خطر گوشی های هوشمند کارکنان را جدی بگیریم؟!

تهدیدی به نام گوشی های هوشمند کارکنان

تقریبا هرکسی دارای یک گوشی هوشمند است که با برنامه های سرگرمی مناسب هر سلیقه ای دسته بندی شده اند. قاعدتا کارمندان نیز از این قضیه مستثنی نیستند.

بدیهی است که در شرکت ها کارمندان منافع خود را به خیلی چیزها ترجیح دهند و البته برای مدیران مقدور نیست که با عادات و خصلت کارمندان مدام در حال جنگ باشند. بسیاری از آن ها نمی توانند بدون موزیک کار کنند و برخی از آن ها هم دست از بازی های آنلاین در زمان کاری خود بر نمی دارند. مطمئنا داشتن چنین شرایطی در محل کار برای اکثر کارمندان شرایطی ویژه، ایده آل و ساده است. کارفرمایان اغلب این موضوع را به گونه های مختلفی حل می سازند. برخی شرکت ها سیاست های سخت خود را پیش گرفته که در محل کار روشی ایده آل به شمار می‌آید، آنها هرگونه فعالیت بی ربطی را در ساعات کار ممنوع کرده و این قوانین را با تهدید فسخ قرار داد عملی می‌کنند. برخی کارفرمایان هم چند دقیقه زمان استراحت و آزاد را برای افزایش انگیزه و بهره وری در ساعات کاری برای کارمندان خود در نظر می‌گیرند. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

گوشی های هوشمند کارکنان
مطالب مرتبط:
تبلت یا گوشی؟ مسئله این است!
گوشی هوشمندی که در کمین چشم ماست!

هر دوی این روش ها کاربردی هستند. هیچ شرکتی نباید شرایطی طاقت فرسا را برای کارمندان خود مهیا کند اما مدیران و کارفرمایان به گونه ای مجبور به اقدامات این چنین می شوند زیرا برخی برنامه های غیرمجاز بر روی تلفن های شرکت قابلیت دارد، دسترسی به داده های حساس کاری را در شرکت مقدور سازد. در اینجا حتی یک لیست تماس از همکاران می تواند مورد علاقه مجرمان سایبری قرار گیرد.

اگر یک کاربر برنامه ها را فقط از منابع رسمی آن ها نصب کند، مطمئنا هیچ اتفاق بدی نمی‌افتد، درست است؟ این افکاری خوش بینانه است، اما متاسفانه تنها این موضوع کافی نخواهد بود. البته درست است که گوگل، برنامه های رسمی و آنچه که از طریق فروشگاه رسمی آن توزیع می شود را درخود نگه داشته اما مجرمان به طور کاملا منظمی راه هایی را برای مکانسیم های کنترل آن پیدا می‌کنند. در اینجا یکی از حقه های آن ها را با هم بررسی می کنیم: یک برنامه دقیقا همانطور که باید شروع به کار می کند، بدون هیچ عملکرد مخربی از چندین راه به آپدیت ها ادامه می دهد. پس از آن که این مراحل تمام شد، مجرمان سایبری چندین کد مخرب را اضافه می کنند که به سرقت اطلاعات یا اقدامات مخرب ختم می شود. در این بین اگر قربانیان گرفتار شوند، نمی توانند آن را برای مدتی متوقف سازند و البته مجرمان می توانند این ترفند را چندین بار عملی کنند.

متاسفانه استفاده مجدد رمز عبور در بین همه بسیار رایج بوده، بنابراین رمز عبور شبکه های اجتماعی می تواند درب را برای دیگر خدمات شرکت های بزرگ بگشاید. اما چیز دیگری که وجود دارد، پست های کاذب از جانب کارکنان و کارمندان می تواند خطری برای اعتبار یک شرکت باشد.

staff-phone

کارشناسان به تازگی برنامه ای را برای راهنمایی بازی محبوب Pokémon Go را از گوگل پلی کشف کرده اند. این برنامه همانند برنامه ای کامل برای کمک به بازیکنانی که نگران ندانستن فوت و فن بازی هستند عمل می‌کند. اما در حالی که چندی از نصب برنامه نگذشت، این برنامه دستگاه را روت می کند. روت، بدافزار را قادر به نصب و حذف برنامه های اضافی می سازد.

تا آنجا که می دانیم، این برنامه ی مخرب، حداقل ۵۰۰,۰۰۰ بار قبل از اینکه ما از آن جلوگیری کنیم دانلود شده و حداقل در ۶,۰۰۰ مورد با موفقیت تمام نصب گردیده است. حالا متوجه خطرات برای یک دستگاه در شرکت های بزرگ شدید؟ این خطرات آشکار است، اینطور نیست؟ اگر چیزی را بخواهید بر روی گوشی هوشمند خود نصب کنید باید فکر عواقب آن را هم بکنید. مجرمان امکان دارد، به ایمیل، تقویم، لیست تماس یا دیگر برنامه های دیگر در شرکت های بزرگ دسترسی داشته باشند.

به همین دلیل است که به شدت توصیه می شود از تمام دستگاه های خود محافظت کنید ( چه کارمندی ساده در یک شرکت بزرگ ، چه کارفرما هستید) از تهدیدات با راهکارهای امنیتی که به طور خاصی برای گوشی های هوشمند طراحی شده اند بهره مند شوید. این راهکار امنیتی دسترسی کارمندان را هنگام استفاده از برنامه های خاص محدود ساخته یا حتی نرم افزار های قابل استفاده برای آن ها را دسته بندی می کند.

پایان عصر بازاریابی سنتی
بازاریابی الکترونیکی در دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی
با مریسا میر، مدیر عامل یاهو آشنا شوید
توافق هتل ساز آلمانی برای ساخت ۱۰ هتل در ایران

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code