سال نو در گرجستان چه خبر است؟

سال نو در گرجستان

یکی از تورهایی که چند سالی است بین ایرانی ها بسیار پر طرفدار شده و جا افتاده است تور گرجستان است  و اگر که قصد دارید در تعطیلات سال نوی میلادی یک کشور خارجی را برای سفر انتخاب کنید، گرجستان می تواند لحظات خیلی شادی را برای شما بیافریند. اما سال نو در گرجستان واقعا چه خبر است؟ چرا باید به این مقصد سفر کرد؟ با جزییات این خبر همراه الی گشت باشید:

سال نو در گرجستان
مطالب مرتبط:
کشف فسیل های عصر یخبندان در ایستگاه مترو
صربستان مقصد ارزان گردشگری شد

یکی از مهم ترین و چشمگیرترین تعطیلی های دنیا تعطیلات سال نو است و علیرغم اینکه در این زمان کریسمس در بسیاری از کشورها به خصوص کشورهای مسیحی پر اهمیت می شود، مردم کشور گرجستان اصلی ترین جشن هایشان را در روز سال نو روزی به نام روز شانس برگزار می کنند که در دوم ژانویه است و مردم این کشور بر این اعتقادند که این روز تعیین کننده است و مشخص می کند که شما بقیه ی  سال را چطور می گذرانید.

یکی از قوم شناسان شناخته شده ی کشور گرجستان تامیلا نام دارد که در این باره می گوید این که جشن های سال نوی میلادی با چه آداب و رسومی برگزار شوند، بستگی به منطقه ای دارد که در آن هستید. برای مثال اگر به غرب گرجستان بروید، مردم به سال نو کالاندا می گویند، اگر به منطقه های کوهستانی بروید می بینید که مردم به آن زومخا می گویند و… اما بدون شک در هر منطقه ای که باشید، یکی از اصلی ترین المان های کریسمس همان درخت تزیین شده ی کریسمس است که در زبان گرجی به آن چیچیلاکی می گویند.

شب سال نو در گرجستان

شب سال نو در گرجستان

یکی از مراسم هایی که در این شب برگزار می شود مراسم آوردن انواع و اقسام میوه ها و شیرینی های گرجی است که توسط بزرگ خانواده آورده می شود و یکی از اصلی ترین این شیرینی ها که بر سر همه ی میزها در گرجستان دیده می شود شیرینی ای به نام Gozinaki است. در بعضی از بخش های گرجستان مثلا در منطقه ی Svaneti، مردم درختی می آورند و تنه ی آن را به سمت زمین خم می کنند تا حالت کمان بگیرد، آن ها این درخت را تزیین می کنند درختی که برایشان نشانه هایی از درخت زندگی و باروری است.

یکی دیگر از سنت های جالب سال نو در گرجستان در شرق این کشور اتفاق می افتد، آن ها شیرینی های بسیار لذیذی به نام باسیلا که از زنجبیل است درست می کنند. در این زمان تمام خیابان با چراغ های نئونی بسیار زیبایی تزیین شده و سعی شده است تا درختان هم شکل و شمایل درخت های کریسمس داخل خانه ها را داشته باشند، همه ی مردم شاد هستند و جشن های خیابانی هم زیاد برگزار می شود و به طور کلی اگر قصد دارید تا در این ایام به جایی سفر کنید گرجستان یکی از بهترین انتخاب هاست.

در روز سال نو مردم گرجستان اصلا کارهایی مثل خیاطی  و دوخ و دوز انجام نمی دهند، آن ها از خداوند به خاطر نعمت های زیادش تشکر می کنند و از خداوند عمر طولانی می خواهند.

یکی دیگر از سنت ها پختن پای است که این پای ها به تعداد اعضای خانواده پخته می شود. در این مناطق شیرینی هایی به اسم شیرینی سرنوشت پخته می شود که مردم بر این باور هستند که کسی که از این شیرینی ها می خورد، سال خوبی خواهد داشت. صبح روز کریسمس هم مردم این کشور خینکالی درست می کنند که از محبوب ترین و به نام ترین غذاهای گرجستان است آن  این غذا را با آب مقدس درست می کنند و همه ی اعضای خانواده از آن می خورند.

شیرینی سال نو در گرجستان

چند نکته را در مورد سال نو در گرجستان خوب است که به خاطر بسپارید:

میز سال نو در گرجستان پر است از غذاهای رنگارنگ و خوشمزه غذاهایی که در آن ها از ادویه های مختلفی استفاده شده است و خیلی راحت می توان روی یکی از این میزها نشست و بعد از اتمام غذا چند کیلو اضافه کرد! مردم گرجستان واقعا خوش زبان هستند و یکی از زیباترین و بهترین آرزوهای دنیا را برای هم می کنند به طوری که چنین سخنانی در کمترین جایی از دنیا دیده می شود، آن ها بر این باورند که تمام حرف ها و آرزوهای خوب بی بروبرگرد برآورده می شوند، همین موضوع کافیست تا خودتان به این باور برسید که یکی از فراموش نشدنی ترین و مهربانانه ترین جشن های دنیا در همین گرجستان برگزار می شود.

سنت های بسیار جالبی در شب سال نو در گرجستان برگزار می شود که از میان آن ها می توان به همان چیچیلاکی اشاره کرد که همان درخت کریسمس است که مخصوص همین کشور است و در جای دیگری از دنیا دیده نمی شود. جالب است بدانید که گرجی ها در آخر این درخت را می سوزانند چرا که عقیده دارند با سوختن آن تمام مشکلات از بین می روند و می توان شروعی عالی برای سال جدید داشت.

رونمایی از ربات های جدیدی که چمدان ها را حمل می کنند
رونمایی از ربات های جدیدی که چمدان ها را حمل می کنند
اولین جشنواره عکس سفر و ایمنی راه برگزار می شود
اولین جشنواره عکس سفر و ایمنی راه برگزار می شود
ورود ۲ ایرباس جدید تا قبل از سال جدید به ایران
ورود ۲ ایرباس جدید تا قبل از سال جدید به ایران
تا خرداد سال آینده به دریاچه گهر نروید!
تا خرداد سال آینده به دریاچه گهر نروید!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code