ساختمان موزه های کشور ایمنی کافی را ندارند

ساختمان موزه های کشور

مدیر کل موزه های کشور با تاکید بر اینکه مخازن نگهداری اشیاء موزه ای در مکان هایی با ایمنی کافی قرار دارند اعلام کرد که برخی از ساختمان موزه های کشور ایمنی لازم و کافی را ندارند. بر اساس گزارش ایرنا محمد رضا کارگر، مدیر کل موزه های کشور  اعلام کرد: بیشتر بناها و ساختمان موزه های کشور مکان یابی شده و در مناطقی ساخته شده اند که کمترین میزان آسیب را در برابر بلایای طبیعی داشته باشند اما برخی از موزه های کشور مانند کاخ گلستان به دلیل قدمت تاریخی آن ها احتمالا مقاومت کمتری خواهند داشت. با الی گشت همراه باشید تا در مورد خبر نداشتن ایمنی کافی برخی از ساختمان موزه های کشور بیشتر بخوانیم.

ایمنی ناکافی ساختمان موزه های کشور
مطالب مرتبط:
نمایشگاه باستان شناسی هلند در موزه ملی ۶ ماه دیگر تمدید شد
باغ موزه های تهران؛ بهترین گزینه برای گشت و گذار در پایتخت
حمام تاریخی حاج صالح سقز به موزه تبدیل شد

محمدرضا کارگر اضافه کرد: علاوه بر اینکه برخی از ساختمان های موزه های کشور ایمنی لازم و کافی را ندارند اما تلاش بر این بوده که مخازن موزه ها در مکان هایی ایمن بنا شده و همچنین مقررات مشخصی برای جابجایی اشیا در هنگام بروز حوادث وجود دارد. وی گفت: نحوه چیدمان اشیا تاریخی نیز به گونه ای است که در مواقع اضطراری و هنگام نیاز به جابجایی آنها و انتقال به مکان های ایمن این کار به راحتی انجام گیرد. کارگر افزود که خوشبختانه با توجه به اقدامات پیشگیرانه ای که در نظر گرفته شده بود، بارندگی ها و سیل اخیر هیچ گونه خسارتی را به ساختمان موزه های کشور و یا خود آن ها وارد نکرده است.

ایمنی ناکافی ساختمان موزه های کشور

وی تصریح کرد: با توجه به حجم بارندگی های اخیر و گستردگی آن ها و همچنین جاری شدن سیل، برای رعایت موارد احتیاطی برخی از مخازن موزه ‌ها تخلیه و یا جابه جا شدند تا در صورت نفوذ آب به آن ها آثار تاریخی آسیب نبیند. کارگر یادآور شد که اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی استان‌ های درگیر سیل با ایجاد سیل بند و با استفاده از گونی‌ های شن و ماسه مانع از نفوذ آب به موزه ‌های این استان ها شدند. از طرف دیگر برخی از موزه ‌ها هم برای جلوگیری از بروز خسارات احتمالی در زمان جاری شدن سیل تعطیل شده تا امکان اجرای اقدامات پیشگیرانه و جا به جایی ها برای آن ها وجود داشته باشد.

ایمنی ناکافی ساختمان موزه های کشور

محمدرضا کارگر، مدیرکل امور موزه ‌های کشور اضافه کرد: برخی از اماکن تاریخی مانند قلعه فلک ‌الافلاک خرم آباد که به عنوان موزه نیز استفاده می شدند همچنان تعطیل بوده که به پس از انجام امور کارشناسی و تکمیل بررسی ‌های کافی این موزه نیز بازگشایی خواهد شد. وی گفت: تمام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از نفوذ آب و خسارت سیل به ساختمان موزه ‌های کشور در استان‌ های خوزستان، کرمانشاه و لرستان به طور کامل اجرا شده است و نگهداری و حفاظت از آثار تاریخی در اولویت برنامه ‌های اداره‌ کل میراث ‌فرهنگی استان ‌ها و اداره‌ کل موزه ‌ها قرار دارد.

سیل ۳۰۰ میلیارد تومان به بناهای تاریخی کشور آسیب زده است!
سیل ۳۰۰ میلیارد تومان به بناهای تاریخی کشور آسیب زده است!
گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران تا ۴ اسفند ۹۷ در شیراز
گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران تا ۴ اسفند ۹۷ در شیراز
۱۰ مورد از باشکوه ترین عمارت های تاریخی تهران
۱۰ مورد از باشکوه ترین عمارت های تاریخی تهران
عجایب هفتگانه ایران
عجایب هفتگانه ایران

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code