چطور از خلاقیت به نوآوری برسیم؟

قدم به قدم از خلاقیت تا نوآوری

با توجه به گرایش و علاقه طبیعی مدیران تازه ‌کار و تازه نفس به وجود آوردن و تقویت زمینه خلاقیت و نوآوری در سازمان‌ های تحت رهبری شان، بستر مناسب ‌تری برای گسترش خلاقیت در میان تیم‌ های تحت رهبری این نوع مدیران هست گروه ‌هایی که تمام اعضای آنها با تمام وجود تلاش دارند تا پس از شناسایی فرصت‌ ها و پتانسیل ‌های موجود برای بروز قوه خلاقیت و ابتکار و پیشنهاد یکسری گزینه‌ ها و راه حل ‌های خلاقانه برای استفاده از فرصت‌ها یا برطرف ساختن یک مشکل و مانع، زمینه‌ساز ارائه یک راه‌ حل نوآورانه و مبتکرانه شوند و به عبارت روشن‌تر، برای مقابله با موقعیت خاص، «طرحی نو دراندازند». پس از آنکه این تیم گزینه‌ های گوناگونی را برای استفاده از فرصت‌های موجود تولید کرد، زمان آن رسیده تا روی بهترین و مطلوب‌ ترین گزینه اتفاق نظر کرد. در ادامه یک سری پیشنهاد و راهنمایی برای بهره‌گیری حداکثری مدیران به ‌ویژه مدیران تازه کار از ایده‌ های خلاقانه و تبدیل آنها به نتیجه و برآیند خلاقیت یعنی نوآوری ارائه می شود. با الی گشت همراه باشید:

نوآوری

خالص سازی گزینه‌ها

مطالب مرتبط:
خالق خلاقیت باشید!
برای ایجاد و پرورش خلاقیت و نوآوری چه کاری انجام دهیم؟

شما چگونه در مورد محدود کردن و پالایش گزینه‌ها و دست یافتن به تفکر واحد در گروه عمل می‌کنید؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که پیش از هر چیزی باید به مواردی چون فرهنگ، رسالت، اولویت ‌ها و منابع شرکت یا سازمان تان اندیشیده و هدف از اجرای پروژه خلاقانه‌ای که در حال انجامش هستید، را دریابید. بر این اساس، شما باید کلیه گزینه ‌های تولید شده توسط اعضای گروه تان را با توجه به این متغیرها سنجیده و گزینه‌ های نامربوط و خارج از حد و مرزهای تعیین شده را حذف سازید. شما می ‌توانید با پرسیدن سوالات بنیادین زیر نسبت به محدود کردن و پالایش گزینه‌های ارائه شده اقدام بعمل آورید:

 • محصول جدیدی که قرار است تولید شود از چه بایدها و نبایدهایی از دید مشتریان و مصرف‌کنندگان باید برخوردار بوده و چه عواملی بر مقبولیت و مطلوبیت آن نزد مشتریان می افزاید؟
 • بر اساس ارزش ‌های بنیادین شرکت، محصول موردنظر باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد و چه پیامی را به مصرف‌کنندگان و رقبا انتقال دهد.
 • محدودیت ‌های هزینه ‌ای و بودجه ‌ای پروژه کدامند و کدام گزینه با محدودیت‌ های مالی شرکت، همخوانی و مطابقت دارد؟
 • کمیت و کیفیت محدودیت‌ های موجود بر سر راه تولید محصول جدید موردنظر چگونه است؟
 • در چه چارچوب زمانی باید پروژه را تمام کرد تا به موقع بتوان روی تقاضای بازار سرمایه ‌گذاری انجام داد؟
 • محصول جدید موردنظر چگونه و از چه ابعادی با محصولات و خدمات کنونی شرکت هماهنگی و همگونی دارد؟

پاسخ به این سوالات می‌تواند به شما و تیم تان برای تصمیم‌گیری راجع به انتخاب بهترین گزینه از میان گزینه‌ها و ایده‌های مطرح شده موجود کمک کند و تبدیل تفکر خلاق به نوآوری ‌های ارزشمند را امکان ‌پذیر کند.

حرکت از کثرت به سمت وحدت

در مراحل گوناگون حیات یک پروژه، ثمره و نتیجه تفکرات مختلف و متفاوت را باید برداشت کرد و از مزایای آن استفاده کرد. برای نیل به این هدف باید از وضعیت تفکر کثرت گرایانه به سمت تفکر واحد حرکت کرد. در مسیر حرکت از کثرت به وحدت اعضای تیم باید ضمن متوقف ساختن ایده ‌پردازی‌های متفاوت و ارائه نظرات بدیع و خاص وارد فاز جدیدی شوند که اولویت اصلی در آن، تاکید بر مفید و کاربردی بودن ایده برتر است. در این مرحله، محدودیت ‌ها و فیلترهایی در برابر گزینه‌های مطرح شده در مراحل پیشین قرار داده می‌شوند تا پس از فیلترهای متعدد، بهترین و مناسب ‌ترین گزینه قابل شناسایی شود.

be creative

برنامه ‌ریزی برای نوآوری؛ محصول نهایی خلاقیت

همان‌طور که پیش از این نیز اشاره شد، نوآوری، محصول و برآیند فرآیند خلاقانه یک تیم کاری محسوب می شود. نوآوری، عبارت است از اجرایی کردن بهترین گزینه‌ای که از میان گزینه ‌های متعدد موجود سربرآورده است. بنابراین، پس از غربال گزینه ‌ها و ایده ‌های مطرح شده و اتفاق نظر روی بهترین گزینه زمان آن فرا می‌رسد تا به این مساله فکر کنید که چگونه می ‌توان گزینه خلاقانه برگزیده را اجرایی کرد. در این مرحله شما باید سوالات زیر را با اعضای تیم ‌تان مطرح سازید:

 • ما برای اجرای ایده مورد نظرمان به کمک چه کسانی نیاز داریم؟
 • چرا ما به کمک این افراد نیاز هست؟
 • ما برای اجرایی کردن ایده خود به چه منابعی – شامل پول، فضای اداری و تجهیزات – نیاز داریم؟
 • چگونه در تامین منابع مورد نیاز خود اقدام بعمل آوریم؟
 • چه کسانی امکان دارد در برابر اجرایی شدن ایده ما مقاومت کنند و چرا؟ (به عنوان مثال: آیا این احتمال نیست که مدیر خط تولید دیگری در درون شرکت ما محصول جدید ما را به عنوان یک تهدید یا عامل مخرب قلمداد کند؟)
 • ما چگونه می‌توانیم بر مقاومت ‌ها و عوامل بازدارنده در برابر محصول جدیدمان غلبه کنیم؟
 • اقدامات کوتاه ‌مدت و بلندمدتی که برای اجرای موفقیت آمیز ایده خلاقانه ما مورد نیاز است، کدام هستند؟
 • هر کدام از اقدامات لازم برای اجرایی کردن ایده خلاقانه باید در چه زمانی و توسط چه کسی صورت گیرد؟
 • ما چگونه می‌توانیم اجرای موفقیت آمیز پروژه خود را ارزیابی و سنجش کنیم؟ (به عنوان مثال، آیا فروش محصول جدیدمان ظرف مدتی معین به حد مشخصی می رسد؟)
 • پاسخ دقیق به این پرسش‌ها می‌تواند کمک شایانی به شما و تیم‌ تان کرده که به اطمینان برسید ایده خلاقانه و ارزشمندی که از سوی گروه ‌تان تولید شده به ارائه محصول با خدمتی جدید توسط شرکت متبوع شما منتهی شود.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code