بلیط هواپیما

آشنایی با بلندترین برج های مراقبت جهان

۹ مورد از بلندترین برج های مراقبت جهان

همه ما وقتی به فرودگاه می رویم و می خواهیم سوار هواپیما شویم برج مراقبت را دیده ایم. این برج در گوشه ای از محوطه فرودگاه قرار داد و معمولا بلندترین سازه در فرودگاه محسوب می شود. قبلا در مورد ویژگی های برج مراقبت و کارکرد آن صحبت کردیم که با مطالعه آن می توانید اطلاعات خوبی در مورد برج مراقبت فرودگاه به دست بیاورید. به نظرتان بلندترین برج های مراقبت جهان در کدام کشورها و فرودگاه ها قرار دارند؟ جالب است بدانید که ۴ مورد از بلندترین برج های مراقبت جهان در آسیا قرار دارد! در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در این مورد بیشتر بدانیم.

برج مراقبت فرودگاه کوالالامپور

۱- فرودگاه سووارنابومی تایلند | Suvarnabhumi Airport

مطالب مرتبط:
برج مراقبت پرواز فرودگاه چیست و چه کاربردی دارد؟
زیباترین برج های مراقبت دنیا

فرودگاه بین المللی سووارنابومی در کشور تایلند قرار دارد و بلندترین برج مراقبت دنیا را دارد. برج مراقبت این فرودگاه ۱۳۲٫۲ متر ارتفاع دارد و به این ترتیب در صدر لیست بلندترین برج های مراقبت جهان قرار می گیرد. فرودگاه سووارنابومی در هر ساعت ۷۶ پرواز را مدیریت می کند و دارای یک باند فرود غربی به طول ۴۰۰۰ متر و عرض ۶۰ متر و یک باند غربی به طول ۳۷۰۰ متر و عرض ۶۰ متر است. برج مراقبت فرودگاه سووارنابومی در سال ۲۰۰۵ تکمیل شده و یکی از مدرن ترین و مجهزترین برج های کنترل ترافیک هوایی در دنیاست.

فرودگاه سووارنابومی بانکوک

۲- فرودگاه کوالالامپور مالزی | Kuala Lumpur Airport

فرودگاه بین المللی کوالالامپور در فاصله ۵۰ کیلومتری پایتخت کشور مالزی قرار گرفته و یکی از بلندترین برج های مراقبت جهان را دارد. برج مراقبت فرودگاه کوالالامپور ۱۳۰ متر ارتفاع دارد و عنوان دومین برج مراقبت مرتفع در دنیا را به خود اختصاص داده است. این برج که شبیه به مشعل المپیک طراحی شده قادر به کنترل و مدیریت ۱۲۰ پرواز در ساعت است. دو باند فرود از بالای برج مراقبت کاملا مشهود هستند و روی هم رفته ۴۰۰۰ متر طول دارند. فرودگاه کوالالامپور توسط کیشو کورکاوا طراحی شده و متعلق به دولت مالزی است.

۳- فرودگاه هارتسفیلد جکسون آتلانتا | Hartsfield-Jackson Atlanta Airport

فرودگاه بین المللی هارتسفیلد جکسون در ایالات متحده قرار دارد و عنوان پررفت و آمدترین فرودگاه جهان را به خود اختصاص داده است. برج مراقبت این فرودگاه بلندترین برج مراقبت در آمریکای شمالی و سومین برج مراقبت بلند در جهان به شمار می رود. برج مراقبت جدید فرودگاه ۱۲۱٫۳ متر ارتفاع دارد و در سال ۲۰۰۶ ساخته شد تا وظیفه کنترل و مدیریت ۲۵۰۰ پرواز در روز را برعهده بگیرد. از بالای برج مراقبت می توان ۵ باند فرود را کاملا مشاهده کرد که به موازات هم قرار گرفته اند.

فرودگاه هارتسفیلد جکسون

۴- فرودگاه هانه دا ژاپن | Haneda Airport

برج مراقبت جدید فرودگاه هانه دا در ژانویه ۲۰۱۰ افتتاح شد و با ۱۵٫۷ متر ارتفاع در رتبه چهارم بلندترین برج های مراقبت جهان قرار می گیرد. برج مراقبت جدید ۳۸ متر از برج قبلی بلندتر است و پس از ساخت چهارمین باند فرودگاه ساخته شد. برج مراقبت فرودگاه هانه دا با هزینه ای بالغ بر ۸۰ میلیون دلار ساخته شده و در ساخت آن از آخرین فناوری ها و تکنولوژی ها استفاده شده تا در برابر زلزله و طوفان های شدید مقاوم باشد.

