این شهر تاریخی با محوطه ای به مساحت ۳۶۰ هکتار در فهرست آثار ملی ثبت شده است. این شهر نیز تا بهمن سال ۹۱ یکی از روستاهای تابع مشهد به شمار می رفت، اما بعد از آن، روستای تاریخی توس که مقبره حکیم ابوالقاسم فردوسی در کنار آن واقع شده است، به عنوان یک محدوده جدای شهری و با تایید شورای عالی معماری و شهرسازی، به شهرداری شهرستان مشهد واگذار گردید.

راهکارهای ساده برای فعال سازی رمز پویا ( رمز دوم یک بار مصرف )
از سال آینده، طرح ملی زبان های در خطر پیگیری خواهد شد
تا خرداد سال آینده به دریاچه گهر نروید!
مالزی وارد گردشگری زیبایی شد

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code