زیباترین برج های مراقبت دنیا

۹ برج مراقبت با معماری هنرمندانه

اگر تا به حال گذرتان به فرودگاه افتاده باشد برج مراقبت فرودگاه را دیده اید که با ارتفاع زیادش از  دور خودنمایی می کند. این برج کاربردهای تخصصی زیادی در کنترل ترافیک هوایی بر عهده دارد و مسلما کسی انتظار معماری زیبا از آن ندارد. اما یک عکاس با ذوق ۹ سال را صرف عکاسی از برج های مراقبت کرده و زیباترین برج های مراقبت دنیا را به تصویر کشیده است. با الی گشت همراه باشید تا با این برج های مراقبت آشنا شویم.

فرودگاه ابوظبی: زیباترین برج های مراقبت دنیا

زیباترین برج های مراقبت دنیا

مطالب مرتبط:
زیباترین فرودگاه های جهان
بزرگ ترین فرودگاه های جهان در سال ۲۰۱۸

بسیاری از عکاسان عاشق ثبت تصاویری از مناظر طبیعی، غروب، بازارهای محلی و … هستند. اما کارولین روسو به عکاسی از برج های مراقبت فرودگاه علاقه دارد. این عکاس که برای موزه ملی هوافضای اسمیتسونین کار می کند  ۹ سال از عمرش را وقف عکاسی از برج های مراقبت فرودگاه های جهان کرده است. این عکاس از ۱۰۰ برج مراقبت در ۲۳ کشور دنیا عکاسی کرده است و عکس هایش را در کتابی تحت عنوان «هنر برج فرودگاه» به چاپ رسانده است. در ادامه چند مورد از زیباترین برج های مراقبت فرودگاه را از قاب دوربین این عکاس می بینیم.

۱- فرودگاه ادینبورگ، اسکاتلند | Edinburgh Airport

این فرودگاه در اصل یک فرودگاه نظامی بوده و در سال ۱۹۷۷ برای سفرهای تجاری بازگشایی شده است. در حال حاضر، فرودگاه ادینبورگ دومین فرودگاه بزرگ اسکاتلند بعد از فرودگاه گلازکو به شمار می رود. ساخت برج مراقبت جدید این فرودگاه ۱۵ ماه طول کشید و بالاخره در سال ۲۰۰۵ افتتاح شد. این برج ۵۷ متر ارتفاع دارد و الگوهای حلزونی در نمای بیرونی آن به چشم می خورد. ۹۲۱۶ کاشی فلزی به صورت دستی روی بدنه برج نصب شده اند و باسازگاری با محیط پیرامون باعث صرفه جویی در هزینه ها می شوند.

ادینبورگ: زیباترین برج های مراقبت دنیا

۲- فرودگاه بیرمنگام، بریتانیا | Birmingham Airport

فرودگاه بیرمنگام در سال ۱۹۳۹ افتتاح شده است. در طول جنگ جهانی دوم این فرودگاه به عنوان مدرسه پرواز فعالیت می کرد. در حال حاضر این فرودگاه با یک باند فرودگاه سالانه بیش از ۹ میلیون مسافر را جابجا می کند. برج مراقبت جدید فرودگاه بیرمنگام که در سال ۲۰۱۲ جایگزین برج مراقبت قبلی شد ۳۳ متر ارتفاع دارد. قسمت اطاقک برج که کارشناسان مراقبت پرواز در آن مشغول به کارند دارای شیشه های گرم شونده است تا با تبخیر آب، دید بهتر و واضح تری فراهم کند.

۳- فرودگاه آل مکتوم دبی | Al Maktoum Airport

فرودگاه آل مکتوم یکی از نخستین طراحی های شهری است که به مرکزیت فرودگاه انجام می شود. برج مراقبت این فرودگاه که در سال ۲۰۱۰ تکمیل شد ۹۱ متر ارتفاع دارد. برج مراقبت دوم با ۳۰۰ متر ارتفاع در دست احداث و ساخت است. طراحی این برج شبیه یک گل است که با ساقه ای چهارگوش و چهار پر به عنوان گلبرگ های گل ساخته شده است. رنگ طلایی این برج نیز جلوه ای خاص به آن بخشیده است.

فرودگاه دبی: زیباترین برج های مراقبت دنیا

۴-برج مراقبت فرودگاه اوسلو | Gardermoen Airport

فرودگاه گاردرموئن اوسلو یکی از قدیمی ترین فرودگاه های نروژ به شمار می رود. این فرودگاه به عنوان مرکز آموزش و تمرین پرواز و جایگزین فرودگاه فورنبو (Fornebu) فعالیت می کند. این فرودگاه در سال ۱۹۹۸ مورد بازسازی قرار گرفت و گودموند استوک، معمار نروژی، ترمینال این فرودگاه را از ترکیب شیشه، چوب و فلز طراحی کرد. در سرتاسر این فرودگاه می توان آثار هنر نروژی را مشاهده کرد. شرکت Aviaplan به دلیل طراحی برج مراقبت ۹۲ متری این فرودگاه برنده جایزه بهترین طراحی شد.

۵- فرودگاه آرلاندا استکهلم | Stockholm-Arlanda Airport

برج مراقبت ۸۳ متری فرودگاه آرلاندا استکهلم توسط گرت وینگارت، معمار سوئدی در سال ۲۰۰۱ طراحی و اجرا شده است. این برح مراقبت دارای دو اطاقک جداگانه است که مانند لانه پرندگان روی برج جای گرفته اند. این دو اطاقک مراقبت نماد هوگین و مونیم، دو کلاغ اسطوره ای در افسانه های نروژی هستند که وظیفه مراقبت از جهان را برعهده داشتند. سیلا رانتانت، هنرمند فنلاندی روی بدنه سیاه و سفید این برج ۲۵۰۰ کلمه از رمان پیک جنوب سنت اگزوپری را قرار داده است.

فرودگاه آرلاندا: زیباترین برج های مراقبت دنیا

۶- فرودگاه لاگورادیا | LaGuardia Airport

فرودگاه لاگواردیا در شهر نیویورک قرار دارد و ترمینال این فرودگاه یکی از قدیمی ترین ترمینال ها در ایالات متحده است. این فرودگاه در سال ۱۹۴۰ افتتاح شده است و طراحی آن توسط ویلیام دلانو انجام شده است. در سال ۱۹۶۴ برج مراقبت این فرودگاه توسط والاس هریسون طراحی و تکمیل شد. برخی این طراحی خاص را یک بستنی قیفی غول پیکر توصیف کردند. در سال ۲۰۱۰، برج مراقبت جدیدی جایگزین این برج شد. از آنجا که برج مراقبت قدیمی جلوی دید برج مراقبت جدید را گرفته بود بخش بالایی این برج ۴۶ متری برداشته شد.

۷- فرودگاه دبی | Dubai International Airport

فرودگاه دبی در حال حاضر یکی از بزرگ ترین فرودگاه های جهان است. این فرودگاه مجهز به دو سیستم CAT III B برای شرایط جوی نامساعد و دید کم است و باندهایش به اندازه ای بزرگ است که بزرگ ترین هواپیمای مسافربری جهان، ایرباس ای ۳۸۰ می تواند روی آن فرود بیاید.  برج مراقبت ۸۷ متری این فرودگاه با معماری مدرنش نمادی از آینده این صنعت است.

آل مکتوم: زیباترین برج های مراقبت دنیا

۸-فرودگاه بین المللی ابوظبی | Abu Dhabi Airport

برج مراقبت فرودگاه ابوظبی تنها برج فرودگاهی در جهان است که به شکل هلال ساخته شده است. این برج ۱۰۹ متر طول دارد و بین باند های موازی فرودگاه قرار گرفته است. طراحی هلالی این برج از میراث دریانوردی منطقه اقتباس شده است و نمایانگر قایق های جهاز است که در فرهنگ عربی جایگاه ویژه ای دارند. فرودگاه بین المللی ابوظبی در سال ۱۹۶۸ افتتاح شد.

زیباترین برج های مراقبت دنیا

۹- برج مراقبت فرودگاه رونالد ریگان | Washington National Airport

فرودگاه رونالد ریگان واشینگتن در سال ۱۹۴۱ افتتاح شد و در سال ۱۹۹۷ برج مراقبتی  به سبک پست مدرن در این فرودگاه ساخته شد.  این برج مراقبت که توسط سزار پلی (Cesar Pelli)، معمار مشهور بین المللی و همکارانش ساخته شده است ۶۱ متر طول دارد.   در ابتدا یک گنبد سفید رنگ روی نوک این برج وجود داشت که تجهیزات رادارهای زمینی را در خود جای داده بود، اما به دلیل تداخلات راداری با ساختمان های اطراف این گنبد برداشته شد.

منبع: cetusnews.com

آشنایی با برترین جاذبه ها و شگفتی های ساحلی دنیا
با دیدن این مکانهای دورافتاده از افراد زندگی تان قدرددانی می کنید!
پاک ترین کشورهای دنیا
بزرگترین جدل تاریخی بر سر نام یک شهر!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code