افتتاح بزرگترین مسجد ترکیه با ظرفیت ۶۳ هزار نفر

مسجد جامع چاملیجا در شهر استانبول افتتاح شد

به گزارش خبرگزاری های رسمی کشور ترکیه، روز ۱۳ اردیبهشت بزرگترین مسجد ترکیه با نام چاملیجا در شهر استانبول افتتاح شد. این مسجد دارای مساحتی برابر با ۳۰ هزار متر و گنجایش ۶۳ هزار نفر بوده و نام آن برگرفته از تپه ای در این شهر ترکیه ای که مسجد بر روی آن ساخته شده است. جالب است بدانید که برای ساخت بزرگترین مسجد ترکیه صدهای میلیون دلار هزینه شده یکی از پروژه های عظیم مورد حمایت رئیس جمهور وقت کشور ترکیه (رجب طیب اردوغان) بوده است. در ادامه همراه با تیم خبری الی گشت باشید تا بیشتر درباره مسجد جامع چاملیجا بدانید.

بزرگترین مسجد استانبول چاملیجا
مطالب مرتبط:
بازسازی کلیسای نوتردام در ۵ سال امکان پذیر نیست
بیش از ۱۲۰۰ پرواز شرکت هواپیمایی اسکاندیناوی لغو شد
روادید پاکستان برای ایران و ۴۷ کشور دیگر تسهیل شد

مطابق با آنچه خبرگزاری رسمی کشور ترکیه روز ۱۳ اردیبهشت ۹۸ عنوان کردند، بزرگترین مسجد این کشور در شهر استانبول به نام مسجد جامع چاملیجا با مساحتی برابر با ۳۰ هزار متر و گنجایش پذیرش ۶۳ هزار نفر با حضور رئیس جمهور وقت کشور ترکیه (رجب طیب اردوغان) افتتاح شده است.

بعد مراسم افتتاحیه این مسجد، علی اِرباش مقام ارشد دینی ترکیه نماز جمعه را با حضور هزاران نفر، از جمله مهمانان خارجی برگزار کرد. ساخت این مسجد همراه با بناهای جانبی از جمله موزه‌ ای به مساحت ۱۱ هزار متر، گالری هنری به مساحت ۳۵۰۰ متر، سالن کنفرانس، کتابخانه و دیگر تاسیسات از شش سال قبل آغاز شد.

مسجد جامع چاملیجا یکی از پروژه های عظیم مورد حمایت آقای اردوغان بوده و منتقدان بسیاری داشته است که معتقد بودند با ساخت این بنا بخش عمده ای از سرمایه عمومی هدر می رود، اما دولت می‌گوید که این مسجد بخشی از میراث ملی ترکیه است.

نمای داخلی مسجد جامع چاملیجا

در نمای اصلی مسجد جامع چاملیجا، شش مناره ی ۱۰۷٫۱ متری به کار برده شده که در واقع این مناره های سمبلی از پیروزی آلپ ارسلان پادشاه سلجوقی بر رومانوس دیوجانوس امپراتوری روم در نبرد سال ۱۰۷۱ میلادی است.  علاوه بر این عدد ۶ نمادی از ۶ اعتقاد اصلی مسلمانان ترکیه است که آن ها عبارت از (اعتقاد به وحدت خدا، ملائک، کتب مقدس، پیامبران، روز حسابرسی و مشیت خداوند) است، نیز می باشد. ارتفاع ۷۲ متری گنبد مسجد نیز سمبلی از روایتی است که زندگی ۷۲ ملت در شهر استانبول می باشد. یک فرش ۱۷ هزار متر مربعی هم نیز در این مسجد پهن شده است.

در طراحی مسجد جامع چاملیجا، دو معمار زن ترکیه با نام های «بهار میزراق» و «خیریه گول توتی» نیز انجام شده است و بنابر اطلاعات رسمی حدود ۱۰۰ میلیون دلار برای ساخت این مسجد با کمک های مردمی نیز هزینه شده است.

در معماری این مسجد و بناهای جانبی آن تلاش شده است تلفیقی از هنر دوران سلجوقی، عثمانی و هنرهای مدرن قابل مشاهده است.

مسجد جامع چاملیجا

در طول مدت زمانی که مراسم افتتاحیه مسجد جامع چاملیجا با حضور رجب طیب اردوغان در حال برگزاری بود، وی با اشاره به حملات اخیر به اماکن مذهبی در نیوزلند و سریلانکا گفت که هیچ فرقی نمی کند و ترور با انگیزه حمله به مسیحیان باشد یا مسلمانان و هر اقدامی که منجر به کشته شدن انسانهای بی‌گناه شود، محکوم است.

در آیین افتتاح مسجد چاملیجا، رؤسای جمهوری آلبانی، گینه، همچنین مقامات ارشد کشورهای سنگال، آذربایجان، یونان، ایران، فلسطین، قطر، ازبکستان، قزاقستان و دیگران شرکت کردند.

قصر باشکوه دولما باغچه در استانبول
قصر باشکوه دولما باغچه در استانبول
معرفی هتل رتاج رویال استانبول | ۵ ستاره
معرفی هتل رتاج رویال استانبول | ۵ ستاره
معرفی آب انبار باسیلیکا استانبول
معرفی آب انبار باسیلیکا استانبول
وسایل حمل ونقل عمومی در استانبول
وسایل حمل ونقل عمومی در استانبول

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code