سقف ارز مسافرتی ۵۰۰۰ یورو اعلام شد

۵۰۰۰ یورو، سقف ارز مسافرتی

همزمان با حذف ارز مسافرتی و آزادسازی خرید و فروش ارز در صرافی ها، بانک مرکزی دستور العمل اجرایی بسته جدید ارزی را به صرافی های کل کشور ابلاغ کرد. تا قبل از مشخص شدن تکلیف این صرافی ها، همه آن ها معاملات ارزی مربوط به سفرهای خارجی را متوقف کرده بودند و مسافران نیز در بلاتکلیفی به سر می بردند. بر اساس این دستور العمل جدید، معاملات ارز در صرافی ها تا سقف ارز مسافرتی ۵۰۰۰ یورو مجاز اعلام شده است. برای آگاهی از جزئیات این خبر، با الی گشت همراه باشید.

سقف ارز مسافرتی
مطالب مرتبط:
پرداخت ارز مسافرتی متوقف شد! چطور این ارز را بگیریم؟
ببینید گردشگری چه تاثیری بر مناطق محروم می گذارد؟
تاثیر تحولات اقتصادی اخیر روی صنعت گردشگری

به نقل از خبرگزاری ایسنا، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بالاخره بعد از کش و قوس های فراوان دستور العمل اجرایی بسته جدید ارزی و شرایط دریافت ارز از صرافی ها را به آن ها ابلاغ کرد. طبق این دستور العمل، تمامی صرافی ها می توانند با رعایت مصوبات هیأت وزیران و در چارچوب انجام معاملات خرد، اقدام به خرید ارز به صورت اسکناس کنند. همچنین، تمامی صرافی های مجاز کل کشور مجاز هستند تا صرفا بابت مصارف مسافرتی و خدماتی و با رعایت کلیه مقررات ارزی بانک مرکزی اقدام به فروش ارز کنند.

ناگفته نماند که فعالیت صرافی ها در بازار آزاد به ۲۳ بخش تقسیم شده است. سقف فروش ارز مسافرتی به مسافران، ۵۰۰۰ هزار یورو و یا معادل آن به سایر ارزها تعیین شده و افرادی که می خواهند این ارز را تهیه کنند، باید با مدارک خود همچون بلیط، پاسپورت و ویزا به صرافی ها مراجعه کنند. همچنین صرافی های کل کشور مجاز هستند که تا سقف ۱۰۰ یورو برای هر متقاضی که می خواهد خدمات کنسولی و سفارتخانه ای از جمله دریافت روادید انجام دهد، ارز بفروشند.

دریافت ارز مسافرتی

بر اساس این دستور العمل جدید بانک مرکزی، آژانس های مسافرتی کل کشور هم می توانند با ارائه کردن صورت حساب و تایید آن توسط انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی، هوایی و جهانگردی، ارز مصرفی خود را از صرافی ها تعیین کنند. برای این آژانس ها، سقفی در نظر گرفته نشده است. مورد بعدی گردشگران خارجی هستند که در این چند روز با سردرگمی زیادی رو به رو بودند. این گردشگران نیز از این پس می توانند همانند سال های قبل برای دریافت ارز مورد نیازشان به صرافی ها مراجعه کنند.

لازم به ذکر است که نرخ فروش ارز توسط صرافی های مجاز، می تواند حداکثر یک درصد بالاتر از نرخ خرید مندرج در سامانه های نیما و سنا باشد. حال باید منتظر ماند و دید که این دستور العمل سقف ارز مسافرتی ۵۰۰۰ یورویی و اجرای این طرح تا چه حد می تواند مشکلات ایجاد شده در این بخش را سر و سامان بخشد.

بازدید رایگان از جاذبه های تهران در ایام دهه فجر
بازدید رایگان از جاذبه های تهران در ایام دهه فجر
رکورد تازه گینس در کویر لوت ثبت شد
رکورد تازه گینس در کویر لوت ثبت شد
رنگ کردن خر به جای گورخر در باغ وحشی در مصر
رنگ کردن خر به جای گورخر در باغ وحشی در مصر
مردی که با سفر کردن میلیونر شد!
مردی که با سفر کردن میلیونر شد!
  1. Avatar
    zara

    سلام.برای سفر درمانی به برلین چطور ارز دولتی تهیه کنم ؟ درمانم ت ایران وجود نداره و فقط ت برلین میتونم درمان بشم چطور باید اقدام بخه دریافت ارز دولتی کنم و آیا بهم تعلق میگیره لطفا راهنماییم کنید

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code