بلیط هواپیما

تعامل با مشتریان چطور و چگونه؟!

بازاریابی تعاملی را در الویت خود قرار دهید.

به ‌جای مدل سنتی «فشار» کمپین ‌های بازاریابی، بازاریابی تعامل با روابط موثر و شناسایی نیازها و علائق مشتریان را وارد کارزار تبلیغاتی کرده اند. هدف این بازاریابی این است که مشتریان را در یک رابطه عمیق ‌تر و پایدارتر با یک محصول یا برند وارد می‌ سازد. شعار بازاریابی تعامل این است که «در مورد اینکه چگونه می ‌توانید بفروشید سوالی مطرح نکرده، بلکه بپرسید که چگونه می ‌توانید کمک کنید.» در اینجا با الی گشت باشید تا پنج ترفند کلیدی برای شرکت ‌ها برای پیشرفت شرکت ‌ها در بازاریابی تعامل را بیان می‌کنیم:

مطالب مرتبط:
ارتباط نزدیک فرهنگ و استراتژی بازاریابی
بازاریابی را به بهترین شکل ممکن بشناسید
بازاریابی تعاملی
  • ساخت یک جامعه. بخش کلیدی بازاریابی تعامل، دادن فرصت صحبت به مشتریان است. صحبت نه تنها در مورد برندتان، بلکه صحبت با یکدیگر. می‌توانید این مکالمه را با جویا شدن از نظرات و دیدگاه‌ ها، اهمیت دادن به آنها و دور هم جمع کردن مشتریان در اجتماع ‌های آنلاین آغاز کنید. شرکت نایک به ‌طور سنتی بر تبلیغات رسانه‌ ها اتکا داشته تا عقیده خود را به ‌عنوان «ایجاد یک قهرمان در شما» ترویج سازد. اخیرا این شرکت عقیده خود را به سوی خدمت به مشتری شخصی شده تغییر داده است. به ‌جای کشاندن همه منابع به یک کمپین تبلیغاتی مجزا برای کفش ‌های کتانی، اکنون شرکت (Niket) با ارائه توصیه ‌های آموزشی به مشتریان و کمک به آنها در جهت ایجاد جوامع آنلاین حول ‌محور تناسب اندام به تبلیغات می ‌پردازد. (Niket)، یک وب‌ سایت است که پیگیری پیشرفت تناسب اندام هر فرد را آسان ساخته و بخشی از تلاش جدید نایک محسوب می شود. زمانی که مشتریان در رسانه ‌های اجتماعی با شما درگیر می‌ شوند، شما می‌توانید وفاداری آنها را نسبت به برندتان افزایش دهید.
  • مکالمات را ادامه دهید. بخشی از آنچه به معنای داشتن یک نگرش « همیشه فعال» در بازاریابی است این است که شما به‌طور مستمر با مشتریان‌ تان در ارتباط هستید. انجام درست این کار به نوآوری نیازمند بوده و این به معنای پاسخگو بودن به مشکلات و مسائل مشتری است. اگر بازاریابی خوب عمل کند، مشتریان می‌خواهند که یک رابطه حقیقی(به معنای رابطه‌ای جذاب و با ثبات که برای هر دو طرف سودآور باشد) با یک برند داشته و این رابطه به پایدار بودن نیاز خواهد داشت. هدف نهایی تعامل ایجاد یک رابطه احساسی با برند مورد‌نظرتان است. این فرآیندی است که به صمیمیت و دفاع از برند منجر خواهد شد. این یک معامله تنها نیست بلکه یک مکالمه مداوم است. شما نمی ‌توانید از مشتریان ‌تان انتظار داشته که زمانی که شما می‌خواهید کار روی یک محصول را شروع کنید، به شما و برندتان توجه کنند. شما نیاز به حضور مداوم دارید تا توجه مشتریان ‌تان را جلب سازید.
بازاریابی تعاملی
