بخارای شریف یا پایتخت سامانیان، در این ویدئو

بخارا شهر شریف

بخارا یک شهر باستانی در  مرکز کشور آسیای مرکزی ازبکستان است. این شهر در زمان های قدیم، ایستگاه مرکزی و استراحتگاهی برجسته میان شرق و غرب، در مسیر تجارت جاده ابریشم بوده و مرکز بزرگ قرون وسطایی الهیات و فرهنگ اسلامی بود. دین اسلام بعنوان مهمترین مذهب در این منطقه شناخته می شود و شهر بخارا به عنوان یکی از دو مرکز مهم تدریس علوم اسلامی در دوره سامانی در ازبکستان بود. عنوان بخارای شریف به همین دلیل بر روی این شهر ماندگار شد. شهر بخارا، پایتخت سامانیان بوده و کسانی چون ابوعلی سینا، که متولد این شهر است، فارابی، بیرونی، خوارزمی و صدها دانشمند ایرانی در بخارا زندگی می کرده اند.

این شهر، هنوز که هنوز است، صدها مسجد، مدرسه، بازار و کاروانسراها را در خود حفظ می کند که قدمت آن مربوط به قرن ۹ تا ۱۷ میلادی می باشد. مردمان این کشور شباهت زیادی به مردم خراسانی دارند. در واقع شهری با فرهنگ قدیم و اصیل فارسی است که همچنان معماری و زبان اصیل خود را حفظ کرده است.

می توانید خانه های خشت و گلی و آجری را با معماری ایرانی در این شهر پیدا کنید و به هیچ عنوان احساس غربت نخواهید کرد. چرا که مردمان شهر بخارا عاشق ایرانی ها می باشند و حتی کلمات مشابهی با زبان فارسی در زبان ازبکی نیز پیدا می کنید. بسیاری از کتاب های تاریخی این کشور به زبان فارسی است و بناهایی همچون ارگ بخارا، مقبره امیر اسماعیل سامانی، مدرسه چهار منار، مدرسه میر عرب، مقبره چشم ایوب و … با سبک معماری دوره سامانی و در کل سبک های معماری ایرانی علاقمندان زیادی را به خود جذب می کند. در ویدئوی زیر با مجله الی گشت به دیدن تصاویری از این شهر تاریخی می نشینیم.

معرفی مدرسه باراک خان تاشکند
معرفی مدرسه باراک خان تاشکند
لاشه های چندین کشتی که به جای دریا در بیابان پیدا شدند!
لاشه های چندین کشتی که به جای دریا در بیابان پیدا شدند!
راهنمای سفر به تاشکند در ازبکستان
راهنمای سفر به تاشکند در ازبکستان
دو بنای دیدنی شهر تاشکند
دو بنای دیدنی شهر تاشکند

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code