چگونه قدرت تصمیم گیری خود را تقویت کنیم؟

راه هایی که انتخاب شما را بهتر و سریع تر خواهد کرد

افراد زیادی باور دارند که زندگی های گذشته از الان راحت تر بوده است. در آن زمان که با تنوع خدمات و محصولات کمتری روبرو بوده اند، راحت تر تصمیم گیری می کردند، اما امروزه همه چیز بسیار متنوع شده است و زمان بیشتری هدر می شود. گذشته از آن، سرمایه های با ارزش ما بخاطر بعضی تصمیمات اشتباه از بین می رود.

متخصصان می گویند که شبکه های تصمیم گیری مغزمان، نمی توانند اولویت بندی کنند. با این وجود ما اطلاعات زیادی را روزانه دریافت می کنیم و باید بهترین تصمیمات را بگیریم، از طرفی انرژی کمی برای تصمیمات مهم تر خواهیم داشت.

گاهی اوقات حتی انتخاب کردن یک طعم بستنی می‌تواند چالش بزرگی باشد. شاید این موضوع ساده به نظر برسد؛ اما ترس از انتخاب نامناسب باعث می‌شود که انسان‌ها به پیش‌ پاافتاده‌ ترین تصمیم‌ ها نیز بهای زیادی بدهند. در چنین شرایطی، بدترین حالت این است که طعم بستنی را دوست نخواهید داشت و مقدار کمی از پول‌هایتان هدر خواهد رفت. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا بهتر بتوانید به تفاوت میان تصمیمات مهم و غیر مهم پی ببرید.

تصمیم گیری

به رضایت خود بیشتر اهمیت دهید

مطالب مرتبط:
هوشمندانه تصمیم گیری کنید!
با این راهکارها بهترین تصمیم کاری خود را بگیریم؟

شاید ساده ترین راه این باشد که به رضایت خود، کفایت کنید. مثلا اگر وسیله ای برای نوشتن بخواهید، به اولین خودکاری که دیده اید، راضی باشید. از قدیم این مسئله مطرح بود که برای خوشحالی بیشتر از داشته های خود احساس رضایت کنید. شما ممکن است بهترین ها را نداشته باشید ولی قانع بودن به شما کمک خواهد کرد.

به کم کردن گزینه ها فکر کنید

در ابتدا ممکن است نگاه کلی به گزینه ها شما را گیج کند. اما باید با کمک فیلترهای مختلف این گزینه ها را کاهش دهید. بعنوان مثال شما می خواهید از فروشگاه اینترنتی پیراهنی را انتخاب کنید، در ابتدا با تعداد زیادی گزینه روبرو می شوید ولی با فیلتر مدل، رنگ در نهایت می توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

تصمیم گیری

نظر اطرافیانتان را بپرسید

بهترین راهنمایی برای انجام کارهایتان را میتوانید از اطرافیان بگیرید. اگر بدنبال تغییر دکوراسیون یک خانه هستید، بهترین راه انتخاب یک طراح داخلی است، که بتواند بهترین مشاوره را به شما بدهد. دیگران با تجربیاتی که دارند میتوانند راهنمای خوبی برای انتخاب های شما باشند.

زمان بندی داشته باشید

برای خود محدودیت زمانی قائل شوید تا بتوانید سر زمان مشخص تصمیم گیری کنید. معمولا با داشتن زمان بیشتر، انتخاب های بیشتری را مورد بررسی قرار خواهید داد و همین موضوع  شما را از انتخاب هایتان دور تر می کند. پس خودتان را مجبور کنید تا در زمان مشخص بهترین انتخاب را داشته باشید.

به تجربیات دیگران گوش دهیم

هرچقدر گزینه‌های بیشتری برای تصمیم‌گیری وجود داشته باشند، میزان اضطرابتان بیشتر می‌شود. همه‌ی انسان‌ها در انتخاب میان خوب و بد احساس سردرگمی خواهند کرد. بهترین کار این است که اتفاقات گذشته و تجربیات آن را در ذهن مرور کنید و از آن‌ها به‌عنوان راهنما استفاده کنید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code