X

رشد صنعت گردشگری امارات تا سال ۲۰۲۱ به ۴۵ میلیون گردشگر

رشد صنعت گردشگری امارات متحده ی عربی

امارات متحده ی عربی اعلام کرده است که در سال ۲۰۲۱ رقم گردشگری که به این کشور وارد می شوند حدود ۴۵ میلیون نفر خواهد بود که این عدد می تواند در رشد صنعت گردشگری این کشور رقمی چشم گیر باشد. آن ها نیز اشاره کرده اند که با توسعه ی زیرشاخه های صنعت سرگرمی و تفریحی در سراسر شهر دبی خودشان را یک قدم در رسیدن به هدف رشد این صنعت ارزشمند در کشورشان نزدیک تر کنند. اصلی‌ترین توسعه‌ها مربوط به پارک‌ های موضوعی مختلف می‌شود که دبی را به مقصدی برای گردشگران بین‌ المللی تبدیل کرده است. شایان ذکر است که چند برابر هزینه های میلیارد دلاری که این شهر برای صنعت گردشگری خود می پردازد با ورود گردشگرانی که سالانه برای تفریح به این شهر سفر می کنند باز گرداننده می شود. در ادامه ی این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره رشد صنعت گردشگری امارات متحده ی عربی
صحبت کنیم، با ما در ادامه همراه باشید.

مطالب مرتبط:
تجربه جذابیت های زمستانه با دهکده یخی جزیره هوکایدوی ژاپن
ساخت یک ماه مصنوعی برای تامین روشنایی چین
رشد صنعت گردشگری در منطقه دریای خزر در سال ۲۰۱۷

زیرساخت های صنعت سرگرمی و تفریحی یکی از مواردی است که در توسعه صنعت گردشگری هر کشور بسیار تاثیر گذار است. امارات متحده ی عربی از آن دسته شهرهایی است که در این زمینه تلاش های بسیاری کرده و اعلام کرده است که تا سال ۲۰۲۱ می خواهد رقم گردشگری اش را به ۴۵ میلیون نفر برساند. این شهر با توسعه زیرساخت های صنعت سرگرمی و تفریحی که شامل پارک های موضوعی، پارک های آبی با رعایت استاندارهای بین المللی و همینطور دیگر جاذبه هایی که بیشتر آن ها لقب ترین را برای خود کسب کرده سبب شده تا این کشور در جذب گردشگر موفق باشد و سالانه میلیون ها نفر برای تفریح و گردشگری به سمت آن سفر کنند.

مطبق با پیش بینی که موسسه PWC انجام داده است تا امارات متحده ی عربی پتانسیل این را دارد که تا سال ۲۰۲۱ بتواند رقم جذب گردشگرش را به ۴۵ میلیون نفر برساند در حالی که ۳۰ میلیون نفر از این گردشگران بین المللی بوده و ۱۵ میلیون نفر از آن ها بومی های کشور عربستان می باشد. طبق برآوردهای مشاوران بین‌المللی اکسپو  (International Expo Consults)، پارک‌های موضوعی دبی می‌تواند تا سال ۲۰۲۰ درآمد سالیانه حدود ۵ میلیارد دلار نصیب کشور کنند.

کارمند بخش تجاری سرگرمی های DXB، احمد الرییس نیز بیان کرده است که:

شهر دبی در کشور امارات متحده ی عربی یکی از مقاصد گردشگری چند جانبه است و برای هر سلیقه ای گزینه های جذابی دارا می باشد. از همین رو دبی نه تنها مقصدی معروف برای علاقمندان به خرید است، بلکه برای کسانی که سلیقه ی گردشگری متفاوتی دارند نیز هم گزینه های مناسبی دارد و برای سرگرمی و تفریح محل مناسبی دارا می باشد. این پارک‌های موضوعی از الحاقات جدید به بخش سرگرمی شهر دبی هستند و حالا این شهر میزبانی چندین پارک موضوعی، پارک آبی و سایر جاذبه‌های مناسب برای خانواده‌ها را برعهده دارد. دبی طی یک دهه اخیر با افزایش جاذبه‌های گردشگری شاهد رشد چشمگیر گردشگری بوده است.

پارک های موضوعی دبی سبب شده اند جاذبه های مناسبی برای کسانی که با خانواده به سفر می روند باشد و مقامات این شهر به دنبال افزایش میانگین مدت زمان اقامت گردشگران در دبی هستند. به گزارش بخش بازاریابی گردشگری و بازرگانی دبی (گردشگری دبی)، این شهر در طول شش ماه اول سال ۲۰۱۸ پذیرای ۸٫۱۰ میلیون گردشگر بین‌المللی بود. جالب است بدانید بخش گردشگری امارات متحده عربی در پایان سال ۲۰۱۷، ۱۰۹ میلیارد درهم در سال ارزش داشت. همچنین بازارهای اصلی برتر (هند، عربستان صعودی و بریتانیا) شاهد عملکرد پایدار بهتر در نیمه اول سال ۲۰۱۸ بوده‌اند.

مدیر کل یکی از جاذبه های گردشگری مهم در دبی به نام لگولند گفته است که راه اندازی مجموعه ای جدید در طول سه سال گذشته به شدت بر جذابیت این شهر افزوده است و در عین حال هم سرگرمی های بیشتری را در اختیار ساکنان شهری و گردشگرانی که به این شهر سفر می کنند نیز قرار داده است. از زمان آغاز به کار لگولند دبی (Legoland Dubai) در سال ۲۰۱۶، این مجوعه شاهد افزایش چشمگیر بازدیدکنندگان بین‌المللی بوده است.

با توجه به اطلاعاتی که از گروه اکسپدیا در طول سه ماه سوم سال ۲۰۱۸ بدست آمده نیز نشان دهنده تعداد مسافران آسیایی به امارات متحده ی عربی است. در این بین تعداد مسافرانی که از چین و هند به دبی سفر می کنند بسیار زیاد و چشم گیر است، که همین موضوع از روند روبه رشد موقعیت این کشور به عنوان یک مقصد برتر گردشگری نیز حکایت دارد. براساس این اطلاعات،‌ با اینکه مسافران کشورهای بریتانیا و آمریکا در صدر لیست گردشگران کشور امارات هستند،‌ اما تعداد مسافران کشورهای چین و هند در مقایسه با سال گذشته، بیشترین رشد را به ترتیب با حدود ۲۴۵ درصد و بیش از ۶۰ درصد نشان می‌دهند.

از جمله عواملی که برا افزایش تعداد مسافران ورودی به امارات متحده ی عربی تاثیر قابل ملاحظه ای دارد، چندین طرح از سوی دولت امارات است که به منظور رشد صنعت گردشگری دبی اتخاذ گردیده است. از جمله ی این تصمیمات ارائه ویزای ترانزیت برای مسافران خارجی است که از امارات به مقصد کشور سوم سفر می‌ کنند،‌ تصمیم دیگری که در ارائه ویزا به محض ورود به کشور و پذیرش کارت ‌های اعتباری چینی اتخاذ شده است. علاوه‌ براین، گردشگران هندی احتمالا امارات را به‌عنوان مقصد تعطیلات خود انتخاب می‌ کنند، چرا که دسترسی به آن آسان است و بیش از هزار پرواز بین هند و امارات در طول هفته انجام می‌شود. احمد الرییس اشاره می‌کند که صنعت پارک‌های موضوعی در دبی همانند سایر صنایع احتمالا طی سال‌های آینده رشد بیشتری خواهد داشت و رایدها و جاذبه‌های جدیدی به آن اضافه می‌شود تا جذابیت بیشتری به پارک‌های موجود ببخشند.