alexaa

چگونه حین مدیریت زمان، روابط خوبمان را حفظ کنیم؟

مدیریت زمان و تاثیر آن به روی روابط

برای تعیین مرزبندی زمانی برای انجام به موقع کارها راه ‌حل‌هایی وجود دارد که می‌تواند بدون ایجاد اثر منفی بر همکاران، شما را به هدفتان برساند. چگونه می‌توانید در حین مدیریت زمان، روابط خوب خود را نیز با دیگران حفظ کنید؟ بن داتنر، روانشناس سازمانی و نویسنده کتاب «بازی سرزنش» در این باره بیان می‌کند: «منظور از مدیریت زمان این است که شما چگونه کارهای خود را سازماندهی می‌کنید؛ به همین خاطر این کار به‌جز در موارد نادر، بر سایر همکارانتان نیز تاثیر می‌گذارد.» هر روش جدیدی که می گیرید، دقت کنید که عمل شما بر محیط اطرافتان چه اثری می‌گذارد. اما این موضوع نباید دلیلی شود تا دست از تلاش برای تغییر بردارید. جولی مورگنسترن، متخصص مدیریت زمان و نویسنده «ایمیل خود را هرگز صبح‌ ها چک نکنید» می‌گوید: «در بحث زمان، بزرگ ‌ترین دامی که گرفتار آن می‌شویم این است که خود را به ارائه خدمات به دیگران موظف می‌دانیم.» الیزابت گریس ساندرز به‌عنوان استاد برنامه‌ریزی سازمانی براین اعتقاد است راه‌حل این است که «برای انجام کار خود، تمرکز بر اهداف درازمدت کنید.» در اینجا به ذکر راهکارهایی می‌پردازیم که چگونه می‌توانید کار خود را به‌خوبی انجام داده و رضایت همکاران نیز حاصل شود. با الی گشت همراه باشید تا در ادامه بیشتر به این موضوع بپردازیم.

مطالب مرتبط:
مدیریت زمان و افزایش کارایی
مدیریت زمان، کار بیشتر در زمان کمتر با حداقل استرس
مدیریت زمان

گرفتن اطلاعات از همکاران

داتنر می‌گوید: « قضاوت یک طرفه نکنید. این‌گونه نباشد که شنبه صبح سرکار آمده و بگویید «من به تازگی در سمینار و کارگاه آموزشی حضور پیدا کردم و در آنجا گفتند فقط روزی یک بار ایمیل‌ها را چک کرده و من نیز می خواهم همین کار را بکنم.» تکنیک‌های مختلف را امتحان کرده و ببینید چه روشی برای شما و همکارانتان مناسب هست.» داتنر می‌گوید: «چند ایده اولیه را انتخاب کرده و آن را به اعضای تیم بگویید. مثلا این را بیان کنید «کدام روش بیشتر در نظر همه تایید می شود: اینکه ایمیل‌ها را صبح چک نکنم یا اینکه یک روز در هفته ایمیل‌ها را چک کرده تا بیشتر به پروژه‌ها برسم؟» همچنین متوجه اثر تصمیمات خود بر دیگران باشید.

اولویت بندی کارهای موجود

برای شروع، به اطمینان برسید که زمان خود را به شکل موثر تقسیم کنید. اگر تمرکزتان برجلب رضایت دیگران بیش از حد باشد، به احتمال زیاد از بهره‌وری کاری شما کم می شود. مورگنسترن می‌گوید: «بزرگ‌ترین ارزش شما نباید دردسترس باشد. این توانایی شماست که قادر شوید مشکلات را حل کرده و کارها را انجام دهید.» و ساندرز در تایید این موضوع می‌گوید: «کمتر به احساسات افراد اندیشیده و بیشتر به اهداف استراتژیک سازمان فکر کنید.» کار شما رسیدن به بالاترین ارزش‌های شغلی است.

مشخص کنید چه اقداماتی انجام می دهید

وقتی یک روش مدیریت زمان را انتخاب کردید، در مورد آن با همکاران خود صحبت کنید. به‌عنوان نمونه، اگر می‌خواهید در جلسات حضور نیابید، دلیل آن را بگویید؛ مثلا اینکه مشغول کار روی موضوع مهم دیگری هستید، یا اینکه اعضای دیگر تیم در جلسه حضور دارند و اکنون تمرکز شما بر موضوع دیگری است و موارد دیگر. یا اگر لازم است زمان خود را به یک پروژه مهم اختصاص دهید، به همکاران خود ایمیل بفرستید و توضیح دهید چرا در آن تاریخ نیستید.

ریسک کنید

شاید نگران این مساله باشید که دیگران پاسخگوی مناسبی به روش‌های شما نباشند. اما ساندرز می‌گوید اغلب این طور نیست. او معتقد است: «بیشتر اوقات این محدودیت در ذهن شما هست. وقتی مشتریان من روش‌های جدید را امتحان می‌کنند، در ۹۹ درصد از موارد نتیجه مطلوب است.» مورگنسترن نیز در تایید این موضوع می‌گوید: «به کار خود ایمان داشته و مطمئن باشید که دیگران نیز نتیجه آن را مشاهده می کنند.» ساندرز می‌گوید؛ «در چنین موقعیتی، افراد دستپاچه شده یا استرس می‌گیرند تا جایی‌که ممکن است شما به‌خاطر اقداماتی که برای مدیریت بهینه زمان خود انجام داده‌اید، عذاب وجدان داشته باشید. اما باید این اراده را داشته باشید که از این وضعیت پریشان بیرون بیاییم.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد