بلیط هواپیما

آیا شما هم از کار زیاد در معرض فرسودگی هستید؟

با این ۱۰ سوال، حالات روحی خود را بسنجید

«آیا خسته و کلافه شده اید؟» هر روز خیلی از افراد، سوالات مشابهی از همدیگر می پرسند. که ممکن است تنها راه حلش مراجعه به مشاور یا روانشناسان باشد. حتی اگر به کارتان بسیار علاقه مند هستند، باید تعادل را در زندگیتان رعایت کنید و دست کم آخر هفته را به خودتان استراحت دهید. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

جالب است بدانید حتی آنهایی که با حساسیت بیشتری تعادل را در زندگیشان برقرار می کنند، به دام فرسودگی شغلی گرفتار می شوند. هر عاملی از وظایف تکراری، حجم کاری سنگین، ماموریت های متوالی و … ما را به فرسودگی شغلی سوق می دهند.

اما آیا با علائم آن آشنایی دارید؟ شما با شناخت و برطرف کردن این عوامل، از آسیب جدی تر به وضعیت روحی خود جلوگیری می کنید. پس با این ۱۰ سوال و جواب از حال کنونی خود بیشتر و بهتر آکاه شوید.

فرسودگی شغلی
مطالب مرتبط:
در حین خستگی چطور به خلاقیت برسیم؟
این باورها شما را گمراه می کنند!

آیا تمرکز برایتان سخت شده است؟ در هر حالتی مثل تایپ یک نامه یا مکالمه ممکن است رشته ی افکار از دستتان در برود که نبود تمرکز، از خستگی بیش از حد ناشی می شود.

آیا دیگر وقت شرکت در تفریحات مورد علاقه ی خود را ندارید؟ ممکن است شما عاشق بازی فوتبال یا تماشای فیلم باشید، فرقی نمیکند که چه کاری انجام می دهید، باید زمانی را به کارهای مورد علاقه خود اختصاص دهید تا استرستان کاهش پیدا کند.

آیا در جمع اطرافیانتان، معاشرت می کنید؟ شاید در جمع دوستانتان، ناخودآگاه ذهنتان به سمت کار کشیده شود، که این امر ممکن است، در روابط خانوادگی شما تاثیرگذار باشد.

آیا خواب کافی دارید؟ اگر با خوابیدن سر وقت مشکل دارید و با بی خوابی رو به رو شده اید، حتما در زمان استراحت، بازهم فکرتان به کارتان درگیر است. حتی زمانی که از خواب بیدار می شوید، باز هم احساس خستگی می کنید.

آیا همیشه احساس خستگی می‌کنید؟ فرسودگی مثل ابری سنگین تمام‌ روز شما را تیره می‌کند. خستگی مزمن، رابطه‌ای متقابل و تنگاتنگ با فرسودگی دارد و اثرات منفی و تکان‌دهنده‌ی آن می‌تواند پیش از آنکه به خودتان بیایید، امروز و فردای شما را ویران کند.

فرسودگی شغلی

آیا فراموش می‌کنید غذا بخورید؟ در مراحل ابتدایی فرسودگی، ازآنجاکه افراد به‌سختی سرگرم کار خود هستند، به‌راحتی وعده‌های غذایی خود را فراموش می‌کنند. درحالی‌که آن‌ها برای حفظ سطح استاندارد انرژی، متعادل نگه‌داشتن خلق‌وخو و بهره‌وری خود، به یک رژیم غذایی سالم نیاز دارند.

آیا اغلب در گلوی خود احساس خفگی می‌کنید؟ اگر مشکلات فیزیکی، مثل درد در قفسه‌ی سینه یا تنگی نفس تجربه می‌کنید، حتماً باید با پزشک خود مشورت کنید. بااین‌حال، استرس شدید هم اغلب این علائم را به همراه دارد و در افرادی که به مرحله‌ی خستگی شدید و فرسودگی شغلی هستند دیده می‌شود.

آیا تعهدات خود را نیمه‌کاره رها می‌کنید؟ این مشکلی است که اغلب اوقات از عدم تمرکز ناشی می‌شود. بااین‌حال اگر دائماً دیر به قرارهای خود می‌رسید، وظایفتان را فراموش می‌کنید و برای مدیریت زمان خود با مشکل مواجهید، نباید ضرورت این موضوع را دست کم بگیرید و در حل آن تعلل نشان دهید.

آیا حس می‌کنید از زندگی همیشگی‌تان جدا شده‌اید؟ آیا حس می‌کنید ارتباط خود را با دنیای اطراف از دست‌ داده‌اید؟ این احساس انفصال خودش را هم در زندگی شخصی و هم در زندگی حرفه‌ای‌تان بروز می‌دهد. در زندگی شخصیتان کم‌کم متوجه می‌شوید به فردی منزوی تبدیل‌ شده‌اید و دیگر با دوستانی که قبلاً از معاشرت با آن‌ها لذت می‌بردید، رابطه‌ای ندارید.

آیا اغلب اوقات با همکاران یا مشتریانتان تندخویی می‌کنید؟ تحریک‌پذیری یکی از رایج‌ترین علائم فرسودگی است. هر چه شما خسته‌تر می‌شوید، بهره‌وری‌تان پایین‌تر می‌آید و رضایت خود را نسبت به زندگی از دست می‌دهید.

با این راهکارها بهترین تصمیم کاری خود را بگیریم؟
با این راهکارها بهترین تصمیم کاری خود را بگیریم؟
روباتی که وعده غذایی بعدیتان را برایتان می آورد
روباتی که وعده غذایی بعدیتان را برایتان می آورد
با این روش ها روی کارمندتان اثر بگذارید!
با این روش ها روی کارمندتان اثر بگذارید!
چرا برای کارمان از ایمیل مارکتینگ استفاده کنیم؟
چرا برای کارمان از ایمیل مارکتینگ استفاده کنیم؟