با آدم‌های منفی اینگونه رفتار کنید!

افراد منفی، هیچ منطقی را نمی پذیرند

مقابله با این افراد کمی سخت است اما نکته ی جالب اینجاست بعضی از این افراد از آثار مخرب خود بر اطرافیان خبر ندارند و یا از ایجاد رفتارهای تنش آمیز لذت می برند که البته تعداد آنها روز به روز زیاد هم می شود. وجود این افراد هر محیطی را بسیار ناآرام و استرس زا می کند. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

اثرات مخرب استرس را دست کم نگیرید. شاید بهتر است بدانید با استرس زیاد، آثار منفی جبران ناپذیری به مغزتان وارد خواهید کرد. این آثار طولانی مدت به نورون‌های هیپوکمپوس مغزتان ضربه میزند.

هیپوکمپوس بخشی از مغز است که مسئولیت حافظه و استدلال را بر عهده دارد. گذراندن هفته‌ها استرس می‌تواند آثار تخریبی غیر قابل بازگشت روی دندریت‌های نورون (بخشی از نورون که باعث ایجاد ارتباط بین آن‌ها می‌شود) و تحمل ماه‌ها استرس می‌تواند برای همیشه نورون‌ها را از بین ببرد. استرس یک مانع غیر قابل دیدن در راه موفقیت است و می‌تواند بر عملکرد مغز شما اثرات منفی بسیاری بگذارد.

منفی گرایی
مطالب مرتبط:
چگونه با استرس خود بجنگیم؟!
استرس کار چه تاثیری بر ما خواهد گذاشت؟

بسیاری از منابع استرس در محیط کار به‌راحتی قابل یافتن هستند. اگر مؤسسه‌ی غیرانتفاعی شما درصدد دریافت مبلغی برای ادامه‌ی حیات خود است، طبیعتا شما نیز استرس بسیاری متحمل خواهید شد؛ اما به‌احتمال زیاد راهی برای مدیریت این استرس پیدا کرده‌اید. اما به‌ غیر از منابع مشخص، برخی منابع استرس غیر قابل‌ پیش‌بینی هستند که بیشترین آثار مخرب را روی شما دارند.

تحقیقات جدید در دانشگاه فردریش شیلر آلمان نشان می‌دهند که قرار گرفتن در معرض محرک‌هایی با تأثیرات منفی قوی بر شما (همان تأثیراتی که هنگام برخورد با افراد منفی دچار آن می‌شوید)، باعث می‌شوند مغز پاسخی با استرس بسیار زیاد داشته باشد. دلیل افراد منفی هر چه باشد، باید طوری با آن‌ها برخورد کرد تا هزینه‌های سنگین آن را پرداخت نکنید.

توانایی مدیریت احساسات و حفظ آرامش زیر فشار، تأثیر مستقیم بر عملکرد شما دارد. TalentSmart تحقیقی با مشارکت بیش از نیم میلیون انسان انجام داده است که نشان می‌دهد بیش از ۹۰ درصد افراد با عملکرد بالا، توانایی بسیار زیادی در کنترل احساسات خود در شرایط استرس‌زا دارند و می‌توانند در این شرایط آرامش خود را حفظ کنند. این افراد استراتژی‌هایی برای مقابله با افراد منفی دارند تا آن‌ها را کنار بگذارند و تأثیرات منفی آن‌ها را خنثی کنند.

هر چند روش‌های بسیاری برای مقابله با این افراد وجود دارد که در ادامه می‌توانید بخشی از مهم‌ترین و بهترین آن‌ها را مشاهده کنید. مهم‌ترین مورد در این نکات این است که در نظر داشته باشید توانایی شما برای کنترل خود، بسیار بیشتر از آن چیزی است که تصور می‌کنید.

۱. تعیین مرز و محدودیت

افراد منفی خبری بد هستند؛ چرا که غرق در مشکلاتند و راه‌حل‌ها را نمی‌بینند. آن‌ها می‌خواهند افراد دیگر را نیز با خود همراه کنند تا در مورد افکار مخرب خود حس خوبی داشته باشند. برخی افراد برای رعایت ادب به صحبت‌های افراد منفی گوش می‌دهند و این دقیقا همان مرز بین یک گوش شنوای خوب و غرق شدن در افکار منفی این افراد است.

شما می‌توانید این اتفاقات را با ایجاد محدودیت و فاصله گرفتن از این افراد در زمان‌های لازم، از خود دور کنید. این موضوع را از زاویه‌ای دیگر ببینید: آیا حاضر هستید در کنار یک فرد سیگاری برای مدت طولانی بنشینید و اجازه بدهید دود سیگار او وارد ریه‌های شما شود؟ شما از این افراد فاصله می‌گیرید و در مقابل افراد منفی نیز باید همین روند را طی کنید. یکی از راه‌های مقابله با افراد منفی پرسیدن این سؤال است که چه روشی برای حل مشکل دارید. با این سؤال افراد منفی یا ساکت خواهند شد یا مکالمه را در جهت سازشی پیش خواهند برد.

