به دنیای فناوری نزدیک تر شوید!

تکنولوژی، دنیایی برای همه ی افراد

خیلی از کسانی که از حوزه ی تکنولوژی و فناوری های مدرن دور مانده اند از نزدیک شدن به آن واهمه دارند بطوریکه خود را در مقابل آن ضعیف دانسته و احساس شکست می کنند.

اما چرا بعضی ها چنین حس اشتباهی از نزدیک شدن به عرصه فناوری دارند؟ این باورهای غلط باعث می شود خودتان را متعلق به دنیای تکنولوژی ندانید و جایگاهی در آن نیابید. پس در ادامه با الی گشت همراه باشید تا این ۶ باور اشتباه را مرور کنیم.

مطالب مرتبط:
تحولات فناوری در سالی که گذشت
استراتژی وب سایت شما تا چه اندازه قدرتمند است؟

باور غلط ۱ : حتما باید مدرک کامپیوتر داشته باشید.

این باور اشتباه خیلی ها را از ورود به این عرصه دلسرد کرده است. اگر رشته ی شما ریاضی، هنر و … باشد و یا حتی به دانشگاه نرفته اید،  مانعی برای ورود شما به شرکت های کامپیوتری و فناوری اطلاعات نخواهد بود. شما به راحتی میتوانید تخصص خود را بصورت اینترنتی گسترش دهید و همانند خیلی از متخصصان دیگر که تنها با این روش خود را ثابت کرده اند، مشغول به کار شوید. مدیران اینگونه شرکت ها مهارت افراد را در الویت خود قرار می دهند تا اینکه بدنبال مدرک گرایی باشند.

فناوری

کورین وارنشویس، با برپایی سازمانی به نام Girl Develop It موقعیتی فراهم کرده است که زنان هم در شرایطی مقرون‌به‌صرفه و به دور از قضاوت وارد عرصه‌ی وب و توسعه‌ی نرم‌افزار شوند تا بدین وسیله به این باور غلط پایان دهد. باور غلطی که در این میان جا افتاده این است که اگر در دوران تحصیل و دانشگاه با تکنولوژی آشنا نشویم هرگز قادر به برنامه‌نویسی یا ساخت نرم‌افزار نخواهیم شد.در حالی که بزرگ‌سالان زیادی موفق به نقض این باور غلط شده‌اند و تکنولوژی را به‌عنوان شغل دوم یا حتی سوم خود انتخاب کرده‌اند و مدرک تحصیلی آن‌ها هم ارتباطی به آن نداشته است.

باور غلط ۲ : ریاضی شما باید خوب باشد

در دوران مدرسه خاطره‌ی خوبی از جبر و هندسه ندارید؟ این هم دلیل خوبی برای فاصله گرفتن از تکنولوژی نیست. هر چند کسانی که رابطه‌ی بهتری با اعداد دارند در زمینه‌ی برنامه‌نویسی راحت‌تر هستند؛ اما باز هم نمی‌توان گفت برنامه‌نویسی فقط مخصوص به این افراد است. همان طور که پاملا فاکس، سرپرست برنامه‌ی آموزشی محاسبات در آکادمی خان می‌گوید:

انواع خاصی از برنامه‌نویسی وجود دارد. شما می‌توانید برنامه‌ای در خصوص سفینه‌های فضایی بنویسید یا برنامه‌ای بنویسید که مربوط به بازی‌های تعاملی باشد یا به سراغ نوشتن برنامه‌هایی بروید که عملکرد وب‌سایت‌ها را کنترل کنند. در بعضی از برنامه‌نویسی‌ها ریاضی دخیل است و در بعضی کاربردی ندارد. برای مثال با جاوا اسکریپت می‌توان وب‌سایت‌های تعاملی تولید کرد. برای این کار، شما فقط باید به سراغ منطق و ساختار مسئله بروید و نیازی نیست درگیر محاسبات ریاضی و مثلثات شوید.
جمال اوگارو، از بنیان‌گذاران فضای آنلاین Code Crew توصیه می‌کند که با دانستن مباحث ابتدایی شروع به کار کنیم. او می‌گوید:

اگر جمع، تفریق، ضرب، تقسیم و تفاوت علامت‌های درست و غلط را می‌دانید، می‌توانید در این عرصه شروع به کار کنید. پس از این که با این اصول اولیه پیش رفتید، می‌توانید وارد قسمت‌های پیچیده‌تر ریاضیات شوید.

باور غلط ۳ : باید تجربه‌ی زیادی داشته باشید

خیلی از کارفرمایان، همان طور که به مدرک اهمیت نمی‌دهند به سابقه کار هم توجهی ندارند. آن‌ها فقط می‌خواهند مهارت خود را اثبات کنید. هانتلی مایو-مالاسکی رئیس پذیرش فولزتک آکادمی می‌گوید:

هر چند تجربه‌ی کاری، خود اثباتی بر مهارت شما است؛ اما تنها راه ممکن نیست.
او به تازه‌کاران صنعت توصیه می‌کند: «متناسب با جایگاه شغلی که دنبالش هستید پروژه‌ها و نمونه کارهای مرتبط تهیه کنید. برای مثال اگر می‌خواهید در یک شرکت فناوری تقاضای کار بدهید، یک نسخه‌ی جدید از اپلیکیشن آن‌ها را طراحی کنید. یا اگر تمایل به کار در بخش فروش دارید، یک برنامه‌ی بازاریابی در جهت اهداف یک شرکت فراهم کنید. با انجام پروژه‌ها، فرصتی برای تجربه‌های جدید خواهید داشت.»

فناوری

باور غلط ۴ : یادگیری در عرصه‌ی فناوری هزینه‌های زیادی دارد

هر چند در ابتدای مطلب فرض را بر این گذاشتیم که قصد ادامه‌ی تحصیل دوباره ندارید؛ اما به هر حال نیاز به گذراندن دوره‌های آموزشی وجود دارد. ضمن این که در برنامه‌های مثل بوت کمپ گزینه‌های زیادی برای یادگیری رایگان وجود دارد. بنابراین این امکان را دارید که به دنبال شیوه‌هایی باشید تا متناسب با بودجه‌ی شما باشد و هزینه‌ی زیادی به شما تحمیل نکند.

باور غلط ۵ : شما به دنیای فناوری تعلق ندارید

هادی پرتوی، بنیان‌گذار سایت Code.org می‌گوید:

بیشترین دلیلی که افراد از ورود به حوزه‌ی فناوری خودداری می‌کنند، ترس آن‌ها است. چرا که در ذهن خود آن را بسیار سخت تصور می‌کنند یا گرفتار این کلیشه‌ی مرسوم می‌شوند که برنامه‌نویسی کار من نیست!
چنانچه اهل تماشای تلویزیون باشید، احتمالا متوجه شده‌اید که کاراکترهایی که نقش برنامه‌نویس را بازی می‌کنند، تیپ خاصی هستند. کورین وارنشویس در این خصوص می‌گوید:

یکی از کلیشه‌های رایج در خصوص نمایش تکنولوژیست‌های موفق در تلویزیون، معرفی افرادی منزوی، غیر اجتماعی و عجیب و غریب است.
اما کلیشه‌هایی از این قبیل هم خود در حال تغییر هستند. پرتوی می‌گوید:

بیش از صد میلیون دانشجو از نقاط مختلف جهان در Code.org مشغول فراگیری هستند و نوعی تعادل در جنسیت و گروه سنی آن‌ها برقرار است. مهم ترین توصیه‌ی ما این است که فقط وارد شوید و امتحان کنید! یک ساعت صرف آن کنید و سپس تصمیم نهایی بگیرید.

باور غلط ۶ : برنامه نویس‌ها تنها کار می‌کنند و تعاملی با دیگران ندارند

همان طور که در بالا هم اشاره شد، شما لازم نیست یک انزواطلب باشید و در یک اتاقک انفرادی مشغول به کار شوید. البته ساعت‌هایی را در تنهایی تجربه خواهید کرد (خبر خوب به درون گراها!) اما این حالت در تمام شرایط نیست. پاملا فاکس می‌گوید: «این روزها معمولا برنامه‌نویس‌ها در کنار دیگر طراحان و مدیران تولید به صورت تیمی کار می‌کنند.»

او می‌گوید:

کار تیمی در این برهه‌ی زمان از همیشه لازم‌تر است. چرا که بیشتر کمپانی‌ها در حال راه‌اندازی سیستم‌های بزرگی هستند که به بیش از یک برنامه‌نویس نیاز است. از این رو برنامه‌نویس‌ها باید کار کردن با یکدیگر را یاد بگیرند. طوفان‌های مغزی در طی طراحی، مرور برنامه‌های یکدیگر و حتی همکاری‌های دو نفره در برنامه‌نویسی از جمله فرصت‌های همکاری‌ اعضا هستند.
بنابراین، می‌توان گفت دنیای مهارت‌های فنی و برنامه‌نویسی، وسیع‌تر از همیشه است. پس اجازه ندهید باورهای غلط مانع قرار گرفتن شما در این عرصه شوند.

عوامل مهم در مدیریت فردی
عوامل مهم در مدیریت فردی
نکات و روشهایی برای یادگیری هر زبانی که می خواهید
نکات و روشهایی برای یادگیری هر زبانی که می خواهید
دو قدم بزرگ برای فرار از تنبلی
دو قدم بزرگ برای فرار از تنبلی
چگونه مشتریان خود را پیدا کنیم؟
چگونه مشتریان خود را پیدا کنیم؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code