بلیط هواپیما

بیشترین گردشگران ورودی به ایران از کدام کشورها هستند؟

آمار گردشگران ورودی به ایران اعلام شد

به نقل از خبرگزاری ایسنا، طبق اعلام رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، گردشگران و زائران عراقی در صدر آمار گردشگران ورودی به ایران قرار دارند. همچنین در بهار امسال یک میلیون و ۴۴۰ هزار نفر در بهار امسال به ایران سفر کردند که این آمار نسبت به بهار پارسال، ۳۰ درصد بیشتر بوده است. البته با شروع فصل تابستان، شمار گردشگران ورودی به کشور کاهش داشته. در ادامه این خبر با مجله گردشگری الی گشت همراه شوید.

گردشگران ورودی به ایران
مطالب مرتبط:
معرفی انواع مختلف گردشگری
آنچه از نوآوری در صنعت گردشگری ژاپن، باید یاد بگیریم
گردشگری، راه حلی نوین برای ریشه کن کردن فقر

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران اعلام کرده که یک میلیون و چهارصد و چهل هزار نفر در بهار سال ۹۷ به کشور سفر کرده اند. این تعداد مسافر، نسبت به آمار بهار سال گذشته، حدود ۳۰ درصد رشد داشته است. سازمان میراث فرهنگی، آمار مسافران خارجی را از پلیس مهاجرت کشور دریافت می کند و خود سازمان آماری در دست ندارد. به همین خاطر بسیاری از کارشناسان گردشگری کشور، این آمار را جزء تعداد گردشگران ورودی به کشور در نظر نمی گیرند.

طبق تعاریف علم گردشگری، یک فرد گردشگر کسیست که حداقل یک شب و حداکثر یک سال به محیطی غیر از محیط معمول زندگی خود برود و البته هدفش کسب درآمد از مقصد نباشد. به همین خاطر اینکه آیا این افراد ورودی، همگی گردشگر محسوب شوند یا خیر، خود جای سوال دارد. به هر حال معاون گردشگری سازمان در رابطه با این آمار اظهار داشت:

در سه ماه اول سال ۹۷، گردشگران عراقی ۷۵ درصد، آذربایجانی ها ۳۰ درصد، افغانستانی ها ۲۸ درصد و گردشگران ترکیه ۲۴ درصد نسبت دوره زمانی مشابه در سال گذشته بیشتر به ایران سفر کرده اند. همچنین در این مدت زمان، سفر اروپایی ها به ایران ۲۴ درصد کمتر از پارسال است.

آمار گردشگران ورودی به ایران

با اعلام این آمار، بسیاری از اساتید گردشگری کشور نسبت به آن واکنش نشان داده و برخی نیز آن را غیر واقعی اعلام کردند. معاون گردشگری سازمان در اینباره گفت: «در سال ۹۵ آمار گردشگران ورودی به ایران منفی بود. اما در سال ۹۶ این آمار ۴ درصد رشد داشت. این رشد در سه ماه ابتدایی امسال به ۳۰ درصد رسید. بسیاری از این افراد برای درمان به ایران می آیند.»

لازم به ذکر است که این آمار فقط متعلق به فصل بهار است و بعد از صحبت های ترامپ، لغو برخی از پروازهای مستقیم به ایران و … آمار گردشگران ورودی به ایران به شدت کاهش داشته است. امیدواریم که مسئولین گردشگری کشور، با تدابیر مناسب و آگاهانه خود، موجبات رشد و ترقی این صنعت درآمد زا را در کشور فراهم کنند تا اقتصاد کشور از تک بعدی بودن، به چند بعدی بودن تغییر ماهیت دهد.

اقامتگاه های بوم گردی همدان، تجربه ای از یک اقامت متفاوت!
اقامتگاه های بوم گردی همدان، تجربه ای از یک اقامت متفاوت!
جاذبه های دیدنی‌ ایران را در پاییز بشناسید (بخش دوم)
جاذبه های دیدنی‌ ایران را در پاییز بشناسید (بخش دوم)
راز برج های کبوتر در ایران + تصاویر
راز برج های کبوتر در ایران + تصاویر
آشوراده، تنها جزیره ایران در دریای خزر + تصویر
آشوراده، تنها جزیره ایران در دریای خزر + تصویر