alexaa

آنچه از نوآوری در صنعت گردشگری ژاپن، باید یاد بگیریم

کشور ژاپن از گذشته مهد فناوری ، تکنولوژی بوده و از نوآوران عرصه‌های مختلف صنعتی و خدماتی جهان به شمار می‌رود .این خلاقیت و ارایه خدماتی نوین در زمینه گردشگری، باعث شده ژاپن مقصد اصلی خیلی از گردشگران باشد و جایگاه ویژه ای در گردشگری داشته باشد.. کره جنوبی هم در کنار ژاپن از جمله کشورهای موفق و پیشتاز در زمینه ی توسعه ی تکنولوژی و زیرساخت ها در قاره کهن می باشد.این درحالی است که رشد اقتصادی و صنعتی کشورهای مذکور در چهل سال اخیر به  مدد صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات به حدی زیاد بود که این دو کشور به نسبت کوچک آسیایی را، تبدیل به قطب‌های فناوری جهان نمود.

اکنون، جایگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات در رشد ناخالص ملی (GNP) کره جنوبی و ژاپن رقم حیرت‌آوری است که نمونه آن را در کمتر کشوری در آسیا و حتی قاره سبز می‌توان جست‌وجو کرد. کره جنوبی اکنون پرسرعت‌ترین WIFI جهان را در اختیار شهروندان خود قرار داده که از آمریکا و سوئد هم بیشتر بوده و صاحب غول‌های فناوری جهان همچون سامسونگ و ال‌جی ،با درآمد چند ده میلیارد دلاری است.بالاترین سرعت اینترنت و بیشترین میزان کارآفرینی سنتی و دیجیتالی در عرصه‌های مرتبط با فناوری اطلاعات در این اقلیم‌ها صورت می‌گیرد، به گونه‌ای که میزان صادرات اقلام و خدمات این عرصه، از میزان کل صادرات نفت کشورهای خلیج فارس پیشی گرفته است.

صنعت گردشگری ژاپن

وقتی از ژاپن صحبت می‌کنیم، همه نگاه‌ها معطوف به بمباران هسته‌ای دو شهر ناکازاکی و هیروشیما می‌شود. کشوری که در نیمه نخست قرن بیستم کشوری سوخته نام گرفته بود، همچون آلمان‌ها توانست با پشتکار و اراده فراوان ملتی سخت‌کوش و صبور، با اتکا به نهادهای علمی و منابع انسانی داخلی و تولیدی برون‌گرا، ژاپن جدیدی را بنا نهد که در زمره چند اقتصاد برتر دنیای معاصر قرار گیرد. کشوری خلق شد که Toyota و Sony آن، تعریف نوآوری و کیفیت نام گرفتند و بسیاری از مراکز علمی و صنعتی جهان، راهکارهای صنعتی و تولید و ثروت‌آفرینی را از آن‌ها آموختند. کشوری که زلزله‌خیزترین اقلیم جهان معرفی شده است و وقوع زلزله شش‌ریشتری در برخی از شهرها، بخشی از سبک زندگی روزانه مردمان را تشکیل می‌دهد، اما گویی آب از آب تکان نمی‌خورد. کشوری که زمین به اندازه کافی ندارد، اما فناوری ژاپنی‌ها و ذهن خلاق‌شان به کمک آنها آمده و روی دریا، یکی از برترین و مجهزترین فرودگاه‌هایی را که تا کنون بشر ساخته است، احداث می کنند. همین فرودگاه، اکنون یک مقصد گردشگری تمام‌عیار برای ژاپنی‌ها به شمار می‌رود و بستر گردشگری ژاپن را تشکیل داده که نخبه‌ها و طراحان و نوآوران ژاپنی، همه برای تاسیس این ابرسازه بسیج شدند.

صنعت گردشگری ژاپن

فرودگاه بین‌المللی کانزای (Kansai International Airport) ، در شهر OSAKA این کشور واقع شده و باند بتنی ۴ کیلومتری دارد. معماری فوق‌العاده و سیستم‌های مهندسی فوق پیشرفته ، سبب شده تا شهری روی آب بنا شود و محل فرود غول‌پیکرترین هواپیماهای جهان‌ باشد. فرودگاه کانسایی که از بزرگترین فرودگاه‌های قاره آسیاست و تقریبا به همه جای دنیا پروازهایی را به صورت روزانه انجام می‌دهد. نزدیک به ۱۴ میلیون نفرسالانه از این فرودگاه استفاده می‌کنند.
سازه اصلی این فرودگاه ۱۸ میلیارددلاری که جزیره زیر پای خود را به زانو درآورده، از یک سیستم هوشمند بسیار پیشرفته برخوردار است و در برابر زلزله‌های ۹ ریشتری هم به راحتی مقاومت می‌کند. در کشور زلزله‌ها، این فرودگاه شناور در آب، بسیار مقاوم است. به گونه‌ای که کارشناسان تخمین زده‌اند که این جزیره مصنوعی هر ۵۰ سال، ۱۱سانت نشست می‌کند که البته این مشکل هم به وسیله طراحان فرودگاه برطرف شده‌است. زیرا اولین و کوچکترین لغزش ناشی از این نشست‌ها، به وسیله حسگرهایی که روی تمامی ۱۱۰۰ ستون فرودگاه نصب شده‌اند، به مرکز کنترل مربوطه ارسال می‌شود و در این صورت ستون‌هایی که مانند ستون برج کنترل فرودگاه، سوار بر برجک‌های هیدرولیک اتوماتیک هستند، بلافاصله ستون را به تراز قبلی و به وضعیت گذشته برمی‌گردانند

