کشف مقبره ۴۴۰۰ ساله در نزدیکی اهرام مصر!

خبر کشف مقبره ۴۴۰۰ ساله

امسال سال کشفیات شگفت انگیز در مصر بوده است و بارها در مجله الی گشت در مورد این کشفیات باستان شناسی صحبت کرده ایم. دولت مصر تصمیم گرفته اجازه کشفیات جدید و بازگشایی مقبره های نامکشوفه را در سایت های باستان شناسی بدهد تا از این طریق، صنعت گردشگری و توریسم خود را رونق دوباره ای ببخشد. این بار هم کشف مقبره ۴۴۰۰ ساله در نزدیکی اهرام مصر خبرساز شده و توجه همگان را بار دیگر به مصر و منطقه تاریخی سقاره جلب کرده است. با الی گشت همراه باشید تا در مورد این کشف بیشتر صحبت کنیم.

کشف جدید در مصر

جزئیات کشف جدید

مطالب مرتبط:
ماجرای عجیب زنی که از مصر باستان به زمان ما آمده بود!
۷ کشف جدید از مصر باستان که دنیا را تکان داد+ تصویر
کشف شوکه کننده یک هرم باستانی همانند اهرام مصر در چین!

باستان شناسان مصری خبر از کشف مقبره ۴۴۰۰ ساله ای داده اند که در مجموعه سقاره مصر در جنوب قاهره داده اند. در طول دوره ساخت و ساز اهرام باشکوه مصر، مردی بانفوذ و شناخته شده به نام Wahtye فوت کرد و جسدش را در گورستان سلطنتی وسیعی که امروزه بیابان غربی قاهره را تشکیل می دهند دفن کردند. مقبره نقاشی شده و رنگارنگ او که ظاهرا دست نخورده و سالم باقی مانده است ۵ متر پایین تر از سطح زمین قرار داشته و در منطقه باستان شناسی سقاره مصر از دل خاک بیرون آمده اند. وزیر باستان شناسی مصر، خالد العنانی روز شنبه در این رابطه بیان کرد: «امروز خبر آخرین کشف باستان شناسی سال ۲۰۱۸ را به شما اعلام می کنیم. این کشف جدید در واقع کشف یک مقبره است.»

«این مقبره رنگارنگ با مجسمه ها و تندیس های داخلش به طرز شگفت آوری سالم و دست نخورده باقی مانده است. شواهد نشان می دهند که این مقبره به یکی از شخصیت های بالارتبه مذهبی تعلق دارد و بیش از ۴۴۰۰ سال قدمت دارد.»

مصر باستان

کشف مقبره ۴۴۰۰ ساله نشان می دهد که این آرامگاه متعلق به Wahtye، کشیشی بلندپایه و والامقام در دوران فراعین مصر باستان است که در دوره دودمانه پنجم و حکومت Neferirkare زندگی می کرده است. دیوارهای مقبره پوشیده از نقاشی هایی است که کشیش سلطنتی را همراه با مادر، همسر و دیگر اعضای خانواده اش نشان می دهد. هیروگلیف هایی که روی در سنگی روی مقبره حک شده اند شامل نام متوفی و عناوین شغل او هستند: کشیش سلطنتی، ناظر سلطنتی و بازرس قایق مقدس!

تالار مستطیلی مقبره از شمال به جنوب ۱۰ متر و از شرق به غرب ۳ متر عرض دارد و حدود ۳ متر هم ارتفاع دارد و در و دیوار و حتی سقف با نقاشی ها و دیوارنگاره های مختلف هیروگلیف ها، نوشته ها و مجسمه ها و تندیس های متعددی پوشیده شده است که بعد از گذشت قرن ها هنوز هم صحیح و سالم باقی مانده اند.

حجاری ها و تصاویر حک شده روی دیوارها صحنه های مختلفی را شامل می شود: علاوه بر چهره شخص متوفی، همسر و مادرش صحنه هایی از شکار، دریانوردی، پیشکش دادن و ساخت کالاهایی مثل سفال و وسایل تدفین هم مشاهده می شود. مجمسه هایی بزرگ متعلق به کشیش مصری و خانواده اش در ۱۸ تو رفتگی در دیوار قرار گرفته اند، با این حال ۲۶ تو رفتگی دیگر با مجسمه هایی کوچک تر پر شده اند که متعلق به شخصی نامعلوم است که در وضعیت های مختلف نشسته یا ایستاده است.

مجسمه ها در مقبره مصری

تیم باستان شناسی مصر بعد از کشف مقبره ۴۴۰۰ ساله با ۵ چاه روبرو شدند که داخل آرامگاه قرار گرفته است. یکی از آن ها باز است و چیزی داخلش نیست، اما چهار چاه دیگر مهر و موم شده اند و احتمالات زیادی در مورد محتویات داخل آن ها وجود دارد. بر اساس گزارشی که از فعالیت های این تیم باستان شناسی منتشر شده کار روی این چاه های مهر و موم شده از چند روز آینده آغاز خواهد شد.

به گفته تیم باستان شناسی: « این چاه می تواند به تابوت سنگی صاحب مقبره منتهی شود و سایر چاه ها هم محل قرارگیری کالاها و اشیاء و متعلقات شخص متوفی بوده اند.» این مقبره و نواحی اطرافش نیازمند کاوش ها و تحقیقات بسیار بیشتری است که طبق برنامه ریزی ها قرار است از ماه ژانویه سال آینده آغاز شوند.

رونق صنعت گردشگری مصر

دولت مصر در چند سال اخیر مجموعه ای از حفاری ها و کشفیات باستان شناسی را انجام داده است که همگی در راستای جلب توجه جهانیان به مصر باستان و رونق صنعت توریسم این کشور عنوان شده اند. از سال ۲۰۱۱ و در پی ناآرامی های سیاسی، آمار گردشگران خارجی مصر به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده است، به همین دلیل دولت مصر در نظر دارد با این کشفیات جدید باردیگر مصر به عنوان یک مقصد گردشگری جذاب و اسرارآمیز به دنیا بشناساند.

مقبره سلطنتی مصر

ماه نوامبر نیز مقامات باستان شناسی مصر خبر از کشف هفت تابوت سنگی در سقاره داده بودند که بیش از ۶۰۰۰ سال قدمت داشتند که در جریان حفاری هایی که از ماه آوریل آغاز شده بود کشف شده بودند. جالب است بدانید که در سه مقبره و آرامگاه مومیایی های گربه و سوسک هم وجود داشت و این موضوع باعث شگفتی و تعجب باستان شناسان و کارشناسان شد. گورستان سلطنتی سقاره در جنوب قاهره قرار دارد و به خاطر هرم مشهور پلکانی اش، هرم جوزر شهرت دارد که سازه ای ۴۶۰۰ ساله و یکی از اولین بناهای عظیم سنگی مصر باستان قلمداد می شود.

منبع: nationalgeographic.com

این روستا حتی یک دزد هم ندارد!
این روستا حتی یک دزد هم ندارد!
سیل بزرگی که افسانه ای را به واقعیت تبدیل کرد!
سیل بزرگی که افسانه ای را به واقعیت تبدیل کرد!
عجایب ده ‌گانه جهان (بخش اول)
عجایب ده ‌گانه جهان (بخش اول)
تمامی آجرهای این ساختمان به طرز عجیبی پُست شده است!
تمامی آجرهای این ساختمان به طرز عجیبی پُست شده است!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code