۵- فرودگاه گوانگجو بایون چین | Guangzhou Baiyun Airport

برج مراقبت فرودگاه گوانگجو بایون چین در رتبه پنجم بلندترین برج های مراقبت جهان قرار می گیرد. این برج بلندترین برج مراقبت فرودگاهی در چین است و ۱۱۰ متر ارتفاع دارد. برج مراقبت فرودگاه چشم اندازی حدودا ۱۵ کیلومتر مربع از فرودگاه گوانگجو دارد و با هزینه ای بالغ بر ۸٫۷۶۹ میلیون دلار ساخته شده است. این برج در سال ۲۰۰۳  یک سال پیش از افتتاح فرودگاه تکمیل شده است. فرودگاه گوانگجو بایون دارای دو باند فرود است و قطب اصلی فعالیت های چاینا ساوترن ایرلاینز محسوب می شود.

فرودگاه هانه دا توکیو

۶- فرودگاه قاهره مصر | Cairo International Airport

فرودگاه بین المللی قاهره در کشور مصر مالک ششمین برج مراقبت مرتفع در دنیاست. برج مراقبت فرودگاه قاهره ۱۱۰ متر ارتفاع دارد و در سال ۲۰۱۰ افتتاح شده است. این برج مراقبت چشم اندازی حدود ۸۵ متر مربع دارد و تجهیزات و خدمات فنی برج مساحت ۳۰۰۰ متر مربع را در بر می گیرد. فرودگاه قاهره در فاصله ۱۵ کیلومتری از قلب تجاری و اقتصادی شهر قاهره قرار گرفته و پذیرای میلیون ها مسافر از سرتاسر دنیاست.

۷- فرودگاه ابوظبی امارات متحده عربی | Abu Dhabi Airport

هفتمین برج در لیست بلندترین برج های مراقبت جهان در فرودگاه ابوظبی امارات متحده عربی قرار دارد. برج مراقبت این فرودگاه مشتمل بر ۲۰ طبقه است و بین دو باند فرودگاه موجود قرار گرفته است. برج مراقبت فرودگاه ابوظبی در سال ۲۰۱۱ ساخته شده و بخشی از برنامه توسعه و گسترش فرودگاه ابوظبی به شمار می رود. قرار است ظرفیت پذیرش فرودگاه ابوظبی تا سال ۲۰۳۰ به ۴۰ میلیون مسافر برسد. ابوظبی در سال های اخیر به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری تبدیل شده است و سالانه میلیون ها مسافر برای مسافرت ابوظبی یا دیگر شهر اماراتی، یعنی دبی را انتخاب می کنند.

فرودگاه ابوظبی

۸- فرودگاه وین اتریش | Vienna International Airport

برج مراقبت فرودگاه  بین المللی وین ۱۰۹ متر ارتفاع دارد و به این ترتیب در رتبه هشتم بلندترین برج های مراقبت جهان قرار می گیرد.  این برج مراقبت در بخش ورودی اصلی فرودگاه قرار گرفته و مساحتی بالغ بر ۳۳۰۰ متر مربع را پوشش می دهد. ۶ طبقه پایین برج محل قرارگیری مرکز کنترل ترافیک هوایی است و قسمت بالای برج زاویه ۴۵ درجه دارد تا دید بهتر و روشن تری از دو باند فرودگاه فراهم کند.

۹- فرودگاه ایندیاناپلیس ایالات متحده |  Indianapolis Airport

هشتمین و آخرین مورد از بلندترین برج های مراقبت جهان به فرودگاه بین المللی ایندیاناپلیس اختصاص دارد. فرودگاه ایندیاناپلیس در ایالت ایندیانا ایالت متحده قرار دارد و یکی از مرتفع ترین برج های کنترل هوایی را در خود جای داده است. برج مراقبت فرودگاه ایندیاناپلیس در سال ۲۰۰۶ بازگشایی شده و ۱۰۶٫۰۷ متر ارتفاع دارد. این برج که با هزینه ای بالغ بر ۳۲ میلیون دلار ساخته شده دومین برج مراقبت مرتفع در ایالت متحده هم محسوب می شود. فرودگاه ایندیاناپلیس دو باند فرودگاه موازی و یک باند فرود متقاطع دارد و این برج دید بسیار خوبی به سه باند فرودگاه فراهم می کند.

منبع: airport-technology.com

رنگارنگ ترین بنای جهان، کلیسای جامع سنت باسیل مسکو
رنگارنگ ترین بنای جهان، کلیسای جامع سنت باسیل مسکو
در فیلیپین برای غواصی به کجا برویم؟
در فیلیپین برای غواصی به کجا برویم؟
۲۰ مورد از بهترین جاهای دیدنی بانکوک
۲۰ مورد از بهترین جاهای دیدنی بانکوک
شهر غلغله در افغانستان، میراث جهانی یونسکو با قدمت ۲۰۰۰ سال
شهر غلغله در افغانستان، میراث جهانی یونسکو با قدمت ۲۰۰۰ سال