میبد شهر ملی زیلو شد

میبد، شهر ملی زیلو

میبد یکی از شهرهای تاریخی و با فرهنگی غنی در استان یزد است، که به خاطر هنرهای سنتی و صنایع دستی اش به خصوص ساخت زیلو مشهور است. این شهر تاریخی مدتی پیش به کمک پیگیری های زیادی که مسئولان انجام دادند، توانست به عنوان شهر زیلوی ایران انتخاب شود. با جزییات این خبر همراه الی گشت باشید:

شهر ملی زیلو
مطالب مرتبط:
شهر تاریخی یزد ثبت جهانی شد
اسم کویر لوت به گینس می رود

شهر تاریخی میبد در استان یزد، به عنوان شهر ملی زیلو شناخته و ثبت شد. آقای مهرجردی معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان یزد در این باره گفت: زیلو بافی در واقع یک رشته ی هنری است و شهر میبد یزد هم جمعیت جوانی دارد که دوست دار این رشته هستند و پتانسیل و استعداد بالایی در این رشته هنری دارند. بنابراین زیلوبافی یکی ازهنرهای شاخص صنایع دستی استان یزد و مخصوصا شهرستان میبد است، به همین دلیل است که هنر زیلو بافی به نام شهرستان میبد ثبت شده است.

طبق گفته ی ایشان، به طور کلی ۲۵۰ دار زیلوبافی در استان یزد وجود دارد که از این تعداد، ۲۰۰ تای آنها در شهرستان میبد قرار دارد. آقای مهرجردی در مورد هنر زیلوبافی گفت: در زمان های قدیم، زیلوهای بزرگ کاربرد داشتند و به همین دلیل، دارهای دو نفره وجود داشت اما امروزه چون زیلوهای بزرگ کارکرد گذشته را ندارند، دارها بصورت تک نفره هستند.

شهر ملی زیلو میبد

آقای مهرجردی گفت شناساندن بهتر این هنر به بقیه می تواند باعث بهبود گردشگری میبد شود.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد