alexaa

با تمرکز کردن در کارتان پیشرفت کنید

تمرکزتان را با این روشها کنترل کنید

افکار ما همیشه در ذهن ما رفت و آمد می‌کنند و در همان حال ما مشغول کارمان هستیم بدون اینکه از توجه و تمرکز کافی برخوردار باشیم، اما این وضعیت را می‌توان تمام کرد. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

تمرکز

آرامش جریان دار

مطالب مرتبط:
چهار روش برای تمرکز مدیریتی
۱۰ راهکار برای افزایش تمرکز

برای مقابله با هر دردی باید به سراغ ریشه و منبع آن درد رفت و در این میان همه چیز با دیدگاه‌ تان آغاز می‌ شود. البته شما نمی ‌توانید نگرش خود نسبت به آن عوامل را عوض کنید. این به معنای آن است که خودآگاهی‌تان از کاری که انجام می‌دهید را از طریق آرامش فعال افزایش دهید.  برای این کار لزوما نیازی به مراقبه های طولانی، یک اتاق کاملا ساکت یا یک آهنگ ملایم و آرامش بخش ندارید. تنها چیزی که در این میان ضرورت دارد، ‌خودتان، افکارتان و نفس ‌تان است که باید تحت کنترل قرار گیرند. در ابتدا شما باید بفهمید که چه موقع باید به خودتان آرامش دهید. تشخیص علائم هشداردهنده کمی سخت به نظر می آید و بسیاری از ما عادت داریم استرس ‌ها را به درون خود و ماهیچه‌ های بدنمان بریزیم که به‌طور کاذب این تفکر را داشته باشیم، استرس را برطرف کرده ایم. برای مقابله با استرس ‌ها به صورت زیر می ‌توان عمل کرد:

چگونه: شما می‌توانید با کنترل حالت چهره و عضلات بدن خود، رخوت و سستی را از آنها دور سازید. پشت گردن و ستون مهره ‌هایتان را به مدت ۳۰ ثانیه مالش دهید. پس از آن سعی کنید صاف‌ تر ایستاده تا شانه ‌ها، ‌کمر و پاهایتان استراحت کنند و این وضعیت را به مدت ۳۰ ثانیه حفظ کنید. شما می ‌توانید این فرآیند را تا زمان خلاص شدن از استرس تکرار کنید.

توجه داشته باشید که: دیدگاه‌ ها و افکارتان در این لحظه چیست؟ شما در این زمان به چه فکر می کنید؟ وضعیت بدن تان چگونه است؟ آیا هوشیارید یا پریشان؟ پس از انجام این کارها چه احساسی به شما دست خواهد داد؟

چرا؟ بدن همه ما امکان دارد به هر دلیل اقدام به ارسال سیگنال‌ های استرس‌ زا کند. وجود احساسات منفی در درون افراد، امری طبیعی به حساب می آید. پس به جای پروبال دادن به این احساسات منفی تلاش داشته باشید تا با هوشیاری و درایت کامل با آنها برخورد کرده و آنها را به سیگنال‌های مثبت و روحیه بخش تبدیل سازید.

کجا؟ در ترافیک، پشت میز کارتان، طی یک مکالمه تلفنی و…

تمرکز

آزمایش کار کردن با تمرکز و توجه کافی

شما می‌ توانید در لحظه‌ای که کار انجام می دهید، تمرکز و توجه بالایی را تولید کرده و مهم تر آنکه آن را حفظ کنید. این عمل به این دلیل به شما در لذت بردن از کارتان یاری کرده که شما به جای اندیشیدن به آنچه اتفاق افتاده یا می‌خواهد بیفتد به آنچه در حال روی دادن است، فکر می‌کنید و همین مساله، باعث نشاط می شود. مثلا فرض کنید که در حال نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه هستید، در آن لحظه آنچه به شما شادی و لذت می ‌دهد عطر و طعم چای و قهوه و زیبایی‌ های فنجان آن است نه اندیشیدن به چگونگی تولید چای یا قهوه و اثرات آتی آن. همه ما این قابلیت را داریم دستاویزهای متعددی برای لذت بردن از کاری که انجام می دهیم، یافته و به این وسیله از آن کار لذت بیشتری ببریم. هرکدام از شما می‌تواند دستاویزها و دلخوشی‌ های خاص خود را برای لذت بردن از لحظات کار کردن پیدا کند. هنگامی که بتوانید بر افکار خود تسلط واقعی داشته باشید و بتوانید با همین تمرکز به انجام کارتان بپردازید، درمی یابید که می‌توان از کار هم لذت برد. پس سعی کنید تا با تمرکز و توجه مورد نیاز در زمان کار کردن، آن را به پدیده ‌ای لذت بخش و مثبت برای خود مبدل کرده و از احساس مطبوع به وجود آمده، شاد شوید. شما باید در این مسیر با خود روراست بوده و تا حد امکان مراقب افکار و احساسات خود باشید. شما همیشه باید کنترل افکار خود را در دست داشته چراکه در غیر این صورت اندیشه‌های شما شکل افسار گسیخته‌ای به خود می گیرند و همین مساله پیامدهای منفی متعددی برایتان ایجاد می کند. شما به راحتی می‌توانید با «آرامش فعال» بر اندیشه‌ های خود تسلط داشته باشید. کافی است هر روز به مدت چند دقیقه نشسته و افکار خود را رصد کنید و در آن زمان است که می‌توانید محو شدن دردها و نگرانی‌های خود را شاهد باشید. بعضی از کارها با نیروهای درونی‌تان همخوانی ندارد. حواس هرکسی امکان دارد، هنگام خواندن یک نامه پرت شود. پس کاملا متوجه باشید که در کدام پروژه‌ها ذهن ‌تان متمرکز می‌ماند و در کدام پروژه‌ها ذهن‌تان میل به پراکندگی و منحرف شدن به سمت موضوعات دیگر دارد. پس از شناسایی پروژه‌ هایی که ذهن ‌تان روی آنها تمرکز دارد، می ‌توانید با جرات بگویید که آن پروژه ‌ها با قدرت درونی ‌تان همخوانی و هماهنگی دارد.

آنچه علاقه داشته بشنوید:

شنیدن این جمله که «همه چیز روبراه است» می ‌تواند افراد را یاری کرده تا بر احساسات منفی اطراف خود غلبه کنند. در پایان باید گفت که حتی در سخت‌ ترین شرایط کاری و در زمان بروز پیچیده ‌ترین بحران ‌ها نیز یک مدیر باید هم آرامش خود را حفظ کرده و هم به افراد تیم خود آرامش دهد. برای این کار او می ‌تواند از آنها بخواهد تا آرامش جریان دار و فعال خود را بوجود آورده و سوالات زیر را پاسخگو باشند:

چگونه می ‌توانم آرامش فعال داشته باشم؟

در مورد این کار چه عقیده‌ ای دارم؟

روی چه چیزهایی باید تمرکز داشته باشم؟

چه موقع باید این کار را انجام دهم؟

کجا می ‌توانم این کار را انجام دهم؟

چرا باید آرامش فعال داشته باشم؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد