ساخت یک ماه مصنوعی برای تامین روشنایی چین

بشر در دنیای امروز از قدرت فناوری برای تحقق ایده های خود استفاده می کند، اما شاید تا کنون در خصوص ساختن یک بدنه سیاره مانند کمتر کسی اقدام کرده باشد. اما اکنون این ایده را شهر شنگدو در چین قصد دارد آن را انجام دهد. مقامات شهر شنگدو نیت دارند تا سال ۲۰۲۰، یک ماه مصنوعی را بر آسمان این شهر بزرگ نصب کنند. در واقع این ماه مصنوعی، یک گوی بزرگ بسیار و پر نور است، که تقریبا ۸ برابر بیشتر از ماه اصلی روشنایی دارد. با الی گشت همراه باشید تا ساخت یک ماه مصنوعی در چین را بررسی کنیم.

ساخت یک ماه مصنوعی
مطالب مرتبط:
با سفر به چین در ماه نوامبر، در جشنواره چونگ یونگ چین شرکت کنید!
سفری ارزان به روستاهای چین و آشنایی با نکات سفر به این نواحی!
ماجراجویی در جشن نیمه پاییز چینی ها!

علاقه زیاد مردم این شهر موجب اقدام به ساخت یک ماه مصنوعی نشده است، در حقیقت اگر بخواهیم علت دقیق آن را بیان کنیم، این است که، این اقدام به منظور برطرف کردن نیاز شنگدو به روشنایی خیابان ها و ذخیره پول شهر می باشد. طبق برآورد، این ماه مصنوعی در این شهر قادر است روشنایی مساحتی به قطر ۸۰ کیلومتر را تامین کند، به گونه ای که نه تنها از تمام نقاط چین، بلکه در خارج از این کشور هم قابل مشاهده خواهد بود. از دیگر ویژگی های این ماه مصنوعی این است که پوششی انعکاس دهنده را دارا می باشد تا نور خورشید را از طریق صفحه های خورشیدی که قابلیت تنظیم دارند را منعکس کند.

ساخت یک ماه مصنوعی در چین

با در نظر گرفتن این که با ساخت یک ماه مصنوعی میزان روشنایی بیشتری را نسبت به ماه عادی ایجاد می کند، در اوقاتی به مانند انتهای شب که نیاز کمتری به نور آن است به هوای گرگ و میش و شبیه به غروب مبدل می گردد.

روزنامه مردم چین در روزهای گذشته گفته های وو چونفنگ، مدیر عامل شرکت هوافضای چنگدو در این خصوص ساخت یک ماه مصنوعی را منتشر کرد که آقای وو ابراز داشته است این ایده  از سال های قبل مطرح است و فناوری برای انجام چنین پروژه ای آماده می باشد و همچنین سال ۲۰۲۰ برای پرتاب این ماه مصنوعی انتخاب گردیده است.

ساخت یک ماه مصنوعی در کشور چین

روزنامه مردم چین نوشت که این ماه مصنوعی شبیه به یک آینه عمل می کند و روشناییخورشید را به سطح زمین منعکسخواهد کرد.

اگرچه این ایده ساخت یک ماه مصنوعی در شنگدو تا حدی جاه طلبانه است، اما به هر حال  این اولین باری نیست که این ایده مطرح می گردد. روزنامه نیویورک تایمز در سال ۱۹۹۳ گزارشی را منتشر کرد در خصوص اینکه روسی ها در پایه ریزی طرحی به منظور ایجاد یک سیستم انعکاس خورشیدی یا «آینه فضایی» موفق نبوده اند. در واقع هدف آن ها از این طرح تولید روشنایی به میزان ۴ تا ۵ برابر ماه بود.

یک هنرمند فرانسوی برای اولین بار این ایده را مطرح کرد و قصد داشت تا با ایجاد گردنبندی از آینه ها در بالای زمین، حرکتی انجام دهد تا نور خورشید را در تمام طول سال برای پاریس حفظ کند و به شهر بتابد.

اما در این خصوص دکتر ماتئو چریوتی، استاد دانشگاه گلاسکو در رشته هوافضا ابراز داشت: به لحاظ علمی، انجام چنین کاری امکان پذیر می باشد. اما به جهت اینکه ساخت یک ماه مصنوعی مارا به هدفمان برساند، باید به صورت دائم در مدار بالای شهر چنگدو واقع گردد و این کار باید کاملا دقیق صورت پذیرد که در صورت اشتباهی کوچک ممکن است به جای منطقه هدف، جای دیگری روشن شود.

