بلیط هواپیما

برای تصمیم گیری درست چگونه عمل کنیم؟

آنچه به تصمیم های نادرست می انجامد

بعضی از کارها و رفتارها به راحتی می تواند مانعی جدی بر سر راه تصمیم گیری های درست و بجای مدیریتی شما قلمداد شود. شاید خود شما هم این رفتارها را انجام داده اما از نادرستی آن مطلع نباشید، در این مطلب شما را یاری خواهیم کرد تا از انحرافات ایجاد شده در فرآیند تصمیم‌گیری به موقع آگاهی پیدا کرده و اصلاحات مورد نیاز را عملی سازید. پژوهش ‌های اولیه از کارآیی ۷۵ درصدی این رویکرد خبر می‌دهند. با الی گشت همراه باشید و در این باره بیشتر بدانید:

تصمیم گیری

تعصب زدایی

مطالب مرتبط:گام‌ های ۱۰گانه افزایش کیفیت تصمیم ‌گیری مدیرانترس را کنار بگذارید و تصمیمتان را بگیرید!

خوشبختانه تکنیک‌ های تعصب ‌زدایی می‌توانند سازمان‌ها را در غلبه بر تعصبات یاری رسانند. هدف این فنون محدودیت تاثیرات اعتماد بیش از حد از طریق فشار بر تصمیم ‌گیرنده برای در نظر گرفتن عواقب ریسک‌هایی است که نادیده یا دست کم گرفته شده‌اند. علاوه ‌بر این، این تکنیک ‌ها می‌توانند در کم کردن خطرات تعصب تایید از طریق تشویق مدیران به در نظر گرفتن دیدگاه‌های مختلف تاثیرگذار باشند. تکنیک دیگر شامل سازماندهی رسمی یک سناریو است که براساس آن مدیران خود را در موقعیت رقبای خود فرض می‌کنند. پژوهشی که درخصوص تصمیم ‌گیری‌های مرتبط با سرمایه‌ گذاری انجام شده است نشان می‌دهد وقتی مدیری از انواع مختلف تکنیک‌های تعصب زدایی استفاده می‌کند، بازگشت سرمایه به میزان چشم گیری بالا می رود. اما این روش همه مشکلات مرتبط با تصمیمات روزانه مدیران را حل نخواهد کرد. تکنیک سازماندهی یک سناریو نیاز به سرمایه ‌گذاری زمانی دارد. علاوه ‌بر این ذات تعصبات ریشه در این مساله دارد که فرد تصمیم‌ گیرنده قادر نیست زمان نیاز به تعصب زدایی را تشخیص دهد، پس امکان دارد، در بازه ‌ای حیاتی از زمان تحت تاثیر تعصب‌های یاد شده تصمیم‌گیری نادرستی بگیرد.

امتحان آمادگی برای اتخاذ تصمیم

از آنجا که مدیران تمرکز مستقیمی بر کنترل تاثیرات تعصبات اعمال نمی‌کنند، بنابراین باید نسبت به استفاده از ابزارهای ایمنی از آنها مطمئن بود. در ادامه به دو مجموعه از سوالاتی که در ارزیابی فرآیند تاثیرگذار ی دو گونه اصلی از تعصبات کاربرد دارند، می‌پردازیم. مجموعه اول سوالات، تحت عنوان «در نظر گرفتن دیدگاه‌های مختلف» ‌است که سعی دارد میزان آگاهی مدیران از تعصب تایید را برآورد کند. این پرسش‌ها بر مجموعه ‌ای از نظرات و فرضیه ‌های ارائه شده استوار هستند. مجموعه‌ای گسترده از دیدگاه ‌ها و البته مجموعه‌ای از نظرات که شاخصی مناسب برای ارزیابی میزان به چالش کشیده شدن این تعصب به حساب می‌آیند. مجموعه دوم سوالات که از آنها با عنوان «در نظر گرفتن عواقب ریسک» یاد می‌شود، از احتمال بروز عواقب و نتایج منفی در شرکت، صنعت مورد نظر و… خبر می‌دهند. چنین ارزیابی‌هایی همچون مانعی بر سر راه اعتماد بیش از حد عمل می‌کنند. در هر بخش، سوالات به صورت انعطاف ‌پذیر طراحی شده تا بسته به شرایط تصمیم‌گیری استفاده شوند. پاسخ سوالات در قالب یک ماتریس ارزیابی می شود. با به‌کارگیری این ابزار تصمیم‌گیری هرکسب ‌وکاری این قابلیت را دارد از نیاز به تمرکز بیشتر بر جوانب مختلف فرآیند اجرای استراتژی اطلاع بیابد.

