بلیط هواپیما

مراسم بزرگداشت مولانا در قونیه

مراسم بزرگداشت مولانا شاعر ایرانی

همه ساله از ۱۰ تا ۱۷ دسامبر ( ۱۹ تا ۲۶ آذر) مراسم بزرگداشت مولانا در شهر قونیه ترکیه برگزار می شود. این مراسم شامل آئین ها و مناسک خاصی است که گردشگران زیادی را جهت تماشا به  سمت خود می کشاند. اگر چه این مراسم در فصل سرد سال یعنی دسامبر برگزار می شود اما این موضوع نتوانسته چیزی از میزان گردشگرانی که برای تماشای بزرگداشت مولانا به شهر قونیه سفر می کنند را کاهش دهد. برای آشنایی بیشتر با این شاعر بی مانند ایرانی و همینطور آئین و رسومی که در مراسم بزرگداشت او انجام می شود، الی گشت را همراهی کنید.

مراسم بزرگداشت مولانا در قونیه
مطالب مرتبط:
خوردنی های قونیه ترکیه را بشناسیم
نکاتی که قبل از ورود به خاک ترکیه باید بدانید

جلال الدین محمد بلخی که به مولانا معروف است، از مهمترین و پرآوازه ترین شاعران ایرانی در قرن نهم بوده است. مولانا در شهر بلخ چشم به جهان گشود و در همان سن کودکی به شهر سمرقند سفر کردند و در آنجا سکونت گزیدند. اما چیزی نگذشت که این شهر را ترک کردند و به سمت شهر قونیه در ترکیه امروزی رفتند. مولانا دانشمندی بزرگ بود و شاگردان زیادی داشت. یک روز زمانی که داشت از یکی از مراسم موعظه خود به همراه کاروانش بر می گشت، در راه با شخصی به نام شمس تبریزی رو به رو شد. که بعد از آن دیدار زندگی و یا شاید بهتر است بگوییم ادبیات ایران و جهان دگرگون شد.

مرکز فرهنگی مولانا در قونیه

اشعار مولانا همگی در مدح و ستاش پرودگار است و تمثیل های زیبایی از قرآن کریم در اشعار این شاعر پر آوازه ایران وجود دارد. در مقدمه کتاب مثنوی که زبان عربی ترجمه شده آن را اصول دین “هذا کتابً المثنوی، وهّو اصولُ اصولِ اصولِ الدین” خطاب کرده اند. کتاب مثنوی از جمله آثار پر معنا و پر بار دوران زندگی مولانا می باشد. مولانا زمانی اقدام به نوشتن مثنوی نمود که شمس او را برای همیشه ترک کرده بود. کتاب مثنوی به گفته خود مولانا : ” مثنوی را جهت آن نگفتم که آن را حمایل کنند، بل تا زیر پا نهند و بالای آسمان روند که مثنوی معراج حقایق است نه آنکه نردبان را بر دوش بگیرند و شهر به شهر بگردند.” به همین دلیل است که آن را اصول دین می نامند زیرا در تمامی ابیات آن مدح و ستایش خداوند و پیامبر مشهود است. این کتاب پر آوازه با بیت

بشنو از نی چون حکایت میکند              از جدایی ها شکایت می کند

آغاز شده است. تفسیر کوتاهی اگر بخواهیم از بیت ابتدایی کتاب مثنوی داشته باشیم به این صورت است که “نی” نمادی از خود مولانا است، نمادی از یک انسان آگاه به حقایق و معنویات که اسیر دنیای مادی شده است، و در حال شکایت و ناله از جدایی روح خود از عالم معنا است.

مولانا و جهان

در دهه های اخیر شناخت حضرت مولانا در جهان سرعت گرفته و این شاعر ایرانی از شهرت بالایی برخوردار شده است. به همین منظور کتاب او در آمریکا پس از ترجمه توسط فردی به نام کولمن بارکس بیش از ۵۰۰ هزار نسخه به فروش رسید. بنابراین می توان نتیجه گرفت که شعرهای مولانا برای تمامی جهانیان زیبا و پر معنا بشمار می رود.

مولانا در قونیه

وفات حضرت مولانا

مولانا پس از اینکه مدت ها در پی تبی سوزان بود، در غروب سال ۱۲۷۳ زمانی که تنها ۵۹ سال داشت از دنیا رفت. گفتنی است که مراسم عزاداری در آن زمان برای حضرت مولانا به مدت ۴۰ شبانه روز به طول انجامیده است. آخرین شعری که از زبان او خطاب به پسرش بیان شد به صورت زیر بوده است :

رو سر بنه به بالین تنها مرا رها کن                          ترک من خراب شب گرد مبتلا کن

ماییم و موج سودا شب تا به روز تنها                     خواهی بیا ببخشا خواهی برو جفا کن

از من گریز تا تو هم در بلا نیفتی                              بگزین ره سلامت ترک ره بلا کن

ماییم و آب دیده در کنج غم خزیده                            بر آب دیده ما صد جای آسیا کن

مقبره مولانا

مراسم بزرگداشت حضرت مولانا همه ساله به مدت ۷ روز به انجام می رسد. این مراسم که از ۱۰ تا ۱۷ دسامبر ادامه دارد در شهر قونیه برگزار می شود. از جمله برنامه هایی که در این مراسم وجود دارد: پخش موسیقی های عرفانی، حرکات سماع در جهت مدح پروردگار و همینطور سخنرانی هایی به منظور شناخت این شاعر بزرگ ایرانی انجام می شود. همه ساله گردشگران زیادی برای تماشای مراسم بزرگداشت مولانا به شهر قونیه سفر می کنند. که ایرانیان در سدر آنها قرار دارند.

انجام مراسم سماع

مراسم سماع را پیروان مذهبی مولانا هر شب در سالن مرکز فرهنگی مولانا برگزار می کنند به صورت فرضی مرکزی را به منظور خورشید در نظر می گیرند و افرادی به دور آن همانند گردش سیاره ها بر روی مدار به دور خورشید می چرخند. حالت دست ها در حرکات سماع یکی به سمت بالا (آسمان) و دیگری به سمت پایین(زمین) قرار می گیرد که این معنای دریافت انرژی های مثبت از آسمان و دفع انرژی های منفی به سمت زمین است.

مولوی

مراسم بزرگداشت مولانا در ماه دسامبر  که ماهی سرد بشمار می رود، برگزار می شود؛ اما این موضوع نتوانسته از محبوبیت مراسم او بکاهند و هر سال گردشگران زیادی را به سمت خود میکشاند. مولانا نه تنها قاره آسیا و به اصطلاح شرقی ها بلکه برای تمام جهانیانی به عنوان شاعری شناخته شده است.

چند توصیه هنگام سفر به قونیه

  • لازم به ذکر است که خانم ها باید در مراسم بزرگداشت مولانا که در شهر قونیه ترکیه برگزار می شود روسری بر سر داشته باشند و جدا از مردان بشینند.
  • حتما با خود لباس گرم همراه داشته باشید، زیرا ممکن است سرمای این فصل در شهر قونیه لذت تماشای مراسم از شما بگیرد.
  • فیلم برداری و عکاسی از تمامی مراسم بزرگداشت مولانا بلامانع بوده و شما می توانید از ابتدا تا انتهای مراسم عکس و فیلم تهیه کنید.
  • همچنین شما میتوانید در سفر خود به قونیه جهت تماشای مراسم بزرگداشت مولانا چندین سوغاتی از آثار او و همینطور وسیله های زینتی که در مرکز فرهنگی مولانا وجود دارد تهیه بفرمایید. تا یاد این سفر پر معنا هیچ گاه از خاطرتان فراموش نشود.
سفر به قونیه در مراسم بزرگداشت مولانا

اگر تمایل دارید سفری به شهر قونیه و مشاهده مراسم بزرگداشت مولانا را داشته باشید می توانید از تورهای قونیه الی گشت اطلاعات مورد نیازتان برای سفر را به دست بیاورید.

معرفی هتل ۵ ستاره ساید لا گرند در آنتالیا
معرفی هتل ۵ ستاره ساید لا گرند در آنتالیا
داستان شنیدنی رستوران های نصرت + معرفی بهترین شعبات آن
داستان شنیدنی رستوران های نصرت + معرفی بهترین شعبات آن
معرفی آب انبار باسیلیکا استانبول
معرفی آب انبار باسیلیکا استانبول
۱۰ مورد از بهترین جاذبه های دیدنی تور استانبول
۱۰ مورد از بهترین جاذبه های دیدنی تور استانبول