معرفی دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی (تورلیدر فرهنگی)

کارت راهنمای گردشگری

اگر علاقمند به صنعت گردشگری هستید و می خواهید راهنمای تور و یا همان تورلیدر شوید، باید کارت راهنمای گردشگری را دریافت کنید. در ایران چند نوع راهنما وجود دارند که یکی از آن ها به نام راهنمای ایرانگردی و جهانگردی شناخته می شود. این راهنما در زمینه معرفی جاذبه های گردشگری مربوط به تاریخ، فرهنگ، معماری و … فعالیت دارد. در ادامه الی گشت به معرفی آن نوع و چگونگی دریافت کارت راهنمای گردشگری فرهنگی می پردازد.

توریسم ایران

دریافت کارت راهنمای گردشگری

مطالب مرتبط:
معرفی انواع مختلف گردشگری
آشنایی با انواع مشاغل صنعت گردشگری

برای اینکه راهنمای تور شوید باید دوره هایی را در آموزشگاه های مختلف بگذرانید. این دوره ها چند ماه طول می کشند که در آن موارد مختلفی تدریس می شود. این دوره ها در حوزه راهنمایان فرهنگی با طبیعت گردی چند درس مختلف و چند درس یکسان دارند. پس از آن که این دروس را گذراندید و امتحان های مربوط به هر درس را در آموزشگاه دادید باید برای امتحان جامع گردشگری ثبت نام کنید.

امتحان جامع گردشگری از سمت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در دو نوبت (مرداد و بهمن) برگذار می شود که شما باید چند درس خاص را بخوانید و در این امتحان شرکت کنید.

علاوه بر آن اگر می خواهید که زبانی غیر از زبان فارسی در کارت تان درج شود باید قبل از شرکت در آزمون جامع، مصاحبه زبان تخصصی را شرکت نمایید.

فرهنگ ایرانی

زمانی که امتحان را قبول شدید باید منتظر دریافت لوحی از سازمان میراث فرهنگی باشید که به آموزشگاهی که در آن دوره را گذرانده اید، ارسال می شود. پس از آن مراحل دیگری دارد که معمولا خود موسسه ای که دوره را در آن جا گذراندید، آن ها را انجام می دهد. مدارکی از طرف شما مانند شناسنامه، کارت ملی و … نیاز است که درخواست صدور کارت به سازمان گردشگری فرستاده شود.

کارت راهنمای گردشگری ایرانگردی و جهانگردی (فرهنگی)

این دوره برای آن هایی که به تاریخ، فرهنگ، تمدن و رسم و رسومات مختلف علاقه دارند مناسب تر می باشند. سرفصل های مختلفی در این دوره تدریس می شوند که همگی استاد مربوط به درس را دارند و معمولا این اساتید از باتجربه های صنعت گردشگری هستند. شما با گذراندن این دوره و دریافت کارت راهنمای گردشگری فرهنگی در واقع مجوز این را دارید که تورها را رهبری کنید.

توریستی در ایران

سرفصل دروس

 • شناخت اماکن تاریخی ایران: در این درس شما با جاذبه های مختلف تاریخی ایران آشنا می شوید.
 • جغرافیای جهانگردی ایران و نقشه خوانی: استادی که این درس را به شما آموزش می دهد، ویژگی های جغرافیی نظیر طبیعی، انسانی، اقتصادی، اجتماعی و … را و تاثیر آن ها در سفر و گردشگری به شما آموزش می دهد. در بخش نقشه خوانی نیز شما با استفاده از GPS، نقشه ها با مقیاس مختلف و … آشنا می شوید.
 • معماری ایران و جهان: این درس نیز شما را با معماری در ایران در دوره های مختلف تاریخی آشنا می کند. این مورد برای راهنمایی که می خواهد جاذبه ها را به یک گردشگر توضیح دهد، بسیار مهم است.
 • آشنایی با میراث فرهنگی و هنرهای سنتی: هرچه که از گذشته و از اجداد ما برایمان مانده میراث شناخته می شود. شما در این درس، با انواع میراث ملموس و ناملموس ایران آشنا می شوید.
 • آشنایی با فرهنگ و اقوام ایران زمین: استاد این درس شما را فرهنگ و اقوام ایرانی مانند عشایر ایران و اقوامی مانند کرد، لر، ترک و … آشنا می کند.
صنایع دستی ایران
 • شناخت روحیات ملل: با شرکت در این درس، به شناخت خوبی از روحیات مردم مختلف جهان می رسید. برای مثال کدام کشورها خونگرم تر هستند و چه عوامل باعث این رفتار می شود.
 • زبان تخصصی: زبان تخصصی از آن درس های مهمی است که اگر می خواهید که تور ورودی و یا خروجی کار کنید، بسیار برایتان مهم است. شما با اصطلاحات مختلف گردشگری، معماری، تاریخی و … آشنا خواهید شد.
 • اکوتوریسم و طبیعت گردی: این درس به طور کلی به معرفی گردشگری مسئولانه و طبیعت گردی می پردازد و به شما چگونگی کار در این حوزه توریسم را معرفی می کند.
 • شناخت موزه‌های ایران: فردی که کارت راهنمای گردشگری فرهنگی را دارد باید موزه های کشور را به خوبی بشناسد، از این رو این درس آماده شده که معمولا با بازدید حضوری از چند موزه به پایان می رسید.
 • آشنایی با تاریخ سیاسی اجتماعی معاصر: در این درس، تاریخ معاصر با تمام جزییات سیاسی و اجتماعی به شما تدریس می شود.
ایران
 • فنون و مهارت‌های تورگردانی: از دیگر درس های مهم این دوره فنون تورگردانی است که در آن شما یاد می گیرید که یک تور را چطور باید برگذار نمایید.
 • شناخت صنعت گردشگری: فردی که می خواهد در این صنعت فعالیت کند، ابتدا باید آن را بشناسد. این درس شما را با صنعت گردشگری، انواع آن و … آشنا می کند.
 • بهداشت سفر و کمک‌های اولیه: هرکسی که سفر می کند باید با کمک های اولیه آشنایی داشته باشد. در این درس یاد می گیرید که زمانی که فردی مواجه شدید که به هر دلیل آسیب دیده بود و یا بیمار بود، چه کار کنید.
 • آموزش‌های عملی (اجرای تور): چگونه باید یک تور را اجرا کنیم، چه ویژگی هایی را باید در خود پرورش بدهیم و …
 • اخلاق حرفه‌ای گردشگری و آداب معاشرت: در این دوره شما با آداب معاشرت رسمی آشنا می شوید و همه چیز را در این مورد با جزییات یاد می گیرید. برای مثال چیدمان میز یک رستوران چگونه است و یا در زمان صحبت کردن، زبان بدن ما باید چگونه باشد.
 • سخنوری و فن بیان: برای هر راهنمای توری، فن بیان از مهم ترین اصول است.
 • قوانین و مقررات گردشگری: در صنعت گردشگری قوانین متفاوتی وجود دارند که اگر می خواهید کارت راهنمای گردشگری داشته باشید، حتما باید از آن ها آگاه باشید. این قوانین در حوزه های مختلف گردشگری کاربردی و ضروری می باشند.
گردشگرانی در ایران

سرفصل دروس آزمون جامع گردشگری

 • شناخت فرهنگ و اقوام ایران
 • آشنایی با میراث فرهنگی
 • زبان انگلیسی تخصصی
 • شناخت اماکن تاریخی و باستانی
 • شناخت صنعت گردشگری
 • جزوه آشنایی با اکوتوریسم
 • جغرافیای جهانگردی و نقشه خوانی
چه کارهایی انجام دهیم تا حرفمان شنیده شود؟
چه کارهایی انجام دهیم تا حرفمان شنیده شود؟
ویژگی های صنعت گردشگری
ویژگی های صنعت گردشگری
به چه جنبه هایی از کیفیت باید توجه شود؟
به چه جنبه هایی از کیفیت باید توجه شود؟
توجه به این نیازمندی ها، کارمندانتان را به شکوفایی می رساند!
توجه به این نیازمندی ها، کارمندانتان را به شکوفایی می رساند!
 1. Avatar
  عباس تاجیک

  سلام وقت بخیر، من چند سئوال دارم از خدمتتون: بنده وضعیت مالی خوبی ندارم که بتونم در آموزشگاه ثبت نام کنم، آیا از طریق فضای مجازی، اپلیکیشن، کتاب یا سایتی هست، که دروس مربوطه رو بخونم و بعد جایی هست که بتونم برم امتحان بدم و مدرک گردشگری رو اخذ کنم یا خیر؟؟ دوم اینکه بنده ۳۷ سالمه ، در خصوص استخدام در میراث فرهنگی و گردشگری، شرط سنی وجود نداره؟؟ با این سن و سال میتونم در شاخه ای که به این سازمان تعلق داره ، مشغول بکار بشم؟؟ سومین اینکه : چطور میتونم در صورت اخذ مدرک و استخدام نشدن در سازمان، حداقل یک دفتر جذب توریسم و گردشگری برای خودم افتتاح و راه اندازی کنم؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • Avatar
   حسن جعفری نیارکی

   جناب آقای تاجیک .منظور از آموزش مجازی این است که فقط بطور مستقیم در کلاسها شرکت نمی کنید .باید اول در موسسه ثبت نام بعمل بیاورید که آنهم شامل هزینه میشود.انشالله موفق باشید.

  • Avatar
   فاطمه

   در هر شهر یا مرکز استان موسسه هایی هستند ک مجوز میراث فرهنگی دارند و این دوره هارو برگذار میکنند که شامل راهنمای گردشگری اکوتوریسم(طبیعت گردی) فرهنگی تاریخی و … میشود هرکدام کارت جدا دارند اگر اشتباه نکنم و اگر شخص لیسانس گردشگری داشته باشد نیاز نیس دوره هارا بگذراند فقط مبلغ۱۲۰ هزارتومان پرداخت و در ازمون جامع ک میراث فرهنگی برگذار میکند شرکت میکند و اگر لیسانس جهانگردی نداشته باشید باید مبلغ حدود یک میلیون و … پرداخت کنید و دوره های ۵ ماهه را گذرانده و در کلاس ها شرکت و ازمون جامع را بدهید.
   دوره دیگری به نام مدیر فنی برای اشخاصی ک میخواهند در دفاتر هواپیمایی کار کنند نیز هست ک در صورت داشتن مدرک با داشتن سابقه ۳ ساله کار در اژانس های مسافرتی شما میتوانید مدیرفنی اژانس شوید (مدیرفنی بندب) و برای مدیر فنی بند الف(فروش بلیط) از طریق سازمان هواپیمایی کشوری اقدام کنید

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code