تصمیم گیری

متعصب در عمل

بنا به تجارب کسب شده، دو گونه عمده تعصبات، تاثیر چشمگیری بر تصمیمات بنگاه ‌های اقتصادی دارند، تعصب تایید و تعصب اعتماد بیش از حد. اولی به گرایش ناآگاهانه افراد در ارزش ‌دهی بیش از اندازه به اطلاعاتی اشاره داشته که با باورها، تجارب و فرضیه‌ها شخصی همسو هستند و در مقابل دست کم گرفتن اطلاعاتی که انطباقی با باورها و تجارب فرد ندارند. اعتماد بیش از حد معمولا مدیران را وادار به قضاوت‌های نادرست از توانایی ‌های شخصی و همچنین صلاحیت‌های آنان در انجام کسب ‌وکار می‌کند. بنابراین گرایش به ریسک ‌های نامناسب و عدم توانایی در کنترل عواقب آن به مراتب بیشتر خواهد شد. ترکیب ناآشنایی با محیط و تخمین نادرست مهارت‌ها و توانایی کنترل می‌تواند به عواقب نامناسبی بیانجامد.

در نهایت باید گفت، در محیط پویا و متلاطم امروزی بسیاری از رهبران معتقدند که سازمان هایشان توان پذیرش ریسک فراوان را ندارند، بنابراین به راحتی از کنار فرصت‌ها گذر خواهند کرد. از این رو افزایش تعداد استارت ‌آپ ‌ها به مدلی برای رشد سریع و تصمیم‌ گیری تبدیل شده است. نباید فراموش کرد بسیاری از خطرات ارزش ریسک پذیری را دارند؛ ریسک‌ هایی که به واسطه آگاهی و با هدف دست پیدا کردن به پاداش انجام می‌شوند. اما از سویی برخی ریسک‌ ها به‌دلیل عدم آگاهی تصمیم‌ گیرندگان یا اعتماد به نفس بیش از اندازه آنان یا حتی عدم پرداختن به دیدگاه‌های مختلف بسیار خطرساز هستند. استفاده منظم از ابزارهای غربالگری یاد شده، روشی مناسب در شناسایی تصمیمات نامناسب پیش از اتخاذ آنها و بدون کاهش سرعت فرآیند تصمیم‌گیری است. مدیرانی که رویکرد‌های فوق را به کار می برند به بالا بردن ارزش‌ و جلوگیری از مطرح شدن نام تجاری سازمان شان در میان برندهایی با اشتباهات تاریخی، کمک شایانی خواهند کرد.

شناخت بهتری از سازمان و انواع آن داشته باشید
شناخت بهتری از سازمان و انواع آن داشته باشید
این رفتارهای مخرب، حس خوشحالی را از شما می گیرد!
این رفتارهای مخرب، حس خوشحالی را از شما می گیرد!
مشتری در جایگاه شریک (ایجاد روابط ماندگار)
مشتری در جایگاه شریک (ایجاد روابط ماندگار)
سازمان جهانی WIPO; نظامی برای ثبت اختراعات
سازمان جهانی WIPO; نظامی برای ثبت اختراعات