برپایی نمایشگاه آثار تاریخی هلندی در ایران

نمایشگاه آثار تاریخی هلندی در ایران

با انتشار خبر حضور آثار تاریخی و باستانی هلند در ایرانی می توان گفت که به زودی باید شاهد برگزاری یک موزه ی دیگر در کشور باشیم که بی شک با استقبال بسیار زیاد هموطنانمان روبرو خواهد شد. در ادامه توضیح خواهیم داد که قرار است در پی برگزاری یک نمایشگاه آثار تاریخی ایرانی در هلند، به صورت متقابل آثار هلندی نیز در ایران به نمایش دربیایند. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، خبر نمایشگاه آثار تاریخی هلندی در ایران را به اتفاق یکدیگر مورد بررسی قرار دهیم.

بازدیدکنندگان
مطالب مرتبط:
برگزاری نخستین جشنواره ملی گیاهان دارویی در تربت حیدریه
کشف یک محوطه تاریخی مربوط به هزاره پنجم قبل از میلاد در بوشهر

با توجه به اعلام این خبر، آقای جبرئیل نوکنده که مدیر موزه ی ملی ایران نیز هست، از زمانی که موسم برگزاری نمایشگاهی از آثار تاریخی کشورمان در هلند فرار سیده است، این خبر را نیز داد که قرار است به صورت متقابل نمایشگاه از آثار تاریخی است، وی گفت: در پیرو برپایی نمایشگاه آثار تاریخی ایران در شهر آسن هلند قرار است در پی مذاکراتی با مسئولان موزه ی درِنتز در حاشیه ی برگزاری نمایشگاه تاریخی ایران درباره ی زمان برپایی این نمایشگاه صحبت شود.

آقای نوکنده در این زمینه نیز این خبر را اضافه کرد: ما می خواهیم و در نظر داریم که تا در مدت زمانی که آثار تاریخی ایران در کشور هلند نیز برپا است، یک نمایشگاه متقابل نیز از کشور هلند در ایران برگزار نماییم. قرار بود که این نمایشگاه در سال ۲۰۲۰ میلادی در تهران برپا شود اما اکنون با توجه به اتفاقات سیاسی در جهان در نظر داریم تا این نمایشگاه زودتر برگزار گردد. این موضوع را با مسئولان موزه ی هلندی در میان گذاشته ایم و آن ها نیز با سفارت ایران در لاهه تماس گرفته اند و ضمن اعلام موافقت خود از این موضوع استقبال کردند، اما در مقابل خواستار توضیح درباره ی ۳ موضوع شده اند. در ابتدا درباره ی درباره تاریخ و زمان نمایشگاه، دوم درباره ی امکانات موزه و در آخر مصونیت دولتی این نمایشگاه از هر نوع مناسبت سیاسی.

اثر ایرانی

وی در ادامه ی اعلام این خبر افزود: در حاشیه ی برگزاری نمایشگاه آثار تاریخی ایران در هلند درباره ی این موضوع مذاکره خواهیم کرد و احتمالا این نمایشگاه در مهرماه و در تهران برپا شود. آقای نوکنده در این زمینه بیان کردند که: آثار تاریخی ایران در این نمایشگاه تحت بیمه ی کشور هلند هستند و آثاری که به ایران بیاید نیز با هزینه و بیمه ی هلندی ها به نمایش گذاشته می شود. در این زمینه شایان ذکر است که طبق تفاهم ‌نامه موزه ی ملی ایران و موزه ی درنتز هلند، نمایشگاهی با عنوان ایران مهد تمدن، در موزه ی درنتز و در ۲۶ خرداد ماه گشایش می یابد و با توجه به مذارکرات صورت گرفته، آثار تاریخی تا ۲۷ آبان ماه سال جاری در معرض دید بازدید کنندگان قرار خواهند داشت. ۱۹۶

اثر از بیش از ۷۰ مکان باستانی مربوط به دوره پارینه ‌سنگی قدیم تا دوره صفوی از موزه ی ملی ایران برای نمایش در این نمایشگاه انتخاب شده است. موزه ی درنتز در شهر آسن در استان درنته در شمال کشور هلند قرار گرفته و بیش از ۱۶۰ سال قدمت دارد. این موزه دارای آثاری از دوره های پیش از تاریخ تا هنر معاصر است.

