بلیط هواپیما

آیا خلبان ها در موقع پرواز می خوابند؟

خلبان ها در پرواز

آیا خلبان ها در پرواز می خوابند؟ این سوال جالبی است که تا حالا به ذهن افراد زیادی خطور کرده است اما به دلایلی آنطور که باید به آن پاسخ داده نشده است. در ادامه الی گشت جواب این سوال را بطور واضح خواهد داد:

خلبان ها در پرواز
مطالب مرتبط:
آیا فرود اتوماتیک هواپیما امکان پذیر است؟
هیچ وقت در هواپیما قهوه نخورید!

امروزه تقریبا سریع ترین راه سفر به نقاط مختلف دنیا را می توان سفر با هواپیما دانست. شاید تا چندین سال پیش، خرید بلیط هواپیما برای هر کسی مقدور نبود اما امروزه با رنج مختلفی از قیمت ها روبروییم که باعث شده تا سفر با این وسیله ی سریع و راحت، برای همه ی افراد قابل انجام باشد.

با این حال یکی از بزرگترین نگرانی های افراد در رابطه با هواپیما، امنیت آن است چون حتی لحظه ای غافل شدن خلبان ها می تواند باعث فاجعه ی بزرگی شود. با این اوصاف، یک سوال خیلی بزرگ پیش می آید: آیا خلبان ها هم ممکن است در پرواز بخوابند؟ جواب ساده به این سوال، بله است.

شاید خیلی شوکه شدید اما بر خلاف تصور عموم، این موضوع اصلا خطرناک نیست و اثبات شده که این پروسه، به بهبود امنیت هواپیما کمک می کند. خواب خلبان ها در پرواز، بیشتر در پروازهای شب رایج است و در اصطلاح خلبانی، به آن، استراحت کنترل شده (controlled rest ) می گویند. بین استراحت کنترل شده و خواب معمولی تفاوت زیادی وجود دارد. استراحت کنترل شده در روی صندلی های مخصوص خلبان انجام می شود در حالی که استراحت های معمولی در مواقعی که تعداد خلبان ها از ۲ نفر بیشتر باشد و بصورت چرخشی بخوابند، اتفاق می افتد.

استراحت کنتذل شده خلبان ها

طبق قاعده ی استراحت معمولی، یک خلبان می تواند در ساعاتی که حجم کار کمتر است، ۴۵ دقیقه استراحت داشته باشد. این مقدار استراحت به آنها کمک می کند تا سطح هوشیاری و آگاهیشان بالا برود و بتوانند برای مثال فرود موفق تری داشته باشند. پس همانطور که می بینید، در رابطه با این موضوع جای نگرانی نیست.

برای استراحت کنترل شده هم باید گفت که یک استراحت و چرت کوتاه ۱۰ الی ۲۰ دقیقه ای، کمک بسیار زیادی به خلبان ها در بالا بردن سطح هوشیاری و انرژی شان می کند. خواب بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه باعث می شود تا خلبان موقع بیدار شدن احساس اینرسی و سستی داشته باشد.

خوابیدن خلبان در پرواز

برای خواب خلبان های قوانینی وجود دارد که به ترتیب زیر هستند:

  • برای استراحت کنترل شده، هر دو خلبان باید موفق باشند.
  • استراحت کنترل شده باید مقدار مشخصی بین ۱۰ الی ۳۰ دقیقه داشته باشد.
  • فقط یک خلبان می تواند در یک زمان استراحت کند و خلبان دیگر باید بیدار و هوشیار باشد. خلبانی که می خواهد استراحت کند، باید این کار را در روی صندلی خود انجام دهد. البته صندلی به سمت عقب خم می شود و از کنترلرها به دور است.
  • وقتی که خلبانی که استراحت کرده، بیدار می شود، باید حداقل تا ۱۵ دقیقه از کار کردن با کنترلرها پرهیز کند تا بتواند به طور کامل بیدار شده و هوشیاری خود را بدست بیاورد.
  • خلبانی که می خواهد استراحت کند، باید از اینکه همکارش صلاحیت کامل برای انجام وظایف ۲ نفر دارد، کاملا مطمئن باشد.
چرا به این فرودگاه، عنوان بدترین فرودگاه جهان را داده اند؟
چرا به این فرودگاه، عنوان بدترین فرودگاه جهان را داده اند؟
۱۰ حقیقت جالب درباره صنعت هواپیمایی!
۱۰ حقیقت جالب درباره صنعت هواپیمایی!
تجزیه و تحلیل وضعیت صنعت هواپیمایی ایران
تجزیه و تحلیل وضعیت صنعت هواپیمایی ایران
۱۳ آمار عجیب و غریب در دنیای سفرهای هوایی
۱۳ آمار عجیب و غریب در دنیای سفرهای هوایی