  • ایجاد شوق در مردم. مردم برای اطلاعات مفید و آسان ارزش قائل هستند. اما آنها خواهان انگیزه و شوق نیز هستند. یک راه برای ترغیب مشتریان، اشتراک دیدگاه برند‌تان است. شرکت شیشه ‌سازی Corning، ویدئویی با نام «یک روز ساخته شده از شیشه» انتشار داده؛ که احتمالات الهام ‌بخش یک روز در آینده نزدیک را نشان خواهد داد؛ در آینده ‌ای که شیشه‌ هایی با تکنولوژی بالا که این کارخانه تولید می‌ سازد، در هر خانه و اداره ‌ای و در دسترس همه مشتریان است. در واقع شما تلاش خواهید کرد تا تصویری از آینده خلق کنید که الهام ‌بخش است و می‌خواهید نشان دهید که نقش مهمی در این آینده نزدیک دارید. این امر به‌خصوص برای شرکت ‌هایی که در تلاش برای ایجاد نسل بعدی تکنولوژی هستند، فایده دارد. روش دیگر برای الهام بخشیدن و ایجاد انگیزه این است که برندتان را عامل اثر اجتماعی کنید. در سال ۲۰۱۳، شرکت چیپوتله (رستوران زنجیره ‌ای آمریکا که به ارائه غذاهای مکزیکی می ‌پردازد) یک انیمیشن با عنوان «مترسک» به انتشار رساند. یکی از استراتژی ‌های تبلیغاتی شرکت چیپوتله این است که مشتریان بدانند چطور مواد اولیه غذای رستوران ‌های این شرکت مسوولانه کشت و پرورش داده می‌شوند. این ویدیو با بازدید بسیاری در سطح جهان مواجه شد و جرقه بحث در مورد سلامت غذا را روشن ساخت. تعداد اندکی از ابتکارات بازاریابی از شرکت Toms موفق ‌تر بوده است؛ این شرکت یک شرکت تبلیغاتی است که به شما وعده خواهد داد که اگر یک جفت کفش بخرید، یک جفت کفش به یک کودک فقیر در هر جای دنیا تعلق می گیرد.
  • پیشنهاد ارزش واقعی به مشتریان. بازاریابی تعامل به معنای هدایت با محتوا است نه با محصولات؛ و این محتوا باید به ‌طور واقعی برای مشتریان ‌تان دارای سود باشد. در واقع شما به مشتریان ‌تان در عوض توجه ‌شان، ارزش پیشنهاد می دهید. مارکتو (Marketo)یک ارائه‌ دهنده راه‌ حل ‌های بازاریابی است. او یک مجموعه جامع و کامل از «راهنمای قطعی» برای کمک به مشتریان برای تسلط بر موضوعاتی مانند بازاریابی دیجیتال، بازاریابی ایمیل، بازاریابی اجتماعی و استانداردهای بازاریابی ارائه خواهد داد. مارکتو به دنبال مشاوره و آگاهی دادن به مشتریان‌‌ خود است و در نتیجه حقی برای صحبت و مذاکره پیرامون محصولاتش به‌دست خواهد آورد.
  • ایجاد ارزش سرگرمی: بالاتر از ایجاد انگیزه، مشتریان علاقه مندند سرگرم شوند و این یک فرصت بزرگ برای بازاریابی تعامل به حساب می آید. به عنوان مثال «کیف پول من کجاست» یک بازی محاوره ‌ای آنلاین است که Commonwealth Bank به عنوان راهی برای ترویج تکنولوژی «برداشت بدون کارت از عابر بانک» Cardless Cash Technology 1 در استرالیا استفاده کرد. این بازی، که برای هر کسی قابل دسترسی است، یک نقشه وسیع از سیدنی را نشان خواهد داد؛ هدف این بازی پیدا کردن یکی از ۱۰۰ «کیف پول گم شده» در شهر است که هر کدام حاوی ۲۰۰ دلار جایزه است. برندگان باید به خودپرداز بانکCommonwealth مراجعه کرده و با استفاده از Cardless Cash جایزه خود را دریافت دارند. طی اولین دوره ۱۰ روزه بازی، «کیف پول من کجاست» ۴۳هزار بازدیدکننده منحصربه ‌فرد پیدا کرد که به‌طور متوسط ۱۲ دقیقه را در این سایت صرف کرده بودند.
چطور برندی محبوب داشته باشیم؟
چطور برندی محبوب داشته باشیم؟
با اصول اولیه قیمت گذاری آشنا شوید
با اصول اولیه قیمت گذاری آشنا شوید
روند سفرهای تجاری در سال ۲۰۱۶
روند سفرهای تجاری در سال ۲۰۱۶
کسب و کارهای کوچک پر رونق تر از همیشه
کسب و کارهای کوچک پر رونق تر از همیشه