آیا رونق گردشگری اسپانیا رو به افول است؟

صنعت گردشگری اسپانیا

تابستان گذشته دلایل متعددی باعث شد که کشور اسپانیا تابستان پررونقی را در زمینه صنعت گردشگری تجربه نماید.

این عوامل شامل حملات تروریستی به کشورهای اروپایی که مقاصد گردشگری سنتی مردم دنیا بودند و برخی از تحولات دیگر بود.

کاهش نرخ سود، بهای بنزین و ناآرامی در مراکز دیگری تفریحی که در کناره های دریای مدیترانه معمولا گردشگران را به خود جلب می کردند باعث شد که اسپانیا محل امنی برای هجوم گردشگران باشند و تابستان گذشته یکی از بهترین فصول گردشگری این کشور.

اما گویا مقامات اسپانیایی نگران هستند که این اوج به افول غیرقابل پیش بینی بینجامد و در نهایت گردشگری اسپانیا روزهای بدی را در پیش رو داشته باشد.

بیشتر علاقه مند به خرید هستند تا این که بخواهند در کنار دریا آفتاب بگیرند. با این همه اخیرا صنعت گردشگری اسپانیا سود فراوانی از همین سواحل آفتابی خود برده است.

spain

خوزه لوئیس زوردا، رئیس کمپانی گردشگری «Exeltur» اسپانیا معتقد است ایجاد مجدد چنین شرایطی بسیار دشوار است و از میان ۷۵ میلیون گردشگری که پیش‌بینی می‌شود در سال جاری میلادی از اسپانیا دیدن کنند، نزدیک به چهار میلیون از گردشگرانی هستند که پیش از این به کشورهایی چون ترکیه و مصر نیز سفر کرده‌اند.

پیش ‌بینی می‌شود صنعت گردشگری اسپانیا در در سال ۲۰۱۶ شاهد رشد سالانه ۴٫۴ در مقایسه با چشم انداز رشد ۳٫۲ درصدی برای کل اقتصاد این کشور باشد که این رقم در ۱۵ سال اخیر  بی ‌سابقه بوده است.

در میان مناطق پربازدید اسپانیا منطقه شمالی کاتالونیا از جمله مکانهایی در این کشور است که بیشتر توریست ها به آن جا می روند یعنی در واقع یک چهارم توریست هایی که اسپانیا را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند به این منطقه روی می‌آورند. تا جایی که بین ماه های ژانویه و اوت حدود ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از این منطقه دیدن کردند که رقم بسیار عمده ای محسوب می شود.

منطقه «بالئاری» که یکی از بخش های خود مختار این کشور است و در واقع یکی از پنجاه استان این کشور است از نظر شمار گردشگران و استقبالی که از سوی مسافران می‌شود مقام دوم را در میان سایر مناطق این کشور به خود اختصاص داده است. دیگر منطقه ای که خیلی مورد استقبال قرار دارد و در میان مردم ایران هم حتی به صورت ضرب‌ المثل خیلی اشتهار دارد منطقه ای است که ما به آن جزایر قناری می گوییم.

اسپانیا به طور کلی یکی از کشورهایی است که در زمینه گردشگری بسیار موفق عمل کرده است. تا جایی که سال ۲۰۱۵ به طور کلی ۶۸ میلیون بازدید کننده و گردشگر از این کشور دیدن کردند و بعد از کشورهای فرانسه و آمریکا این کشور در مقام سوم از نظر موفقیت در جذب گردشگر ایستاد. با این حال این کشور در خصوص آینده صنعت گردشگری خود نگرانی هایی هم دارد.

مهم‌تر آنکه گردشگران در مقایسه با سال گذشته کمتر هزینه می‌کنند و میزان هزینه آنها وابسته به ماه میلادی دو تا شش درصد کاهش داشته است و مدت زمان کمتری را نیز در اسپانیا سپری می‌کنند.

اما این نگرانی از کجا ناشی می شود. آن طور که فیلیپ موسکوزو، استاد دانشگاه کسب و کار و تجارت مادرید می گوید این روزها صرفه جویی در هزینه‌ها یک روش عمده برای مردم محسوب می‌شود و به این ترتیب بسیاری مسافران تلاش می‌کنند به وسیله سفر با خطوط هوایی ارزان قیمت و اقامت در خانه های کرایه ای که از سوی برخی از سایت ها مانند Airbnb   به مردم پیشنهاد می شود از هزینه های خود کم کنند. به طوریکه این مساله بسیار برای هتل داران نگران کننده شده است.

در طول دو سال گذشته، شمار اقامتگاه‌های معمول برای توریست‌ها ۱٫۶ درصد افزایش داشته، در حالی که استفاده و اجاره اقامتگاه با استفاده از وب‌ سایت‌هایی چون «Airbnb» حدود ۷۵ درصد رشد داشته است.

یکی از راه هایی که مسولان اسپانیا در نظر دارند تا عملیاتی کنند توجه به گردشگران آسیایی است چرا که این مردم

با ورزشگاه نیوکمپ، خانه ی اصلی تیم بارسلونا آشنا شوید
معرفی هتل ۵ ستاره ویلا ریل در مادرید
نکات سفر به مادرید و آنچه گردشگران نباید انجام بدهند!
مسجد کوردوبا در جنوب اسپانیا + ویدئو

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code