بلیط هواپیما

شعری از شفیعی کدکنی روی دیوار شهر لیدن هلند!+ تصویر

ثبت شعری از شفیعی کدکنی روی دیوار شهر لیدن

شعری از محمدرضا شفیعی کدکنی شاعر گران قدر معاصر ایرانی بر روی دیوار شهر لیدن، هلند نیز به ثبت رسید. شعر به کجا چنین شتابان که در حال حاضر مانند یک ضرب المثل بین عموم مردم نقل قول می شود نیز در لیدن هم یادگار نوشته شده و همچنین قرار است تا ترجمه انگلیسی این اثر هم در کنار شعر وی بر روی دیوار لیدن نوشته بشود؛ به گفته خود کدکنی بیش از  سی اثر موسیقایی روی این شعر آفریده شده است. الی گشت را در ادامه مطلب شعری از شفیعی کدکنی روی دیوار شهر لیدن همراهی کنید.

شعر محمدرضا شفیعی کدکنی
مطالب مرتبط:
ثبت چهارمین مرد نمکی ایران در فهرست آثار ملی
آمادگی ۱۲ فرودگاه جهت صدور روادید الکترونیکی در آستانه نوروز

به منظور ثبت شعر “به کجا چنین شتابان” به زبان فارسی بر دیوارهای شهر (لیدن) هلند با حضور خود شفیعی کدکنی مراسمی در شهر لیدن برگزار گردید، همچنین این شاعر گران قدر پس از ثبت شعرش بر روی دیوار لیدن امضایی به پای این شعر بر روی دیوار زد. ایده برگزاری چنین مراسمی توسط اصغر سید قراب، استاد دانشگاه علوم انسانی و رئیس بخش فارسی دانشگاه لیدن داده شده بود؛ در این مراسم موسیقی اصیل ایرانی توسط دو هنرمند ایرانی که از ساکنین هلند بودند نیز پخش شد و بسیار مورد پسند همگان قرار گرفت.

شعری از محمدرضا شفیعی کدکنی

البته این برای اولین بار نیست که بر روی دیوارهای شهر لیدن هلند شعرهایی از بزرگان و نویسندگان سراسر دنیا نوشته شده است و (سفر به خیر) شفیعی کدکنی، شعر شماره صد و یازدهم این شهر است.

 

زندگی نامه شفیعی کدکنی

محمدرضا شفیعی کدکنی در نوزدهم مهرماه ۱۳۱۸ در کدکن نیشابور در خراسان  به دنیا آمد. شفیعی کدکنی هرگز به دبستان و دبیرستان نرفت و از آغاز کودکی نزد پدر خود و محمدتقی ادیب نیشابوری (ادیب نیشابوری دوم) به فراگیری زبان و ادبیات عرب مشغول بود و در هفت سالگی توانست تمام الفیه را حفظ کند همچنین علاوه بر ادبیات فارسی و ادبیات عربی او به یادگیری علوم فقه، کلام و هم می پرداخت. کدکنی به پیشنهاد دکتر علی‌اکبر فیاض در دانشگاه فردوسی مشهد نام‌نویسی کرد و در کنکور آن سال نفر اول شد و به دانشکدهٔ ادبیات رفت و مدرک کارشناسی خود را در رشتهٔ زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه فردوسی، و مدرک دکتری را نیز در همین رشته از دانشگاه تهران گرفت. شفیعی کدکنی از سال ۱۳۴۸ تاکنون (۱۳۹۵)، استاد دانشگاه تهران است.

زندگی نامه شفیعی کدکنی

بدیع‌الزمان فروزانفر زیر برگهٔ پیشنهاد استخدام وی نوشته بود «احترامی است به فضیلت او». شفیعی از جمله دوستان نزدیک مهدی اخوان ثالث، شاعر خراسانی، به‌شمار می‌رود و دلبستگی خود را به اشعار وی پنهان نمی‌کرد.

محمدرضا شفیعی کدکنی روز پنجشنبه ۵ شهریور ۱۳۸۸ تهران را به مقصد آمریکا ترک کرد. این سفر بازتاب وسیعی در مطبوعات ایران داشت. او برای استفاده از یک فرصت مطالعاتی به موسسه مطالعات پیشرفته پرینستون رفت تا در باب تاریخ و تطور فرقه کَرامیه تحقیق کند، و پس از ۹ ماه دوری از وطن، به ایران بازگشت و پس از بازگشت به ایران بر سر کرسی تدریس خود در دانشگاه تهران حاضر شد.

آشنایی با موزه گنجینه ثبت احوال کشور
آشنایی با موزه گنجینه ثبت احوال کشور
در سفر به ارومیه از این جاذبه ها بازدید کنید!
در سفر به ارومیه از این جاذبه ها بازدید کنید!
قلعه سانسیز زنجان با گورستان‌هایی از عصر آهن و دوران اسلامی
قلعه سانسیز زنجان با گورستان‌هایی از عصر آهن و دوران اسلامی
در سفر به چابهار چه بایدها و نبایدهایی را رعایت کنیم
در سفر به چابهار چه بایدها و نبایدهایی را رعایت کنیم