چوب حراج بر روی شهر باستانی بارگیلیا در ترکیه

 فروش شهر بارگیلیا | selling the ancient city of Bargylia

به گزارش روزنامه های معتبر ترکیه شهر باستانی بارگیلیا با بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت به فروش گذاشته شده است. این شهر ۱۳۳ هزار هکتار وسعت دارد و در حال حاضر مالکیت آن در دست اشخاص است.  ساختمان ها و بناهایی که در این شهر باستانی واقع شده اند در فهرست میراث حفاظت شده ترکیه به ثبت رسیده اند اما به دلیل نگهداری نامناسب تبدیل به محل نگهداری حیوانات شده اند. به همین دلیل برای حفاظت از این شهر و جلوگیری از تخریب آثار تاریخی و تاراج این شهر بوسیله جویندگان گنج و عتیقه تصمیم به فروش شهر بارگیلیا گرفته اند. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا از جزییات خبر مطلع شوید.

فروش شهر بارگیلیا

ناتوانی مالکان در نگهداری

مطالب مرتبط:
کارت بانکی مشترک ایران و ترکیه
راهنمای سفر به دیدیم در ترکیه

روزنامه حریت چاپ ترکیه گزارش داده است که شهر باستانی بارگیلیا، در ناحیه اژه و نزدیکی بودروم ترکیه قرار دارد و مالکان آن این منطقه را به قیمت ۳۵ میلیون لیر ترکیه (۸ میلیون و پانصد هزار دلار) برای فروش گذاشته ‌اند. حسین اوکپینار یکی از صاحبان این منطقه است که ابراز داشته آن ها توانایی نگهداری از این شهر تاریخی ندارند و از دولت ترکیه درخواست کرده تا آن ها را در این امر یاری کند. فروش شهر بارگیلیا شاید بتواند از فرسایش و تخریب بیشتر آن جلوگیری کند.

در حال حاضر کسانی که برای بازدید از این شهر قدیمی و دیدنی های آن می روند با گاوهایی مواجه می شوند که در حال چریدن در میان خرابه ها و بقایایی یک تئاتر قدیمی ، دیوارهای دژ شهر و یا گورستان هستند. مکان هایی که تماما از ارزش تاریخی بالایی برخوردار هستند.

نگهداری نامناسب

دزدان در کمین آثار باستانی

هیچ اثری از حفاری ‌های باستان ‌شناسی در این شهر دیده نمی ‌شود و این شهر هدف فعالیت شکارچیان عتیقه قرار دارد که گزارش شده موزائیک‌ هایی مربوط به دوران روم باستان را ربوده ‌اند. تا به امروز افراد زیادی به صورت غیرقانونی برای کشف گنج و  کاوش به این منطقه آمده اند که آسیب های جدی به این منطقه رسانده اند. به دلیل شخصی بودن این شهر از سال های دور علی رغم ارزش و اهمیت بالای آن از نظر باستان شناسی دولت در نگهداری آن نقشی نداشته و حفاظت از آن تماما بر عهده مالکان بوده است که متاسفانه در این امر کاملا ناتوان بوده اند. البته جالب است بدانید که این اولین بار نیست که این شهر برای فروش گذاشته شده است. در سال ۲۰۱۵ یک آگهی منتشر شد که مضمون آن متعلق به یک بنگاه محلی معاملات املاک محلی ابود: یک منطقه باستان ‌شناسی درجه یک، در نزدیکی دریاچه برد هون در نزدیکی روستای بوگازیسی، با چشم‌ انداز کاملی از دریاچه و دریا به فروش می‌ رسد.

البته علی رغم تمام زیبایی ها و ارزشش در آن هنگام در فروش شهر بارگیلیا موفق نبودند و اینک با گذشت ۳ سال مجددا تصمیم به فروش آن گرفته اند؛ این بار ۲ میلیون دلار ارزان تر از قیمتی که برای آن تعیین شده بود!

باستان شناسان ترکیه تا به حال بارها از وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه درخواست کرده اند تا بسیاری از سایت های باستانی را از مالکان شاخصی آن ها خریداری کند و برای حفاظت از آن ها تلاش بیشتری به خرج دهند که یکی از موارد اصلی مورد نظر آنها بارگیلیا بوده است ، اما در حال حاضر دولت نمی تواند برای محافظت از این منطقه قدمی بردارد چرا که در ملک شخصی قرار گرفته اند. بسیاری از سازه های باستانی بارگیلیا در حال نابودی هستند و بسیاری دیگر نیز زیر زمین دفن شده اند. صاحبان این منطقه نیز بر این باورند این شهر می تواند نمونه خوبی برای اضافه شدن به زمین های حفاظت شده وزارت فرهنگ دولت ترکیه باشد.

معرفی هتل زوریخ استانبول | ۴ ستاره
معرفی هتل زوریخ استانبول | ۴ ستاره
۱۵ جاذبه معروف مارماریس
۱۵ جاذبه معروف مارماریس
معرفی هتل ۵ ستاره گلف اند اسپا ریزورت در کوش آداسی
معرفی هتل ۵ ستاره گلف اند اسپا ریزورت در کوش آداسی
هتل های یو آل آنتالیا، تجربه سفری لذت بخش در ترکیه
هتل های یو آل آنتالیا، تجربه سفری لذت بخش در ترکیه

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code