لایه ازون در مناطق پر جمعیت ترمیم نمی شود!

علت عدم ترمیم لایه ازون در مناطق پر جمعیت چیست؟

همانطور که می دانید لایه ازون در برخی از نقاط کره زمین از بین رفته است. خبر خوشی در این زمینه وجود دارد این است که این لایه در حال ترمیم است و این موضوع می تواند در زمینه حفظ سلامت محیط زیست روندی خوبی باشد. اما در برابر این خبر خوش، متاسفانه خبر بدی هم به تازگی توسط محققان بدست آمده است، به این صورت که در برخی از مناطق پرجمعیت که در عرض جغرافیایی پایین قرار دارند این ترمیم رخ نمی دهد. الی گشت به دنبال دلیل این خبر رفت، با ما همراه باشید تا علت عدم ترمیم لایه ازون در مناطق پر جمعیت را بدانید.

لایه ازون در مناطق پر جمعیت ترمیم نمی شود
مطالب مرتبط:
صدای ایران در کشور چین
همدان، پایتخت گردشگری آسیایی در سال ۲۰۱۸

همانطور که گفتیم، با وجود خبرهای خوش درباره ترمیم لایه ازون، اما این اتفاق طبیعی در سرزمین های پرجمعیت در عرض های جغرافیایی پایین رخ نمی دهد. با وجود این که هنوز توضیح مناسبی برای این وضعیت وجود ندارد، ممکن است استفاده از مواد شیمیایی نابود کننده ازون با طول عمر کوتاه مانند حلال های چربی و رنگ در وقوع این پدیده موثر باشند. با توجه به تحقیقاتی که در زمینه ترمیم لایه ازون در قطب انجام شده است، این اتفاق در عرض های بالای ۶۰ درجه شمالی و ۶۰ درجه جنوبی انجام نمی شود. که در این عرض های جغرافیایی  مناطق بسیار پرجمعیت روسیه و استرالیا قرار گرفته اند.

علت عدم ترمیم لایه ازون در مناطق پر جمعیت

با وجود این که بهترین مدل های کامپیوتری جوی قادر به پیش بینی این پدیده نبوده اند، محققان با گردآوری و تحلیل اطلاعات ماهواره از دهه ۱۹۸۰ میلادی تا کنون، فرآیند تخریب لایه ازون در استراتوسفر در ارتفاع بین ۱۰ تا ۵۰ کیلومتری زمین و وضعیت ترمیم آن را ارزیابی کنند. لایه ازون عملکردی مانند یک سپر در برابر تشعشعات ماوراء بنفش خورشید دارد و دهه ۱۹۷۰ میلادی مشخص شد ترکیبات کلروفلوئورو کربن که در یخچال مورد استفاده قرار می گرفته است، عامل اصلی تخریب ازون در استراتوسفر است. این گزارش نیز بر اساس نشریه  Atmospheric Chemistry and Physics  منعکس شده است.

علت عدم ترمیم لایه ازون

لایه ازون حاصل از تعاملات شیمیایی در اتمسفر می باشد و سپس در سمت قطب ها توسط جریانات هوایی نیز منتشر می گردد. این لایه از زمین در برابر نفوذ اشعه های فرابنفش خورشید حفاظت می کند. اما روندهای گرمایشی کره زمین و عدم رعایت قوانین زیست محیطی باعث شده تا این لایه بیشتر به سمت قطب فرستاده شود و مقدار کمتری از آن در مختصات پایینی زمین قرار بگیرد و از این سیاره حفاظت لازم را به عمل بیاورد. از بین رفتن لایه ازون سبب می شود که میلیاردها انسان در برابر خطر ابتلا به سرطان قرار بگیرند، همچنین در مناطق استوایی این خطر بیشتر احساس می شود.

باغ جهانی دولت آباد پایلوت گردشگری الکترونیک می شود
باغ جهانی دولت آباد پایلوت گردشگری الکترونیک می شود
سفر یک زن به دور دنیا با موتور سیکلت
سفر یک زن به دور دنیا با موتور سیکلت
در بانکوک هتلی به شکل زندان افتتاح شد!
در بانکوک هتلی به شکل زندان افتتاح شد!
با این هایپرلوپ مسیر ۱۷۵ کیلومتری را در ۱۵ دقیقه بپیمایید
با این هایپرلوپ مسیر ۱۷۵ کیلومتری را در ۱۵ دقیقه بپیمایید

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code