بلیط هواپیما

۵ مرداد ماه طولانی ترین خسوف قرن رخ خواهد داد

۵ مرداد ماه امسال طولانی ترین خسوف قرن رخ می دهد

ستاره شناسان و کارشناسان نجوم اعلام کردند که پنجم و ششم مرداد ماه سال جاری، طولانی ترین ماه گرفتی قرن حاضر رخ خواهد داد. طبق پیش بینی این کارشناسان، این خسوف حدود ۱ ساعت و ۴۳ دقیقه طول خواهد کشید. بدون شک این یک خبر خیلی خوب برای علاقه مندان به دنیای ستاره شناسی و نجوم آماتور و حرفه ای است. برای آگاهی از جزئیات این خبر، با مجله گردشگری الی گشت همراه باشید.

طولانی ترین خسوف قرن
مطالب مرتبط: 
۱۳ حقیقت عجیب و باورنکردنی از علم نجوم
آیا بشقاب پرنده واقعا وجود دارد؟
پیدا شدن تقویمی باستانی که اتمام جهان را پیشگویی کرده!

مرداد ماه امسال (ماه جولای میلادی)، یک ماه عالی برای علاقه مندان به علم نجوم خواهد بود. چرا که آن ها طولانی ترین خسوف قرن بیست و یکم را از نزدیک تماشا خواهند کرد. پدیده ای طولانی که شاید دیگر نتوانند همانند آن را در طول زندگیشان مشاهده کنند. بر اساس گزارشات کارشناسان نجوم “ساینس آلرت” و “ارث اسکای”، در شب های پنجم و ششم مرداد ماه (۲۷ و ۲۸ جولای) طولانی ترین ماه گرفتگی قرن ۲۱ در نیمکره شرقی زمین به وقوع خواهد پیوست.

طبق اعلام ستاره شناسان، مدت زمان وقوع این ماه گرفتگی حدود ۱ ساعت و ۴۳ دقیقه خواهد بود. زمانی که در این قرن تا به حال سابقه نداشته است. ساکنان قاره های آسیا، اروپا، آفریقا و استرالیا می توانند این رویداد نجومی منحصر به فرد را نظاره کنند. اما ساکنان قاره آمریکا، به جز بخش های کمی قادر به تماشای این پدید نادر نخواهند بود.

طولانی ترین ماه گرفتگی قرن

این خسوف علاوه بر افتادن سایه زمین به مدت ۱۰۰ دقیقه بر روی ماه، ویژگی منحصر به فرد دیگری هم خواهد داشت. قمر زمین در این ماه گرفتگی به رنگ سرخ در خواهد آمد. کارشناسان دلیل این سرخ شدن را اینگونه بیان می کنند: «این پدیده؛ درست همانند سرخ شدن خورشید در زمان غروب آفتاب است. نور عبوری از اتمسفر و روی سطح زمین در ماه گرفتگی، باعث می شود تا جرم این قمر به رنگ سرخ متمایل شود.»

اما خسوف یا ماه گرفتگی زمانی رخ می دهد که سیاره زمین، بین خورشید و ماه قرار گیرد و در واقع این سایه زمین است که بر روی ماه می افتد و پدیده خسوف را به وجود می آورد. پیشتر، در تاریخ ۱۶ جولای سال ۲۰۰۰ میلادی، طولانی ترین خسوف قرن رخ داده بود. این ماه گرفتگی، یک ساعت و ۴۶٫۴ دقیقه طول کشید. ماه گرفتی قبلی هم در تاریخ ۳۱ ژانویه سال ۲۰۱۸ رخ داد و فقط ۱ ساعت و ۱۶ دقیقه طول کشید. در ماه گرفتگی ۵ مرداد امسال، ماه از تاریک ترین قسمت سایه زمین به نام “Umbra” عبور خواهد کرد و طور کامل در تاریکی ایجاد شده توسط زمین ما قرار می گیرد.

شنبه چشم از اینستاگرام الی گشت برندارید!
شنبه چشم از اینستاگرام الی گشت برندارید!
رونمایی بویینگ از لباس جدید فضانوردی
رونمایی بویینگ از لباس جدید فضانوردی
سرای عامری ها در میان ۲۵ هتل برتر خاورمیانه
سرای عامری ها در میان ۲۵ هتل برتر خاورمیانه
ثبت چهارمین مرد نمکی ایران در فهرست آثار ملی
ثبت چهارمین مرد نمکی ایران در فهرست آثار ملی