۲. خود را بالاتر بکشید

افراد منفی اعصاب شما را به هم می‌ریزند چون غیرمنطقی هستند. در این مورد اصلا اشتباه نکنید: رفتار آن‌ها کاملا نقطه‌ی مقابل دلیل و منطق است. پس چرا به خود اجازه می‌دهید که پاسخی احساسی به آن‌ها بدهید و در گرداب آن‌ها گرفتار شوید؟ هر چقدر فرد غیر منطقی‌تر باشد، کار برای شما برای فرار از تله‌ی آن‌ها راحت‌تر است. از تلاش برای برخوردی متقابل مانند آن‌ها خودداری کنید. از این افراد فاصله بگیرید و طوری با آن‌ها برخورد کنید که در واقع این افراد پروژه‌ای علمی هستند (یا می‌توان گفت شما همانند روانشناسی برای آن‌ها هستید). اصلا نیازی نیست به آشفتگی احساسی آن‌ها واکنشی نشان دهید.

منفی گرایی

۳. از احساسات خود مطلع باشید

حفظ فاصله‌ی عاطفی، نیاز به آگاهی دارد. اگر ندانید افراد چگونه شما را عصبی می‌کنند، نمی‌توانید جلوی این کار آن‌ها را بگیرید. برخی اوقات ممکن است شما خود را در شرایطی بیابید که نیاز به بازیابی دارید و بهترین راهِ رو به جلو را انتخاب کنید. این موضوع طبیعی است و باید از سپری شدن و صرف زمان برای این کار ترسی نداشته باشید.

موضوع را این‌گونه ببینید: اگر یک فرد که پایداری روانی ندارد به شما نزدیک شود و بگوید او جان اف. کندی است، به‌احتمال زیاد وی را جدی نخواهید گرفت. اگر شما نیز همکاری با اخلاق مخرب دارید، بعضی اوقات بهتر است تنها لبخند بزنید و از کنار سخن آن‌ها بگذرید. اگر می‌خواهید با این افراد مقابله کنید، بهتر است برای خود زمان بخرید و پس از یافتن راه‌حل مناسب این کار را بکنید.

۴. برای خود مرزهایی تعیین کنید

این مورد بخشی است که بسیاری از افراد در آن ضعف دارند یا آن را نادیده می‌گیرند. برخی تصور می‌کنند که چون با افراد منفی زندگی و کار می‌کنند، راهی برای کنترل آشوب به وجود آمده ندارند. البته این موضوع ممکن است درست باشد. زمانی که خود را بالاتر از فرد دیگر ببینید، می‌توانید مشاهده کنید که رفتارهای آن‌ها قابل پیش‌بینی و قابل درک است. این موضوع باعث خواهد شد تشخیص بدهید چه زمان و چه موقع با افراد منفی روبرو شوید و چه زمانی آن‌ها را نادیده بگیرید. برای مثال، حتی اگر شما با فردی روی پروژه‌ای خاص تیمی کار می‌کنید لزوما نیازی نیست با تمامی افراد گروه به‌صورت یکسان ارتباط و برخورد داشته باشید.

می‌توانید برای خود مرزی تعیین کنید؛ اما این کار را باید عاقلانه و پویشگرانه انجام دهید. اگر اجازه بدهید کارها روند طبیعی خود را طی کنند، خود را در شرایط سخت بسیاری خواهید یافت. اگر مرز تعیین کنید و بدانید چه موقع و چه زمانی نیاز به مقابله با افراد منفی دارید، می‌توانید بخش بزرگی از آشفتگی به وجود آمده را کنترل کنید. باید سلاح‌های خود را حفظ و از مرزهای خود دفاع کنید تا زمانی که فردی خواست به آن‌ها دست‌اندازی کند، آمادگی لازم را داشته باشید.

۵. از مبارزه و تلاش دست برندارید

افراد باهوش می‌دانند تلاش بدون وقفه چه اهمیتی دارد، به‌خصوص اگر در محیطی سمی باشند. در مشاجره‌ها، احساسات کنترل نشده باعث می‌شوند تا درگیر مبارزه‌ای شوید که می‌تواند آثار مخرب بسیاری روی شما داشته باشد. اگر احساسات خود را بشناسید و پاسخی مناسب داشته باشید، می‌تواند مشاجره‌‌ها را عاقلانه برگزینید و در زمان مناسب وارد جنگ شوید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد