بلیط هواپیما

گنجینه ی فرعون برای نمایش به کشورهای مختلف فرستاده می شود

نمایش گنجینه ی فرعون

با توجه به اعلام خبرگزاری ها، نمایش گنجینه ی فرعون در کشورهای مختلف به زودی صورت می گیرد. با توجه به خبر وزارت آثار باستانی مصر که خبر از نمایش گنجینه ی فرعون داده است، به زودی نمایشگاهی با عنوان شاه توت عنخ آمون در چندین شهر مختلف در سطح جهان صورت خواهد گرفت. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، خبر نمایش گنجینه ی فرعون را مورد بررسی قرار دهیم.

نمایش گنجینه ی فرعون
مطالب مرتبط:
کشف مقبره ۴۴۰۰ ساله در نزدیکی اهرام مصر!
کشف عروسک ۳ هزار ساله ی فرعون مشهور مصری! + تصویر
کشف عجیب گربه های مومیایی شده در قبری ۶ هزار ساله در مصر!

به نقل از روزنامه ی مصر امروز (Egypt today)، وزارت میراث و گردشگری مصر درباره ی نمایش گنجینه ی فرعون اعلام کرده است که سود حاصل از نمایشگاه توت عنخ آمون، آن قدر برایشان چشم گیر بوده است که آن ها تصمیم به برگزاری این نمایشگاه در سطح جهانی گرفته اند. بر اساس گزارش این روزنامه ی مصری، سود عاید از نمایش گنجینه ی فرعون طلایی که در ۲۴ مارس سال ۲۰۱۸ در مرکز علمی کالیفرنیا برگزار شد، ۵ میلیون دلار برآورد شده است. بر طبق آمار رسمی، این نمایشگاه حدود ۷۰۰ هزار بازدید کننده داشته است و حالا نیز قرار است که این نمایشگاه میهمان چند شهر دیگر در سرتاسر جهان نیز باشد.

آقای هاوارد کارتر که باستان شناس و مصر شناس بریتانیایی است، تمام زندگی خود را وقف جست ‌و جوی گنجینه های باستانی مصر و فراعنه کرده است. یکی از بهترین و مهم ترین کشفیات او در زمینه ی آثار فراعنه، پیدا کردن مقبره ی توت عنخ آمون بوده است. بر اساس شهادت تاریخ، این فرد در پایان جنگ جهانی اول اولین کسی بود که توانست مقبره ی توت عنخ‌ آمون را کشف کند.

توت عنخ امون

آقای کارتر‌ در ۶ نوامبر سال ۱۹۲۲ میلادی موفق به پیدا کردن و کشف مقبره ی توت‌ عنخ آمون، فرعون معروف و بزرگ مصری شد. این کشف در حالی اتفاق افتاد که مهم ‌ترین مقبره ی کشف شده از فراعنه ی مصر در حالی پیدا شده است، بیش از ۳ هزار سال از مرگ وی نیز می ‌گذرد. توت عنخ آمون به عنوان یازدهمین فرعون مصر باستان از سلسله ی ۱۸ یا همان پادشاهی نو شناخته می‌ شود. توت عنخ آمون در ۱۹ سالگی و در حوالی ماه ژانویه بی آن که برای خود جانشینی تعیین کند، از دنیا چشم فرو بست.

مرگ این فرعون برای مصریان غیرمنتظره بوده است و مقبره ی وی هنوز تکمیل نشده ‌است. بنابراین، تابوت وی را در مقبره‌ ای دیگر قرار می‌ دهند که نسبتاً ساده است. احتمال می ‌رود که این آرامگاه برای آیه ساخته شده بوده باشد، که با وجود سن بالایش پس از توت عنخ آمون بر تخت می‌ نشیند. به هر حال علت مرگ توت عنخ آمون امروزه معمایی است که هنوز هم حل نشده ‌است. متخصصینی که پس از کشف آرامگاه توسط هاوارد کارتر و لرد کارناروون مومیایی را مطالعه کردند متوجه هیچ ‌گونه آسیب ‌دیدگی بر روی بدن وی نشدند و این نظریه که هرگونه مرگ اتفاقی یا خشونت‌ آمیزی برای این فرعون رخ داده است را رد کردند اما بعدها، مشاهده ی برخی جراحات کوچک در نزدیکی گوش چپ کشف این فرعون، این را نشان داد که فرعون جوان دچار خونریزی مغزی شده بوده ‌است. توت عنخ آمون در مقایسه با دیگر فرعون ‌های بزرگ تاریخ مصر ثروت عظیمی وجود ندارد.

فرعون

ولی آن چه گنج او را از سایرین متمایز کرده است، وسایل پیدا شده در مقبره ی او اسک که کاملا دست نخورده باقی مانده است. این در حالی است که آرامگاه‌ های فراعنه ی بزرگ هزاران بار در طول تاریخ مورد دست‌ برد دزدان قرار گرفته ‌است. البته به نظر می ‌رسد که مقبره ی این فرعون جوان دو بار بلافاصله پس از مرگش دچار دزدی مختصری شده ‌است.

اما به هر حال این دزدان در مقبره بی‌ نظمی از خود بر جای نگذاشته ‌اند و ظاهراً به دنبال وسایل کوچک فلزی و سبک بوده‌ اند. آنچه آرامگاه توت عنخ آمون را از دست‌ برد سارقان نجات داد، ورودی کوچک و پنهان شده در زیر سنگ‌ ها بود که در طول همه ی این سال ها جلب توجه نکرد. به‌علاوه، توت عنخ آمون دوره ی حکومت کوتاه و بی غوغایی داشت و گنجینه ی او نیز عظیم نبود و به همین دلیل پس از مدت کوتاهی به فراموشی سپرده شد.

چهارمین تابوت توت عنخ آمون، از ۱۱۰۰ کیلوگرم طلای خالص ساخته شده بوده است. در یکی از اتاق‌های مقبره ی او حدود ۶۵۰ وسیله که شامل جام، کوزه، مجسمه، تخت، گنجه، … پیدا شد که تعداد بسیاری از آن ‌ها با طلا و سنگ‌ های بسیار گران ‌قیمت تزئین شده بودند.

گنجینه ی فرعون

البته در این اتاق یادگارهای فرعون از دوران کودکی هم قرار داشتند که شامل اسباب ‌بازی ‌های ارزشمند، پر، میز و صندلی‌ های کوچک بود. در مقبره، تخت ‌هایی روان با سرهای گاو، شیر، اسب آبی و تمساح، تخت پادشاهی فرعون توت عنخ آمون، لباس ‌هایی از پوست پلنگ، گنجه‌ هایی از عاج و جواهرات نیز پیدا شد. یکی دیگر از دلایل معروف شدن این فرعون مصری به این خاطر این است که جمله ی معروفی بر روی ورودی مقبره ی فرعون نوشته شده بوده است که: مرگ، هر کسی را که خواب فرعون را به هم بزند را در بر خواهد گرفت!

همین باعث شده بود که مردم از طلسمی صحبت کنند که تمامی افرادی را که در کشف آرامگاه توت عنخ آمون دست داشتند از بین می‌ برد. لرد کارناروون به دلیل نیش عقرب که حیوانی مقدس در مصر باستان بوده است، مرده اما در اصل او به علت عفونت پس از نیش نوعی پشه جان داده بود.

گنجینه

به مجموعه ‌ای شامل ۱۵۰ اثر تاریخی و ارزشمند کشف شده در مقبره ی توت‌ عنخ آمون قرار است در قالب نمایشگاهی در کشورهایی چون فرانسه، اسپانیا و همچنین ژاپن، کره ی جنوبی، کانادا و دیگر کشورهای جهان نیز به نمایش گذاشته شوند.

به هر حال خبر مهمی که در این میان وجود دارد این است که نمایش گنجینه ی فرعون در چندین شهر در اروپا و دیگر نقاط جهان تا به الان با هدف بهبود روابط فرهنگی مصر و جهان و جذب هر چه بیشتر گردشگر میسر شده است. اولین دوره ای که نمایش گنجینه ی فرعون شروع شده از ۲۴ مارس سال گذشته بوده است.

سرنوشت ارومیه، پایتخت گردشگری ایران در سال ۲۰۲۰
سرنوشت ارومیه، پایتخت گردشگری ایران در سال ۲۰۲۰
ساخت شهرک گردشگری ۵۰۰ میلیون دلاری در چابهار
ساخت شهرک گردشگری ۵۰۰ میلیون دلاری در چابهار
کارناوال عروسک های شهر نیس باز هم به حرکت افتادند!
کارناوال عروسک های شهر نیس باز هم به حرکت افتادند!
وب فارسی، امنیت فضای مجازی را می سازد
وب فارسی، امنیت فضای مجازی را می سازد

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code