نصب یک ماه مصنوعی

ولی نکته قابل توجه این است که این اتفاقات در خصوص تابش نور ماه می تواند بر عادات و رفتارهای بسیاری از حیوانات ماثر واقع شود، برخی افراد نیز بر این عقیده اند که این ماه مصنوعی امکان دارد اثرات جانبی و مضری بر حیات وحش در این منطقه داشته باشد. اگرچه، به دلیل این که این ماه نوری کم رنگ و شبیه به غروب ایجاد می کند، نباید تاثیر منفی چندانی بر حیوانات این منطقه داشته باشد.

دکتر چریوتی در این خصوص گفته است: در صورتی که نور این ماه مصنوعی بسیار شدید باشد، “چرخه طبیعت را در شب دچار اختلال خواهد کرد که این موضوع تاثیراتی بر جانوران خواهد داشت. و اگر نور این ماه نیز کم باشد تا حدی که چنین اثری نداشته باشد، این سوال مطرح است که ساخت یک ماه مصنوعی چه ضرورتی دارد.

نصب یک ماه مصنوعی در چین

مدیر مرکز علوم و تحقیقات تکنولوژی سیستم های میکروالکترونیک در شهر چنگدو به نام وو چونفند در این خصوص گفت: این طرح به ما کمک خواهد کرد تا آسمان شب در این شهر روشن تر باشد. این ماه مصنوعی می تواند به فضایی بین ۱۰ تا ۸۰ کیلومتر مساحت، روشنایی ببخشد. تکنولوژی لازم جهت اجرای این پروژه درحال ساخت است. البته هنوز در باره کارآمدب این پروژه مشخص نیست این پروژه کارآمدی داشته باشد یا خیر.

هرچند که روشن است واقع شدن این چنین پانل های بزرگی در فضا، باید با تخصص فنی بسیار بالایی همراه باشد و هزینه‌ زیادی را نیز نیاز دارد، مگر اینکه این پروژه تا حدی مقرون به صرفه باشد که توانایی جبران هزینه های اجرایی آن را داشته باشد. با نگاهی به گذشته، در میابیم که تلاش های ماقبل برای مهار نور خورشید از فضا و انعکاس آن به زمین به علت مشکلات فنی و هزینه های بسیار بالا، هیچ وقت موفق نبودند. اما با این وجود باید به انتظار بنشینیم تا ببینیم که چونفنگ و تیمش واقعا چگونه می‌توانند بر این مشکلات فنی در این چنین پروژه ای پیروز شوند.

نصب یک ماه مصنوعی در کشور چین

اما همانطور که گفته شد، تا به حال تلاش‌های فراوانی از سوی دانشمندان درکشور‌های مختلف جهان جهت ساخت یک ماه مصنوعی و ماهواره هایی شبیه به ماه انجام شده که بیشتر آنها با شکست روبرو شده است.

ماهواره ای که شکلی شبیه به هرم روسی به نام مایاک، قرار بود روشنایی بسیار زیادی را در آسمان شب تولید کنند، که به گفته دانشمندان حتی امکان آن را داشت تا به آسمان شب در کره زمین نیز آسیب بزند، در چهاردهم ماه جولای در سال ۲۰۱۷ از ایستگاه فضایی بایکونور قزاقستان به وسیله موشک فضایی سایوز ۲.۱a به آسمان پرتاب شد که بعد از مدتی کارشناسان خبر دادند که ماهواره درمدار مخصوص خود به دور کره زمین مستقر نگردیده است و  این پروژه با شکست روبرو شده است.

رونق گردشگری داخلی با ساخت دو هزار خانه بوم گردی در کشور
رونق گردشگری داخلی با ساخت دو هزار خانه بوم گردی در کشور
سقوط هواپیما ATR در مسیر تهران-یاسوج
سقوط هواپیما ATR در مسیر تهران-یاسوج
مالزی وارد گردشگری زیبایی شد
مالزی وارد گردشگری زیبایی شد
بانک ها نیز ارز مسافرتی و دانشجویی پرداخت می کنند
بانک ها نیز ارز مسافرتی و دانشجویی پرداخت می کنند

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code