رونمایی از فرش میرزا کوچک خان جنگلی در موزه فرش تهران

رونمایی از فرش میرزا کوچک خان جنگلی

همزمان با هفته میراث فرهنگی، برنامه های مختلف و متنوعی در نقاط مختلف کشور برگزار شده است. این برنامه ها به خصوص در موزه های سراسر کشور اجرا شده و موجبات جذب گردشگران به سمت این موزه ها را فراهم کرده است. به مناسبت این هفته، در روز چهارشنبه مورخ بیست و ششم اردیبهشت ماه سال ۹۷، از فرشی نفیس و دستباف به نام فرش میرزا کوچک خان جنگلی که قدمتی ۱۱۰ ساله دارد، در موزه فرش تهران رو نمایی شد. در ادامه این خبر الی گشت را همراهی کنید.

فرش میرزا کوچک خان جنگلی
مطالب مرتبط:
برگزاری نمایشگاه “فیروزه شعر پارسی” در روز بزرگداشت حکیم عمر خیام
بازدید از موزه ها در روز جهانی موزه رایگان است

به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، در روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، از فرش میرزا کوچک خان جنگلی در موزه فرش رونمایی شد. کارشناسان تاریخ بافت این فرش نفیس را بین سال های ۱۲۹۰ تا ۱۳۰۰ هجری شمسی تخمین زده اند. یعنی درست زمانی که میرزا کوچک خان در گیلان زندگی می کرده است.

در مرکز این فرش نفیس و دستباف، تصویر میرزا کوچک خان جنگلی نقش بسته و اطراف آن با قابی زیبا از اشعاری به خط نستعلیق مزین شده است.

موزه فرش

آقای دلاور بزرگ نیا مدیر کل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، در حاشیه مراسم افتتاحیه نمایشگاه فرش کاشان در موزه فرش در این باره گفت: «امروز تنها رونمایی از یک فرش نفیس نبود بلکه حیات سیاسی جنبش جنگل و زندگی فرد بزرگی همچون میرزا کوچک خان جنگی با حضور استادان دانشگاه مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت.»

بزرگ نیا با اشاره به پتانسیل بالای موزه فرش تهران در جذب گردشگر و گنجینه هایی که در خود نهفته است، از لزوم برگزاری رویدادهای اینچنین در تمامی موزه کشور سخن گفت. او همچنین تاکید کرد که آثار موجود در مخازن تمامی موزه های کشور، به صورت دوره ای و با عنوان نمایشگاه های ملی، برای بازدید عموم در معرض نمایش قرار خواهد گرفت.

لازم به ذکر است که میرزا کوچک خان جنگلی از مبارزان انقلاب مشروطه و رهبر جنبشی به نام جنبش جنگل بود که به خاطر نقص تمامیت ارضی کشور و دخالت بیگانگان در امور مملکت قیام کرد. میرزا کوچک خان در سال ۱۲۵۷ هجری شمسی دیده به جهان گشود. او هنگامی که بسیاری از یاران با وفای خود را از دست داده بود، در کوه های ماسال دچار سرما زدگی شدید شد و به دست یکی از افراد سالار شجاع به شهادت رسید.

ناگفته نماند که نمایشگاه فرش کاشان از تاریخ بیست و ششم اردیبهشت ۹۷ به مدت یک ماه در سالن نمایشگاهی موزه فرش آغاز به کار کرده است. علاقه مندان به این هنر بومی کشور، می توانند برای مشاهده ۳۴ تخته فرش موجود در این نمایشگاه، به موزه فرش تهران واقع در خیابان کارگز شمالی، تقاطع خیابان دکتر فاطمی مراجعه کنند.

سیزده به در کدام یک از پارک های تهران برویم؟
روستای وردیج، سکونتگاه ارواح سنگی در تهران
بازی فوتبال حبابی، تفریحی متفاوت برای تهرانی ها
جزییاتی از مراسم روز تهران در ۱۴ مهر ماه

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code