بلیط هواپیما

نرخ عوارض خروج از کشور کم خواهد شد

عوارض خروج از کشور کم شد

قانونی در لایحه بودجه کشور چند ماه پیش ارائه شد که طی آن عوارض هر گردشگری که می خواهد از ایران خارج شود، باید چند برابر شود. این مقدار چیزی حدود سه برابر بود که در چند بار خروج نیز به طور تصاعدی بالا می رفت. این گفته به زودی موجب نگرانی بسیاری از مردم و سفر دوستان گردید و در اخبار مختلف پخش شد. اما اخیرا علی اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی گفته است که این عوارض در لایحه بودجه تصویب شده و عدد نهایی را مجلس مشخص می کند و این رقم احتمالا کم تر از عددی که گفته شده بود، خواهد شد. در ادامه با الی گشت جزییات این خبر را با هم مرور می کنیم.

فرودگاه امام خمینی
مطالب مرتبط:
عوارض خروج از کشور چندین برابر شد!
حذف «مالیات بر ارزش افزوده» از صنعت گردشگری

همان طور که همه از عددی که لایحه بودجه در نظر گرفته بود، ناراضی به نظر می رسیدند، علی اصغر مونسان صحبت هایی در مورد پیگیری های نهایی که در این مورد انجام شده خبر داد و اعلام کرد که عددی که لایحه بودجه در نظر گرفته، در حال حاضر در مجلس است. او صراحتا اعلام نکرد که عوارض خروج از کشور کم شد اما گفته است که ما صحبت هایی راجع به رقم جدید آن شنیده ایم اما تنها کاری که باید کرد انتظار این است که بببینیم که مجلس شورای اسلامی ایران در نهایت چه عددی را برای خروج از کشور در نظر خواهد گرفت.

او همچنین اشاراتی به مبلغی نیز کرده است. در آخرین صحبت هایی که طبق گفته مونسان انجام گرفته، او گفته است که در رسانه های گوناگون رقمی تا ۱۵۰ هزار تومان برای خروج از کشور را شنیده ایم اما مجلس هنوز چیز را اعلام نکرده و احتمالا تصمیمی قطعی نیز نگرفته است.

در خبری که راجع به افزایش خروج از کشور شنیدیم، مبلغی تصاعدی نیز به چشم می خورد. به این معنی که مسافران برای بار اول یک مبلغ و برای بار دوم و سومی که از کشور خارج شده و به سفر می روند، مبلغ عوارض به طور تصاعدی بالا خواهد رفت. علی اصغر مونسان در صحبت های اخیر خود به حذف احتمالا افزایش تصاعدی خبر داد و گفت که همه مسافران تنها یک رقم ثابت برای خروج از کشور خواهند داد.

بانک ملی فرودگاه امام خمینی

پرسشی نیز در رابطه با این که کاهش نرخ عوارض به دستور چه کسی صورت می گیرد، یعنی اینکه آیا معاون اول رییس جمهور که این لایحه را به سازمان برنامه بودجه داده است، این نرخ را تصویب خواهد کرد و یا کم شدن این رقم در رای گیری نمایندگان مجلس صورت می گیرد، مونسان اینطور گفته است: « لایحه بودجه که بر اساس اعداد قبلی به مجلس فرستاده شده، دچار تغییر نشده، ما فعلا منتظر نظر و تصمیم نمایندگان مجلس هستیم».

جزییات طرح لایحه بودجه که در ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۶ به مجلس ارائه شد، به این صورت بوده است:

لایحه بودجه در سال ۱۳۹۷ در نظر دارد که عوارض خروج از کشور که از هر فردی که قصد خارج شدن از ایران، چه برای سفر تفریحی و چه کاری را داشت، باید بین ۳ تا ۶ برابر افزایش پیدا کند.

طبق این قانون شما برای سفر اول باید هزینه ای به مبلغ ۲۲۰ هزار تومان را به عنوان عوارض خروج پرداخت کنید.

در سفر دوم مبلغی که برای خروج از کشور در نظر گرفته شده، ۵۰% افزایش می یابد و ۳۳۰ هزار تومان می شود.

در سفرهای سوم و بیشتر این هزینه ۱۰۰% افزایش خواهد یافت و در نهایت شما باید برای عوارض خروج از کشور ۴۴۰ هزار تومان پرداخت نمایید.

با اعلام این هزینه، افراد زیادی از جمله آن هایی که در صنعت گردشگری فعالیت داشتند، مردم و نمایندگان مجلس انتقادهای تندی به این لایحه ابراز کردند.

عوارض خروج از کشور

علی اصغر مونسان، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در ابتدا گفته بود که خوب است ۴۰ هزار تومان از رقمی که برای عوارض خروج از کشور در نظر گرفته شده است، برای توسعه و بهبود تورهای ورودی خرج و مصرف شود. او قبل از آن که با چنین افزایشی موافقت کند اعلام کرده بود که دستگاه های مختلفی در تدوین بودجه نظر خواهند داد و ما می خواهیم که افزایش نرخ عوارض خروج از کشور کاملا منطقی باشد.

اما به هر حال او با افزایش زیاد نرخ عوارض خروج مخالفت کرد و نظرهایی نیز در این خصوص داد. مونسان گفته که رویکرد ما این است که هر کسی بتواند به راحتی سفر کند. او معتقد است که تصمیم هایی که در هر زمینه ای گرفته می شود باید متناسب با وضع معیشتی مردم باشد و اقتصاد آن ها در نظر گرفته شود. او همچنین خواستار این شد که افرادی که برای این لایحه باید تصمیمی نهایی را بگیرند، خوب است که با کارشناسان فعال حوزه گردشگری، نشستی داشته باشند و نظراتشان را جویا شوند.

به هر حال این که عوارض خروج از کشور کم شد یا خیر را باید در نهایت مجلس اعلام کند و تا آن موقع نمی شود به طور قطع در مورد قیمت مشخصی نظر داد.

برگزاری جشنواره گل لاله استانبول در اردیبهشت ۹۶
برگزاری جشنواره گل لاله استانبول در اردیبهشت ۹۶
مسجد جامع فهرج، تنها مسجد ۱۴۰۰ ساله ایران
مسجد جامع فهرج، تنها مسجد ۱۴۰۰ ساله ایران
تاثیر تحولات اقتصادی اخیر روی صنعت گردشگری
تاثیر تحولات اقتصادی اخیر روی صنعت گردشگری
ساعات کار موزه سینمای ایران در ایام نوروز ۹۸ اعلام شد
ساعات کار موزه سینمای ایران در ایام نوروز ۹۸ اعلام شد

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code