این نمایشگاه که با حضور جهانگیری، سفیر جمهوری اسلامی ایران، محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی، و شخص آقای جبرئیل نوکنده، رییس کل موزه ی ملی ایران، معاون استاندار شهر درنته، شهردار شهر آسن، مدیران موزه ی درنتز و مقامات محلی استان درنته افتتاح شد، ۱۹۶ اثر باستانی از بیش از ۶۰ مکانِ باستانی ایران را نمایش می‌ دهد. آقای نوکنده، در آیین افتتاحیه ی این موزه نمایشگاه توضیح دادند که: در این نمایشگاه ۱۹۶ اثر از بیش از ۶۰ مکان باستانی کشور ایران به نمایش درآمده است.

موزه

نمایش این آثار در ۷ گالری طبقه بندی شده شامل شروع استقرار در ایران در دوران پارینه‌سنگی، یک جانشینی و استقرار در روستاها، شهرنشینی، دوره عیلام و ماد، دوران طلایی، دوره ی هخامنشی، نوزایی ایران و دوره‌ ی پارت و ساسانی و در آخر دوره ی ایران و اسلام به نمایش درآمده ‌اند. آقای نوکنده، با تاکید بر این‌ که فضای گالری‌ های نمایشگاه بر اساس معماری بازار ایرانی طراحی شده است و در کنار نمایشگاه، در سالن معرفی، فیلم مستندی درباره ایران به مدت ۱۳.۵ دقیقه پخش می شود.

وی افزود: کاتالوگ نمایشگاه با ۱۷ مقاله از پژوهشگران ایرانی و سایر کشورها در ۲۰۸ صفحه و به زبان هلندی منتشر شده است و نسخه ی فارسی آن نیز به زودی توسط موزه ی ملی ایران منتشر می‌ شود. او ادامه داد: دست اندرکاران موزه این پیش بینی را کرده اند که بیش از ۱۵۰ هزار نفر از این نمایشگاه بازدید خواهند کرد.

قرار است ۱۹۶ شی تاریخی از موزه ی ملی ایران به مدت ۵ ماه در این موزه نمایش داده شوند. در مقابل این آیین، پیش بینی می شود که بی شک موزه ای که در ایران از آثار هلندی برپا خواهد شد بسیار پر بازدید می شود و هموطنان بسیاری از آن استقبال خواهند کرد.

موزه ایران

موزه درنتز در هلند قرار دارد. در انتها کمی بیشتر درباره ی موزه ی درنتز برایتان می گوییم. معمار این موزه، اریک ون اگرات می باشد و در تاریخ ۱۶ نوامبر این موزه را مجددا بازگشایی نموده اند. تالارها و گالری های اصلی این موزه در زیر زمین واقع شده اند و سقف موج دار آن فضای پارک مانندی را برای مردم و رهگذران ایجاد نموده است.

ساختمان این موزه توسط اریک ون اگرات معمار طراحی شده است. این طراحی ۲۰۰۰ مترمربع به فضای قبلی اضافه کرده است و از خانه ی مربعی قدیمی که در سازه ی قبلی موزه وجود داشت به عنوان ورودی استفاده نموده اند.

در معماری این موزه با بهره گیری از ارتفاع ۱ متری شیشه های زیر تپه پارک ساخته شده و جریان نور در داخل فضا را تنظیم می کند، به طوری که در طول روز نور کاملی از بیرون به داخل می آید و استفاده از نور مصنوعی به حداقل می رسد. از خانه ی قدیمی که وارد فضا می شویم از دالانی مارپیچ می گذریم تا به گالری های پایین تر برسیم. این موزه یکی از زیباترین موزه های هلند است.

معماری های خوردنی! + تصویر
معماری های خوردنی! + تصویر
همدان، پایتخت گردشگری آسیا در سال ۲۰۱۸
همدان، پایتخت گردشگری آسیا در سال ۲۰۱۸
مارتین، رکورد اسنودن را شکست
مارتین، رکورد اسنودن را شکست
اقدامات و برنامه ریزی ها برای سامان دهی خانه نیما یوشیج در تهران
اقدامات و برنامه ریزی ها برای سامان دهی خانه نیما یوشیج در تهران

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code