alexaa

با نقش استراحت در حفظ کارایی آشنا شوید

همیشه تعادل میان کار و زندگی خود برقرار کنید.

یکی از تصورات اشتباهی که دامن بسیاری از فعالان کسب و کار را گرفته و آن ها را دچار مشکل کرده است این است که اگر استراحت کنند یا از فضای کاری فاصله بگیرند، به موفقیت خود لطمه زده اند. در صورتی که کاملا متفاوت است. با برهم زدن این تعادل، زندگی خود را سخت کرده و بصورت فرسایشی عمل میکنند. در نهایت خستگی آنها را از پا خواهد انداخت و کارایی آنها هم به همان تناسب کاهش می یابد. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

افزایش کارایی
مطالب مرتبط:
انگیزه های مثبت چطور به افزایش کارایی کمک می کند؟
مدیریت زمان و افزایش کارایی

برای توضیح این مسئله می‌توان برنامه‌های تمرینی ورزشکاران را مثال زد. ورزشکاران حرفه‌ای می‌دانند که استراحتظ بخش مهمی از تمرینات است. آن‌ها می‌دانند که استراحت کردن یا ریکاوری همان زمان طلایی است که تمرینات روی بدن اثر می‌گذارند. در زمان ریکاوری، بدن با تغییرات ناشی از حرکت‌های جدید و تمرینات وفق پیدا می‌کند. مغز نیز برای رشد هرچه بهتر نیاز به روندی این‌چنین دارد.

نتایج تحقیقات نشان می‌دهند که کمبود ریکاوری، سالانه ۶۲ میلیارد دلار به تجارت جهانی ضرر می‌زند. این کمبود می‌تواند به دلیل کم شدن خواب و استراحت، اشتغال فکری دائمی به کار یا حتی استفاده‌ی بیش از حد از دستگاه‌های هوشمند ایجاد شود. کمبود ریکاوری باعث کم شدن خلاقیت و در نتیجه تحمیل ضررهای زیاد به سازمان‌ها می‌شود. اما چگونه می‌توان ریکاوری و استراحت را به روند کاری اضافه کرد؟

کارایی

آفلاین شوید

زمانی از روز را مشخص کنید و در طول این زمان، ارتباط خود را با تمام وسایل الکترونیکی قطع کنید. یک فنجان قهوه بنوشید و در کمال آرامش استراحت کنید. می‌توانید در مدت این استراحت صحبتی بدون استرس با دوستان و همکاران داشته باشید یا در تنهایی از آن لذت ببرید. مهم این است که هیچ دستگاه و وسیله‌ای در این موقعیت مزاحم شما نشود.

ورزش کنید

وقتی به ورزش کردن مشغول می‌شوید، ذهن شما استراحت می‌کند. نیازی نیست ورزش سنگین داشته باشید. پیاده‌روی یا دویدن ساده نیز در این روش مفید خواهد بود. هر ورزشی که دوست دارید، انتخاب کنید؛ اما سعی کنید به زمان‌بندی آن پایبند باشید.

اگر تاکنون زمانی را به ورزش اختصاص نمی‌دادید، این زمان را به‌مرور به تقویم خود اضافه کنید و سعی کنید به‌تدریج آن را افزایش دهید. ورزش کردن ذهن شما را آرام می‌کند و در نتیجه‌ی آن خواب راحت‌تری هم خواهید داشت.

برای خود تعطیلات در نظر بگیرید

تقویم کاری خود را مرور کنید و زمانی را برای تعطیلات در نظر بگیرید. این تعطیلات را به‌صورت منظم در تقویم تکرار کنید. مدت‌زمان و دوره‌ی این تعطیلات می‌تواند با توجه به روند کاری شما تعیین شود. مهم این است که حتما این زمان را در نظر داشته باشید و به آن پایبند بمانید.

شاید شروع این نوع برنامه‌ریزی برای شما که زمان زیادی به کار کردن اختصاص می‌دهید دشوار باشد؛ اما باید بدانید در صورت اجرا نکردن برنامه‌هایی از این دست، به‌سادگی از کار کردن خسته خواهید شد و به احتمال زیاد، روند نزولی خلاقیت و کارایی را تجربه خواهید کرد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد