قصه توماس کوک، پدر گردشگری مدرن

Thomas Cook

کسی که ۲۰ مایل از خانه اش دور نمی شد، دنیا را فتح کرد

آیا توماس کوک را می شناسید؟ آیا می دانید او در تاریخ سفر چه نقشی ایفا کرده است؟ شاید اسمش را شنیده باشید. اما احتمالاً شناخت کاملی نسبت به این شخص که بخش مهمی از تاریخ سفر را به دوش می کشد ندارید. توماس کوک انسان پر اشتیاقی بود که در یک خانواده طبقه کارگر متولد شد. او ۶ روز در هفته کار می کرد و هرگز بیش از ۲۰ مایل از خانه شان دور نمی شد. او با سخت کوشی بسیار زیاد و عزم و اراده مستحکم سرانجام بزرگ ترین شرکت مسافرتی دنیا را خلق کرد. ما این شماره را به معرفی توماس کوک یکی از شناخته شده ترین و تاثیر گذار ترین شخصیت ها در صنعت سفر اختصاص داده ایم.

توماس کوک (Thomas Cook) مشهورترین نام در صنعت سفر می باشد، و این صنعت همیشه از این مرد الهام گرفته است. او بنیانگذار آژانس مسافرتی توماس کوک و پسران است و در ۲۲ نوامبر ۱۸۰۸ در ملبورن انگلستان به دنیا آمد. والدین او جان و الیزابت کوک نام داشتند. آنها اسم اولین فرزند خود را به نام پدر الیزابت (توماس پرکینز) گذاشتند. وقتی توماس فقط سه سال داشت، پدرش فوت کرد، و مادرش در همان سال با مرد دیگری ازدواج کرد.
توماس در سن ۱۰ سالگی، با دریافت ۶ پنی در هفته، دستیار یک باغدار محلی و در ۱۴ سالگی شاگرد یک کابینت ساز به نام جان پگ شد و ۵ سال با او کار کرد.
او عضو یک کلیسا شد و به نهضت مخالفت با مصرف الکل پیوست. در فوریه ۱۸۲۶، کوک یک کشیش شد و با توزیع رساله هایی به تبلیغ دین مسیحیت پرداخت، و گهگاهی نیز برای گذران زندگی کابینت سازی می کرد. بعد از فعالیت پاره وقت به عنوان مبلغ مسیحیت، او در سال ۱۸۲۸ سرپرست کلیسای پروتستان شد.
در سال ۱۸۳۲ کوک به خیابان آدم و حوا در شهر هاربورگ نقل مکان کرد. او به عنوان عضوی از جنبش مخالفت با مصرف الکل، مراسم و گردهمایی های آنها را مدیریت و سازماندهی می کرد.
در سوم مارچ ۱۸۳۳، کوک با مارین ماسون ازدواج کرد و تنها فرزند آنها جان ماسون کوک، در ۱۳ ژانویه ۱۸۳۴ متولد شد. توماس کوک در سال های آخر عمر خود نابینا شد و در ۱۸ جولای ۱۸۹۲ درگذشت.
نقطه عطفی در تاریخ سفر
در ۹ ژوئن ۱۸۴۱ توماس کوک برای شرکت در یک همایش از خانه خود در هاربورگ به لستر رفت. در مسیر راه ناگهان به ذهنش رسید که از قابلیت های راه آهن و قطار می تواند در اشاعه نهضت مخالفت با مصرف الکل استفاده کند.
توماس کوک در همایش پیشنهاد داد که یک قطار مخصوص برای جابجایی اعضای نهضت مخالفت با مصرف الکل از لستر به لافبورو به منظور شرکت در همایشی که قرار بود ۴ هفته بعد برگزار شود، بگذارند. از این پیشنهاد بسیار استقبال شد و کوک هماهنگی های لازم را با شرکت راه آهن میدلند انجام داد و در ۵ جولای ۱۸۴۱ حدود ۵۰۰ مسافر با پرداخت ۱ شیلینگ مسیر ۱۲ مایلی لستر به لافبورو را طی کردند. این روز نقطه عطفی در تاریخ سفر به حساب می آید.
تورهای آغازین
توماس در ۳ تابستان بعدی سفرهای منظمی را بین لستر، ناتینگهام، دربی و بیرمگام برای اعضای نهضت مخالفت با مصرف الکل سازماندهی کرد. در این مدت هزاران نفر سفر ریلی را برای اولین بار تجربه کردند، و توماس با این کار پایه های کسب و کار آینده خود را بنیان نهاد. او برای انجام این کار هیچ انگیزه درآمدزایی نداشت.
اولین فعالیت تجاری توماس کوک در تابستان ۱۸۵۴ با سازماندهی یک تور به مقصد لیورپول آغاز شد. این یک پروژه بلندپروازانه بود و توانست به خوبی از پس آن برآید. قیمت بلیط ها ارزان بود (۱۵ شیلینگ برای درجه یک و ۱۰ شیلینگ برای درجه دو) و توماس مسیر را بررسی و یک کتابچه راهنمای ۶۰ صفحه ای که پایه و اساس برورشورهای مسافرتی امروزی شد، را طراحی کرد.
نمایشگاه بزرگ لندن
در پایان سال ۱۸۵۰، پس از اجرای سفرهایی به مقصد ولز، اسکاتلند و ایرلند او به فکر سازماندهی سفر به دیگر کشورهای اروپایی، آمریکا و سرزمین های مقدس افتاد. اما در سال ۱۸۵۱، سر جوزف پاکستون معمار کریستال پالاس، توماس را وادار کرد که خود را وقف آوردن کارکنان ورکشایر و میدلند به نمایشگاه بزرگ لندن کند. او با اشتیاق و بدون گذرندان حتی یک شب در خانه، این کار را به خوبی انجام داد، او حتی یک روزنامه به نام پیک نمایشگاه کوک برای تبلیغ تورهایش منتشر کرد. در پایان فصل، توماس ۱۵۰۰۰۰ نفر را به لندن برد و آخرین قطارهایش به مقصد نمایشگاه، ۳۰۰۰ کودک را از لستر، ناتینگهام و دربی به لندن منتقل کرد.
سفرهای اروپا
توماس کسب و کارش را در بریتانیا گسترش داد، اما او برای توسعه در اروپا نیز مصمم بود. در سال ۱۸۵۵ برای اولین بار یک نمایشگاه بین المللی در پاریس برگزار می شد؛ توماس از این فرصت استفاده کرد و مسافران را از راه آبی هارویچ- آنتورپ به فرانسه برد و این پایه ای بود برای تورهای چرخشی سرتاسر اروپا.
توماس در ژوئن ۱۸۶۳ برای اولین بار از سوئیس بازدید کرد. اگرچه این تور آغازین، چیزی فراتر از یک سفر جهت آشنایی بود و یک گروه ۶۰ نفره توماس را همراهی می کردند. در میان این گردشگران پیشرو، زن جوانی به نام جمیما مورل، تمامی رویدادهای این سفر را ثبت کرد. نوشته های او به عنوان یک منبع تاریخی در آرشیو شرکت توماس کوک نگهداری می شود. توماس در سال ۱۸۶۳ سفرهای بیشتری را به مقصد قاره اروپا سازماندهی کرد، و تا پایان فصل، او حدود ۲۰۰۰ گردشگر را به پاریس برد که از این تعداد ۵۰۰ نفر از سوئیس بازدید کردند. با همکاری شرکت های حمل و نقل ریلی پاریس، لیون و مدیترانه، توماس بلیط های رفت و برگشتی را بین پاریس و آلپ سازماندهی کرد. اولین تور ایتالیایی در تابستان ۱۸۶۴ با دو گروه بزرگ اجرا شد؛ گروه اول به فلورانس و بخش هایی از مرکز ایتالیا و گروه دوم به رم و ناپل فرستاده شدند.
کوپن های هتل و حواله ها ی اعتباری
مسافران توماس به مقاصد سوئیس و ایتالیا از طبقه متوسط رو به رشد بودند و انتظار اقامتگاه های بهتری نسبت به مشتریان طبقه کارگر داشتند. در نتیجه او شروع به مذاکره با هتلداران برای ارائه اتاق و وعده غذایی با قیمت مناسب کرد. دوستی او با هتلداران، به کسب و کارش بسیار کمک کرد، و او را قادر ساخت که دو سیستم مسافرتی مهم را ابداع کند: اولی کوپن هتل (hotel coupon) بود که در سال ۱۸۶۸ از آن رونمایی شد، که با استفاده از آن مسافران می توانستند به جای پول، هزینه هتل و وعده غذایی را پرداخت کنند، سیستم دوم حواله اعتباری (circular note) بود که برای اولین بار در ۱۸۷۴ صادر شد و در واقع نمونه اولیه چک های مسافرتی بود، و گردشگران می توانستند با این رسیدی که توسط توماس کوک صادر می شد، ارز محلی را مبادله کنند.
تورهای دور دنیا
پس از موفقیت در اروپا، توماس در سال ۱۸۶۵ یک سفر اکتشافی به آمریکای شمالی که شامل تورهایی با ۴۰۰۰ مایل جابجایی ریلی می شد، را راه اندازی کرد. چهار سال بعد در سال ۱۸۶۹ او دو کشتی بخار به مقصد نیل اجاره کرد. اوج موفقیت کسب و کار او در سپتامبر ۱۸۷۲ در سن ۶۳ سالگی اتفاق افتاد، زمانی که به یک تور ۸ ماهه به سرتاسر دنیا رفت. او آرزو داشت یک سفر از مصر به چین برود و این جز با بازگشایی کانال سوئز و تکمیل شبکه ریلی ساحل غربی و شرقی آمریکا میسر نبود.
توماس و گروه کوچکش با کشتی بخار از اقیانوس اطلس گذشتند و به آمریکا رسیدند و با قطار از نیویورک به سانفرانسیسکو رفتند. آنها با کشتی پاسیفیک به ژاپن و از دریای اینلند به چین رفتند و سپس از سنگاپور و هند بازدید کردند. آنها با عبور از اقیانوس هند و دریای سرخ از بمبئی به قاهره رفتند و بیشتر اعضای گروه از آنجا به لندن بازگشتند. اما توماس خودش به تنهایی به مصر، فلسطین، ترکیه، یونان، ایتالیا و فرانسه سفر کرد و پس از ۲۲۲ روز به خانه برگشت. این تورهای دور دنیا به یک رویداد سالانه تبدیل شد و بلیط های زیادی برای گردشگران مستقل صادر شد که بعضی از آنها به جای چین و ژاپن به استرالیا و نیوزلند می رفتند.
جان میسون کوک
در حالیکه توماس مشغول سفر به دور دنیا بود، پسرش جان میسون کوک، دفتر مرکزی شرکت را با موفقیت به لادگیت سیرکس لندن منتقل کرد. البته پدر و پسر در مورد جنبه های خاصی از این پروژه اختلاف نظر داشتند و در سال ۱۸۷۸ شراکت آنها به پایان رسید. جان نسبت به توماس تاجر بهتری بود و قصد داشت شرکت را به لحاظ بین المللی گسترش دهد. در عصری که ارتباطات تلگرافی تازه ظهور پیدا کرده بود و خبری از تلفن و فکس نبود، این کار بسیار سختی بود.
جان نسخه خارجی سیاح (The Excursionist)، روزنامه ای که پدرش برای اولین بار در سال ۱۹۵۱ چاپ کرده بود را برای اطلاع رسانی خدمات مسافرتی خود به مشتریان در کشورهای فرانسه، آلمان، هند، استرالیا، آمریکا و شرق دور منتشر کرد. او پیوسته مکاتباتی را با دفاترشان در خارج انجام می داد که اگر شکایت و یا مشکلاتی وجود داشته باشد، به آنها رسیدگی کند.
فرانک، ارنست و برت
توماس و جان میسون کوک، هر دو در سال های آخر قرن نوزدهم فوت کردند و این کسب و کار را برای سه پسر جان به نام های فرانک هنری، ارنست ادوارد و توماس آلبرت (برت) به ارث گذاشتند. ربع اول قرن بیستم مصادف بود با ظهور تورهای ورزش های زمستانی، تور با خودروهای شخصی و سفرهای هوایی تجاری و شرکت توماس کوک و پسران با استفاده از این فرصت ها توانستند جای خود را در بازار جهانی سفر تثبیت کنند.
شرکت توماس کوک و پسران با مسئولیت محدود در سال ۱۹۲۴ تاسیس و در سال ۱۹۲۶ دفتر مرکزی آن از لادگیت سیرکس به خیابان برکلی (خیابان مرکزی و اشرافی لندن) منتقل شد. برت در سال ۱۹۱۴ درگذشت و فرانک و ارنست در سال ۱۹۲۸ طی اقدام غیر منتظره ای کسب و کار خود را به شرکت بین المللی بلژیکی واگن لیتس، مجری اکثر قطارهای لوکس اروپایی که جای خواب دارند، فروختند.
از واگن لیتس تا شرکت حمل و نقل ریلی بریتانیا
بعد از جنگ جهانی دوم، دفتر مرکزی واگن لیتس در پاریس توسط نیروهای اشغالگر مصادره شد، و دارایی های بریتانیایی کوک توسط دولت بریتانیا باز پس گرفته شد. برای جلوگیری از ورشکستگی شرکت در صدمین سال فعالیت خود، توماس کوک و پسران به ۴ شرکت حمل و نقل ریلی بریتانیایی فروخته شد و در سال ۱۹۴۸ بخشی از شرکت حمل و نقل ریلی بریتانیا شد.
دهه پنجاه و شصت
شرکت توماس کوک و پسران سود زیادی از افزایش چشمگیر سفرهای تفریحی بعد از جنگ جهانی کسب کرد؛ در سال ۱۹۵۰ یک میلیون بریتانیایی با توماس کوک سفر کردند. شرکت، خدمات ویژه ای به مسافران تجاری ارائه داد و کمپ تفریحی خود در پرستاتین ولز را بازسازی کرد. با وجود اینکه کوک جایگاه خود را به عنوان بزرگترین و موفق ترین شرکت در صنعت سفر حفظ کرد، اما برای رقابت با شرکت هایی که پکیج های ارزان ارائه می دادند با چالش هایی مواجه شد. در سال ۱۹۶۵ سود خالص شرکت برای اولین بار از مرز یک میلیون پوند گذشت اما رقبای جوان، او را پیوسته به چالش می کشیدند.
خصوصی سازی مجدد
در سال ۱۹۷۲ توماس کوک از مالکیت دولت در آمد و توسط کنسرسیوم بانک میدلند، تراست هاوس فورت و شرکت اتومبیل خریداری شد. تغییرات بنیادینی انجام شد و یک لوگوی جدید و استاندارد (عبارت توماس کوک در میان شعله های قرمز) معرفی شد. توماس کوک از رکود دهه هفتاد که منجر به ورشکستی چندین شرکت مسافرتی شد، جان سالم به در برد و با ارائه برنامه های ضمانتی و جبران هزینه در سال ۱۹۷۴ شهرت خود را ارتقا داد.
در دهه ۸۰، توماس کوک بر روی سفرهای طولانی تمرکز کرد و در سال ۱۹۸۲ رانکین کان را خرید و در سال ۱۹۸۸ از بازار پکیج های کوتاه مدت بیرون آمد (بازاری که توماس کوک در سال ۱۹۹۶ پس از خرید سان وورد به قدرت به آن بازگشت). در بین سال های ۱۹۸۵ و ۱۹۹۰، توماس کوک شبکه فروشگاه های بزرگ خود را با خرید خرده فروشی های زنجیره ای فریمز، بلواسکای و فورکورنرز گسترش داد.
در سال ۱۹۹۲ شرکت توسط وست ال بی (WestLB) سومین بانک بزرگ آلمان و LTU بزرگترین خط هوایی چارتر آلمان خریداری شد و در ۳ سال بعد، به تملک اختصاصی وست ال بی در آمد. توماس کوک سان ورد، تایم آف و فلایینگ کالرز را تملک کرد و با کارلوسن لژر و خطوط هوایی JMC شریک شد.
قرن ۲۱، قلب آفتابی
در مارس ۲۰۰۱، توماس کوک با فروش خدمات جهانی و مالی خود به تراولکس، توسط Touristic AG C&N بزرگترین شرکت مسافرتی آلمان خریداری شد و در طول یک ماه نامش به Thomas Cook AG تغییر یافت و لوگو و برند جدیدی را معرفی کرد. در ۱۹ ژوئن ۲۰۰۷ توماس کوک و MyTravel Group plc با هم ترکیب شدند و Thomas Cook Group plc را تاسیس کردند.
در اکتبر ۲۰۱۱ توماس کوک بزرگترین شبکه خرده فروشی سفر را با برپایی ۱۲۰۰ فروشگاه، راه اندازی کرد و در اول اکتبر ۲۰۱۳ توماس کوک به طور رسمی یک برند واحد را به دنیا معرفی کرد. «قلب آفتابی» و «!Let’s go” بخش مهمی از برنامه های آینده توماس کوک می باشد.
توماس کوک امروزی
در حال حاضر Thomas Cook Group plc یکی از بزرگترین گروه های پیشرو در سفر تفریحی در دنیا می باشد که سالانه بیش از ۹ میلیارد پوند فروش و بیش از ۲۰ میلیون مشتری دارد. ۲۷۰۰۰ نفر در ۱۷ کشور برای توماس کوک کار می کنند و در حوزه تخصصی اش، رتبه اول را دارد. چشم انداز توماس کوک «ارائه تجارب سفارشی و منحصر به فرد گردشگری با استفاده از فناوری های پیشرفته و ایجاد ارتباط نزدیک با مشتری» است.
خلاقیت های بی همتای توماس کوک از سال ۱۸۴۱ آغاز شد و پیوسته ادامه داشت و این بود که آن را از رقبا متمایز می کرد. نوآوری، گذشته توماس کوک را شکل داده است و آینده او را نیز شکل خواهد داد.

Cook-poster
چالش های اجرایی و عوامل کلیدی موفقیت در پیاده سازی مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)
از نقش مسئولیت پذیری و آثار آن آگاه شوید
رهنمود هایی برای خلق تبلیغات بیلبوردی مؤثر
نشان دادن بازخوردهای منفی، مجاز یا غیرمجاز؟!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code