صنعت گردشگری ژاپن

ژاپنی‌ها، یکه‌تازهای دنیای فناوری هستند. از فناوری اطلاعات گرفته تا نانوفناوری و علم رباتیک تا فناوری هسته‌ای و نظامی. جنگ جهانی دوم این درس بزرگ را به آن‌ها آموخت که همان طور که هرودت، پدر تاریخ می گفت: تاریخ را قوم پیروز می نویسد.برای بقا، باید مسلح شد و این مسلح‌شدن با علم به‌دست می آید. علمی که چشم‌بادامی‌ها اکنون، نقش موثری در تولید سالانه آن در دنیا به عهده دارند. یکی از عرصه‌های فوق‌العاده‌ای که ژاپن در دو دهه اخیر تمرکز بسیاری روی آن معطوف کرده و دستاوردهای زیادی داشته و به نظر می‌رسد این دستاوردها در آینده‌ای نزدیک به صنعت گردشگری این کشور و حتی دیگر نقاط جهان هم راه یابد، عرصه رباتیک نام دارد
خبرگزاری کیودو ژاپن اخیرا اعلام کرده است که بیش از نیمی از فعالیت‌های اجتماعی در این کشور طی ۱۰ تا ۲۰ سال آینده به عهده ربات‌هایی با هوش مصنوعی خواهد بود و بیش از ۴۳ میلیون ژاپنی به این واسطه بیکار خواهند شد. توسعه گردشگری با استفاده از خدمات ربات‌ها، یکی از زمینه‌های تجلی نقش موثر ربات‌ها در ارائه خدمات گسترده به گردشگران داخلی و بین‌المللی این کشور عنوان شده است. هتل Hen-na ژاپن،نخستین محل اقامتی عنوان شده که از ربات برای ارائه خدمات اطلاع‌رسانی به مسافران استفاده می‌کند. ۳ تا از این روبات‌ها چندزبانه هستند و می‌توانند به زبان‌‌های مختلف صحبت کنند تا پاسخگوی مسافرانی باشند که از کشورهای مختلف در این هتل اقامت می‌کنند. شرکت سازنده، این روبات‌ها را «اکتروید» نامیده و معتقد است که آینده را می‌توان دراین روبات‌ها مشاهده کرد. این روبات‌ها در بخش پذیرش هتل به فعالیت مشغول هستند. این هتل که در شهر ناکازاکی ژاپن فعالیت می‌کند، امیدوار است که توان‌افزایی تکنولوژیکش بتواند در جذب گردشگر موثر باشد. هزینه اقامت در این هتل با خدمتکاران رباتی، ۴۰ پوند اعلام شده‌است.

صنعت گردشگری ژاپن

هجوم گردشگر به ژاپن ظرف ۵ سال آینده به دلیل برگزاری مسابفات المپیک سبب شده است تا شرکت‌های مختلف به دنبال ارائه نوآوری در ارائه خدمات اقامتی و گردشگری به گردشگران باشند. هزینه بالای اقامت در هتل‌های شهرها و همچنین ظرفیت کم اقامتی، مشکلاتی را برای این کشور ایجاد کرده است. حتی رکود اقتصادی در سومین اقتصاد جهان، اجازه سرمایه‌گذاری خاصی را در بخش ساخت هتل و مراکز اقامتی نمی‌دهد. راهکاری که شرکت Sankei Building Co ارائه کرده جالب توجه است. تبدیل فضای office به مکان اقامتی برای گردشگران. به جای پرداخت صدها دلار برای یک شب اقامت در هتلی معمولی، تنها با کمتر از ۳۰ دلار (۱۱۹,۰۲۷ تومان) می‌توان در این اتاق‌ها اقامت داشت.
در جولای ۲۰۱۵ میلادی رویترز خبر داد که برخی از ساختمان‌های اداری قدیمی در ژاپن، توسط این شرکت به سمت مراکز اقامتی مدرن و کم‌هزینه در حال تغییر کاربری هستند. امری که می‌تواند تا حدودی پاسخگوی نیاز اقامتی و اسکان شمار فزاینده گردشگران خارجی به این کشور باشد.

صنعت گردشگری ژاپن

ژاپن از تولید علم، امروزه نگاه محیط زیست محور یا ec0-friendly هم دارد. صرف ده‌ها میلیارد ین برای برقی کردن حمل و نقل عمومی و هم چنین الزام شرکت‌ها و مراکز دولتی و خصوصی به انتشار گزارش مسئولیت اجتماعی (CSR) مقوله مهمی است که ژاپنی‌ها در عرصه توسعه پایدار (SUSTAINABLE DEVELOPMENT) با آن دست به گریبان هستند. مقولاتی که به طور غیر مستقیم تاثیر زیادی در جذب گردشگر می‌گذارد.
پاک بودن هوا، سیستم حمل و نقل عمومی سریع و پیشرفته مبتنی بر المان های آی تی مدار که در غرب به چشم می‌خورد در کنار دولت الکترونیکی حاکم بر این کشور، همه زنجیره موفقیت صنعت گردشگری را به مدد فناوری پیشرفته فراهم کرده است. آلمان دوره پس از نازیسم، راهی که ژاپن رفت را طی کرد. نخستین خودرو، رایانه و حتی موتور جت در این کشور صنعتی شکست‌خورده در جنگ جهانی دوم که پشت دروازه‌های لنینگراد روسیه متوقف شد، طراحی شد. آلمان‌ها نیز همچون ژاپنی‌ها سرآمد عرصه فناوری و نوآوری در دنیا هستند و تعامل گسترده مراکز تحقیقاتی آلمان با ژاپن در فضای اقتصاد مشارکتی، زمینه دستاوردهای بسیاری را به خصوص در فناوری اطلاعات و گردشگری سبب شده است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد