علاقه ی بی سابقه ی گردشگران انگلیسی به ایران در سال ۲۰۱۶

سفر به ایران

به دنبال گرم شدن روابط دیپلماتیک میان جمهوری اسلامی ایران و غرب، تعداد گردشگران انگلیسی علاقه‌مند سفر به ایران به‌طور بی‌سابقه‌ای افزایش‌یافته و ایران در برنامه سفر شرکت‌های مسافرتی این کشور قرارگرفته است.

هم‌زمان بااینکه پروازهای شرکت هواپیمایی ایرفرانس بعد از ۸ سال، از پاریس به تهران هفته گذشته از سرگرفته شد، شرکت بریتیش ایرویز نیز قرار است در ماه ژوئیه (تیر – مرداد) پروازهای خود را به تهران از سر بگیرد، شماری از شرکت‌های گردشگری انگلیس می‌گویند، مقصد گردشگری ایران پرمشتری و پرطرفدار شده است.
«دیوید مک گوئینس» مدیر شرکت گردشگری «سفر ناشناخته» گفت:
ایران به شلوغ‌ترین مقصد گردشگری ما در سال ۲۰۱۶ تبدیل شده است و انتظار می‌رود تقاضا برای سفر به ایران همچنان رو به رشد باشد.
وی افزود که ما همچنین انتظار داریم شمار مسافران مقصد ایران، پس از تجربه رشد ۶۵ درصدی در سال میلادی گذشته، امسال نیز حدود ۵۰ تا ۵۷ درصد رشد کند.
مدیر شرکت گرداننده تور «کورینتیان تراول» گفت که مقصد ایران که پیش‌از این، جزو محدوده فعالیت این شرکت نبود، اینک مانند عمان و سریلانکا بیشترین مشتری را دارد.
مؤسس شرکت «هاگ فراسر» نیز گفت که فروش این شرکت در رابطه با ایران، به‌شدت افزایش‌یافته و تقاضای سفر به ایران خیلی زیاد است.
مسافرت انگلیسی‌ها به ایران در سال ۲۰۱۱ که سفارت انگلیس در تهران موردحمله قرار گرفت و وزارت امور خارجه این کشور سفر نکردن به ایران را به شهروندانش توصیه کرد، تعطیل شد.
اما این وزارتخانه تابستان گذشته پس از مصالحه سیاسی با ایران، توصیه سفر نکردن به این کشور را به دلیل آنچه آن را «کاهش دشمنی» نامید، پس گرفت. اگرچه توصیه سفر نکردن به محدوده مرزهای این کشور با عراق، افغانستان و پاکستان هنوز پابرجا است.
بازگشایی سفارت انگلیس در تهران، آرامش خاطر بیشتری برای شهروندان انگلیسی در سفر به ایران به همراه آورده و تأکید می‌کند ایران کشور امنی برای مسافرت است. البته، سفارت ایران در لندن نیز بازگشایی‌شده است.
شرکت بریتیش ایرویز خدمت‌رسانی خود از فرودگاه هیثروی لندن به تهران را در ۱۴ ژوئیه (۲۴ تیر) از سر خواهد گرفت و ۶ پرواز در هفته پیشنهاد خواهد کرد. هم‌اکنون تنها پرواز مستقیم از لندن به تهران را شرکت ایران‌ایر ارائه می‌کند.
جاذبه‌های گردشگری ایران شامل معماری‌های برجسته، بازارهای قدیمی، چشم‌اندازهای بی‌نظیر و شمار در حال افزایشی از گالری‌های هنری و موزه‌ها است.
«جانی بیلبای» مؤسس و مدیرعامل شرکت وایلد فرانتیرز گفت:
آمار ما از ۳۲ مسافر در سال ۲۰۱۳ به بیش از ۴۰۰ مسافر در سال جدید که برای سفر به ایران رزرو کرده‌اند، افزایش یافته است.
به نظر می‌رسد افزایش شمار مسافران به مقصد ایران، شمار علاقه‌مندان به خاورمیانه را افزایش داده است. مشتری‌هایی که ایران را مقصد گردشگری خود انتخاب می‌کنند، در حال تبدیل‌شدن به یک جریان غالب هستند و از هر قشری در میان آن‌ها دیده می‌شود. آن‌ها از رفتن به ایران نمی‌ترسند. ایران، نیاز جهان برای دیدن مکان‌های فرهنگی بی‌نظیر و قدیمی که دیگر در سوریه و لیبی قابل‌مشاهده نیستند را تأمین می‌کند.

مطالب مرتبط

ثبت جهانی کاروانسراهای ایران در یونسکو

آتش سوزی در یونان گردشگران را فراری داد!

اولین قطار هوایی با خط مغناطیسی معلق در در چین راه اندازی شد!