چطور اضطرابمان را کنترل کنیم؟

دور اضطراب و استرس اینگونه خط قرمز بکشیم

تیم جاج، روانشناس دانشگاه فلوریدا و همکارانش در مطالعات خود بر روی برخی از افرادی که مقتدرند و این ذهنیت را دارند از پس هر چیزی برمی آیند، به نتایجی دست پیدا کردند. آنها معتقدند این افراد، کارهایی نظیر موارد زیر را انجام می ‌دهند. با الی گشت همراه باشید:

کنترل اضطراب

نحوه عملکرد

مطالب مرتبط:
یا استرس های سر کار مقابله کنیم
مدیریت زمان: کار بیشتر در زمان کمتر با حداقل استرس

اضطراب یک احساس کاملا ضروری است و اگر گمان می‌کنید که هرگز آن را تجربه نکرده اید، شاید متوجه چنین حسی نشده‌اید. رفتار مغز انسان به گونه‌ای است که تا زمانی احساس اضطراب نکرده است انجام هر گونه عملی برای آن دشوار است. به عبارت دیگر، افزایش میزان بالای فعالیت با سطح مناسبی از اضطراب همراه است و اما یک راه‌ حل پیشنهادی به ‌منظور دستیابی به عملکرد عالی: میزان اضطراب را کنترل کرده و آن را در سطوح مطلوبی نگاه دارید.

در شرایط خوب و بد

هر چند که اکثر افراد، زمانی که اوضاع بر وفق مراد است معتقدند، که از اعتماد به نفس و فرصت بالایی برخوردار هستند، اما براساس مطالعات انجام شده از سوی «تیم جاج»، آنچه صاحبان قدرت را خاص می‌کند این نکته است که چه آنها در کارگاه فعالیت داشته یا در کسب ‌وکار شخصی خود، دقیقا شبیه دیگران در شرایط دشوار احساس نگرانی شدید کرده اما از این احساس به طرز متفاوتی بهره برده و هرگز به هنگام وقوع مشکلات از پای در نمی آیند. افراد قدرتمند، معتقدند بر رویدادهای زندگی خود مانند اضطراب، ناامیدی، سرسختی و بیم و هراس کنترل دارند، هرگز تسلیم نشده بلکه در شرایط دشوار، تلاش خود را چندین برابر می کنند.

Say bye to stress

نحوه انجام کار

مرحله ۱: انتظار و آمادگی برای تغییر

همان‌طور که افراد تغییر کرده، کسب‌وکار نیز، از این قاعده مستثنی نیست و دچار نوسانات می‌شود. طبق مطالعاتی که «تیم جاج» انجام داد، حتی اشخاص قدرتمند هم کنترلی بر تغییرات در کسب ‌وکار نداشته و احتمال اینکه شغل خود را از دست بدهند، زیاد است. طبعا شرکت ‌هایی که در آن، مشغول به فعالیت هستند نیز دستخوش شرایط بحرانی و سختی بوده‌اند؛ اما تفاوت در این نکته است که چنین افرادی براین اعتقادند کاملا از عهده ایجاد اتفاقات مثبت برآمده و می‌توانند با تغییرات، سر و کار داشته باشند.

مرحله ۲: متمرکز  بودن روی آزادی ‌ها

تمام افراد از زمان جوانی خود با یک باور قدیمی که «زندگی عادلانه نیست»، آشنایی دارند. این باور، نشانه ناامیدی، اضطراب و سستی است. به راستی، جلوگیری از پیشامدها، اتفاقات منفی گاهی اوقات از عهده افراد خارج است؛ اما برای انتخاب واکنش مناسب در قبال رویداد‌های پیش آمده هیچ محدودیتی نیست و انسان‌ها در این مسیر آزادند.

مرحله ۳: بازسازی ساختار فکری

مرحله سوم، دشوارترین مرحله است؛ زیرا باید طرز تفکری را که سال‌ها به آن عادت کرده، عوض کنید. از آن جا که در حال حاضر، نسبت به اتفاقاتی که در گذشته رخ داده درک و دید بهتری دارید، متنی حاصل از ذهنی مقتدر و موثر که قصد داشتید از آن پیروی کنید، آماده سازید. این متن، اقتدار نام داشته و جایگزین متن عوامل بازدارنده است. این مطالب را به نحوی بایگانی کرده که در مواقع لزوم و هنگام مواجهه با استرس و اضطراب شدید به آنها دسترسی داشته باشید و به هنگام مراجعه، تفکر در حال حاضر خود را با نوشته ‌های توانمند و عوامل بازدارنده خود مقایسه کنید. این یادآوری‌ های دوره‌ ای، در نهایت باعث بازنگری و بازسازی کامل طرز فکر شما می شود.

مرحله ۴: ترک افکار منفی

یک مرحله مهم در مدیریت اضطراب، کنار گذاشتن و دوری کردن از صحبت‌ها و افکار منفی است. هر اندازه به افکار منفی اهمیت دهید و ذهن خود را بیشتر درگیرشان کنید، به آنها قدرت و بال و پر بیشتری می‌دهید. بسیاری از تفکرات منفی واقعیت نداشته و چیزی جز افکار نیستند.

مرحله ۵: قدردانی از داشته‌ها

صرف کردن زمان زیاد جهت بررسی داشته‌ ها در زندگی و رضایت کامل کار زیاد صحیحی نیست اما این عمل موجب کاهش اضطراب در افراد خواهد شد. زیرا میزان هورمون کورتیزول(استرس) را تا ۲۳ درصد کم می کند. بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا، افرادی که در طول روز بر رفتار و ذهن خود برای قدردانی از داشته‌هایشان تاکید می‌کنند و آن را گسترش می‌دهند از شرایط و انرژی بیشتری برخوردارند و در واقع اضطراب کمتری را به علت سطوح کورتیزول پایین‌تر، تجربه خواهند کرد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code