اینترنت چه کمکی به رشد تبلیغات می کند؟

اینترنت همراه با رشد روزافزون خود، کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف یافته است.

امروزه اینترنت بعنوان رسانه‌ای قدرتمند در اختیار صنعت تبلیغات قرار گرفته است. بدلیل ویژگی‌ها و مزیتهای فراوانی که اینترنت در مقایسه با رسانه‌های سنتی دارد، تبلیغات اینترنتی شاهد رشد فراوانی در طی سالیان اخیر بوده است. این مقاله به ادبیات موضوع می‌پردازد که شامل تعریف تبلیغات اینترنتی، تاریخچه و روند آن از ابتدای پیدایش تا کنون، انواع و اشکال مختلف تبلیغات اینترنتی، و نیز مزیتها و محدودیتهای آن می‌باشد. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
چرا کاربران اینترنت در دام فیشینگ می افتند؟
استفاده از اینترنت برای برنامه ریزی مسافرت
اینترنت تبلیغات

تبلیغات از طریق رسانه‌های مختلفی انجام می‌پذیرد که از آن جمله می‌توان به روزنامه‌ها، مجلات، رادیو، تلویزیون و … اشاره نمود. چندی است که رسانه‌ای جدید، یعنی اینترنت، به جمع رسانه‌های مورد استفاده تبلیغات اضافه شده است. رشد تبلیغ در اینترنت نسبت به تبلیغ در رسانه‌های سنتی، از سرعت بسیار بیشتری برخوردار بوده است. چرا که پس از گذشت ۳۸ سال از پیدایش رادیو، تعداد استفاده‌کنندگان آن به ۵۰ میلیون نفر رسید، تلویزیون ۱۳ سال پس از پیدایش این حد نصاب را کسب کرد و اما اینترنت تنها با گذشت ۴ سال توانسته به این حد نصاب دست پیدا کند. در این مقاله به معرفی این نوع از تبلیغات و ویژگی‌های آن می‌پردازیم.

 

تعریف تبلیغات اینترنتی

تبلیغات اینترنتی به استفاده از اینترنت به عنوان یک کانال و وسیله ارتباطی برای ارسال تبلیغات در محیط وب اشاره دارد . در تعریفی دیگر، تبلیغات اینترنتی را اینگونه تعریف نموده‌اند: نمایش دادن نامها وعلائم تجاری، شعارها و تصاویر تبلیغاتی در سایتهای (پایگاههای) پربیننده اینترنت، به نحوی که به تحقق اهداف تبلیغات کمک نماید.

 

تاریخچه تبلیغات اینترنتی

تبلیغات اینترنتی برای اولین بار و بصورت بنر در ۲۷ اکتبر سال ۱۹۹۴ و در سایت هات وایر۳  نمایش داده شد. زمانی که هات وایر متوجه شد که برای تبلیغات می‌بایست فضای محدودی را در نظر گرفت، بنرهای تبلیغاتی بوجود آمدند.

در آن زمان ۱۴ طراح تبلیغاتی مبلغی معادل ۳۰،۰۰۰ دلار برای نمایش ۱۲ هفته‌ای تبلیغات خود پرداختند. در سال ۱۹۹۵ وب بعنوان رسانه‌ای عمومی پذیرفته شد. شرکت سان میکروسیستم۴  در این سال زبان جاوا را به عموم عرضه کرد. در سال ۱۹۹۶ الدزموبیل۵  اولین اتاق گفتگوی تجاری را راه اندازی نمود.

اینترنت

وقایع مهم 

نوامبر ۱۹۹۳ کانال سی. ان. ان (CNN) تبلیغات اینترنتی را معرفی نمود.

اکتبر ۱۹۹۴ هات وایر اولین تبلیغ اینترنتی متعلق به AT&T و اسپرینت (Sprint)  را در سایت خود قرار داد.

مارس ۱۹۹۵ راگو (Ragu) که اولین بسته نرم افزاری برای ایجاد سایت است معرفی شد.

جولای ۱۹۹۵ موسسه تحقیقاتی فارستر (Forrester) گزارش نمود که هزینه صرف شده برای تبلیغات اینترنتی در سال ۱۹۹۵ به رقم ۳۷ میلیون دلار رسیده است.

اکتبر ۱۹۹۵ شرکت پوپی تیسون (Poppe Tyson) واحد فروش تبلیغات اینترنتی خود را به شرکت دابل کلیک تبدیل نمود.

ژانویه ۱۹۹۶ مایکروسافت ۲۰۰،۰۰۰ دلار بعنوان اسپانسر سایت سوپر باول (Super Bowl) پرداخت کرد.

مه ۱۹۹۶ آی ویلیج (ivillage) مبلغ ۸۰۰،۰۰۰ دلار از تبلیغات اینترنتی کسب درآمد کرد.

اکتبر ۱۹۹۶ شرکت کاسی (CASIE) اولین راهنمای تبلیغات تحت وب را معرفی نمود.

ژانویه ۱۹۹۷ شرکت هیوالت پاکارد (Hewlett-Packard) اولین بنر تعاملی را معرفی کرد.

آگوست ۱۹۹۷ موسسه ارتباطی ژوپیتر (Jupiter) پیش بینی نمود که تبلیغات اینترنتی به ۷٫۷ بیلیون دلار در سال ۲۰۰۲ خواهد رسید.

 

روند تبلیغات اینترنتی در دنیا

تبلیغات اینترنتی از زمان پیدایش (سال ۱۹۹۴) تا سال ۲۰۰۰ شاهد رشد بسیار زیادی بوده است. بطوریکه حجم درآمد تبلیغات اینترنتی از رقم ۲۶۷ میلیون دلار در سال ۱۹۹۶ به رقم ۸۰۸۷ میلیون دلار در سال ۲۰۰۰ رسیده است. ولی در بین سالهای ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ این صنعت شاهد رشد منفی بوده است. روند رشد در سال ۲۰۰۳ تغییر جهت داده و دوباره شاهد رشد مثبتی در این صنعت می‌باشیم. نمودار زیر رشد درآمد تبلیغات اینترنتی را در خلال سالهای ۱۹۹۶ تا نیمه اول سال۲۰۰۴ نشان می‌دهد.

میزان استقبال از تبلیغ در اینترنت در صنایع مختلف به یک اندازه نبوده است. در این میان محصولات مصرفی بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند و کمترین سهم نیز به صنایع بهداشتی و پزشکی تعلق داشته است. در نمودار۲ درصد تبلیغات اینترنتی براساس گروه‌های اصلی صنایع، در سالهای ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ با یکدیگر مقایسه شده‌اند.

قدرتمندترین مدیران زن دنیا چه کسانی هستند؟
ضعف مدیریت سنتی از کجا نشأت می گیرد؟
عامل پیروزی سازمان; انتخاب راهبردهای مناسب
از خود انسان بهتری بسازیم!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code