با یادگیری این اصطلاحات، مثل یک مسافر حرفه ای بلیط هواپیما بخرید!

اصطلاحات بلیط هواپیما

اگر تا به حال با هواپیما سفر کرده باشید هنگام خرید بلیط هواپیما با اصطلاحات خاصی مواجه شده اید. بسیاری از مسافران به دلیل عدم آشنایی با این اصطلاحات دچار سردرگمی و ابهام می شوند و نمی دانند کدام بلیط واقعا برایشان مناسب است. اگر کمی انگلیسی بلد باشید مفهوم و معنی این اصطلاحات را می توانید تا حد زیادی متوجه شوید، اما به هرحال تصمیم گرفتیم در این مطلب اصطلاحات رایج در هنگام خرید بلیط هواپیما را برای شما توضیح بدهیم. چه انگلیسی بلد باشید یا نه، آشنایی با مفهوم اصطلاحات بلیط هواپیما می تواند به شما کمک کند دفعه بعد مثل یک مسافر حرفه ای و آگاه بلیط خود را رزرو کنید. پس با الی گشت همراه باشید.

برای رزرو آنلاین بلیط هواپیما اینجا را کلیک کنید

کاربردی ترین اصطلاحات بلیط هواپیما

کلاس های پروازی

مطالب مرتبط:
۳ تفاوت بلیط فرست کلاس و بیزنس کلاس
سوئیت فرست کلاس هواپیمایی امارات با طراحی داخلی مرسدس بنز

از جمله پرکاربردترین اصطلاحات بلیط هواپیما که هنگام خرید بلیط زیاد با آن مواجه می شوید کلاس پروازی و انواع مختلف بلیط هواپیماست. به طور کلی سه نوع کلاس پروازی داریم: فرست کلاس، بیزنس کلاس و اکونومی. البته هر ایرلاین ممکن است علاوه بر این سه نوع، کلاس های دیگری مثل پرمیوم اکونومی، پرمیوم بیزنس کلاس و …. نیز داشته باشد. تفاوت این کلاس ها در نوع صندلی ها، تعداد صندلی ها و فضای اختصاصی هر مسافر و سرویس دهی و خدمات در طول پرواز است. البته یکی از بارزترین تفاوت های این کلاس های پروازی در قیمت بلیط هواپیماست. بلیط فرست کلاس در مقایسه با سایر کلاس ها قیمتی به مراتب بالاتر و گران تر دارد و بلیط هواپیمای اکونومی نیز ارزان ترین بلیط هر ایرلاین است. در ادامه هریک از این کلاس ها را جداگانه توضیح می دهیم:

کلاس های پروازی

فرست کلاس | First Class

اگر تا به حال برای خرید بلیط ماهان اقدام کرده باشید با اصطلاحات بلیط هواپیما مثل پرواز فرست کلاس و بلیط فرست کلاس مواجه شده اید. صندلی هایی که در قسمت جلوی هواپیما قرار دارند فرست کلاس نامیده می شوند. صندلی های بخش فرست کلاس علاوه بر کیفیت و راحتی بیشتر، فاصله بیشتری از یکدیگر دارند و به این ترتیب، فضای اختصاصی بیشتری در اختیار مسافران قرار می دهند. مسافران فرست کلاس در طول پرواز از سرویس های ویژه ای برخوردار خواهند بود. امکان انتخاب غذا از منو، سفارش نوشیدنی و حریم خصوصی بیشتر از جمله این امکانات هستند. البته امکانات بخش فرست کلاس بسته به نوع ایرلاین متفاوت است. برخی از شرکت های هواپیمایی مثل امارات و قطر ایرویز در پروازهای فرست کلاس خود امکانات و پذیرایی بسیار مجلل و لوکسی به مسافران خود ارائه می کنند. تا حدی که فرست کلاس این ایرلاین ها بیشتر به یک هتل ۵ ستاره شباهت دارد تا صندلی هواپیما! البته ناگفته نماند که به دلیل ارائه این امکانات ویژه، قیمت بلیط هواپیمای فرست کلاس نیز بسیار گران است و شاید هرکسی از پس هزینه آن برنیاید. یکی از مزیت های مسافران فرست کلاس این است که قبل از سایرین سوار هواپیما می شوند و در فرودگاه نیز می توانند از سالن های استراحت فرست کلاس به طور رایگان استفاده کنند.

بلیط فرست کلاس

بیزنس کلاس | business class

صندلی های بیزنس کلاس بعد از بخش فرست کلاس قرار دارد و در لغت به معنای کلاس تجاری است. این پرواز مخصوص افرادی است که در سفر کاری هستند و در طول پرواز نیازمند سرویس های خاصی هستند. سرویس دهی و خدمات بیزنس کلاس به اندازه فرست کلاس نیست، اما مسلما از بخش اکونومی بهتر است. در این بخش نیز فضای اختصاصی مناسبی در اختیار مسافر قرار می گیرد تا مسافرانی که در سفر کاری هستند بتوانند در طول پرواز به خوبی استراحت کنند. قیمت بلیط بیزنس کلاس کمی از فرست کلاس ارزان تر است، اما به نسبت اکونومی همچنان گران محسوب می شود.

بلیط هواپیما بیزنس کلاس

کلاس اکونومی | economy class

بلیط اکونومی متداول ترین و رایج ترین اصطلاحات بلیط هواپیما است و گاهی بلیط اقتصادی نیز نامیده می شود. اکثر مسافرانی که با هواپیما سفر می کنند بلیط اکونومی را خریداری می کنند. قیمت به صرفه و در دسترس بودن بیشتر این بلیط ها آن را به پرفروش ترین بلیط هواپیما در اکثر ایرلاین ها تبدیل کرده است. در این پرواز امکانات و سرویس دهی در حد متوسط است و صندلی ها در ردیف های پشت سرهم قرار گرفته اند، بنابراین مسافران فضای اختصاصی زیادی در اختیار ندارند.

بلیط هواپیما اکونومی

صندلی کنار راهرو | aisle seats

صندلی کنار راهرو که اِیزل سیت نامیده می شود صندلی هایی هستند که کنار راهروی هواپیما قرار دارند. اگرچه این صندلی ها به دلیل رفت و آمد مکرر مهمانداران و مسافران پرسر و صداست اما طرفداران خاص خود را دارد. صندلی هایی که به راهروی بین هواپیما نزدیک تر هستند صندلی کنار راهرو نامیده می شوند و در صورت نشستن روی این صندلی ها می توانید به راحتی و بدون دردسر از جای خود بلند شوید و به سرویس بهداشتی بروید!

 

صندلی کنار پنجره | window seats

صندلی کنار پنجره یا ویندو سیت همان طور که از نامش مشخص است به صندلی هایی گفته می شود که کنار پنجره هواپیما قرار دارند. این صندلی را می توان به جرات محبوب ترین و پرطرفدارترین صندلی هواپیما دانست. بسیاری از مسافران دوست دارند در طول پرواز از پنجره منظره ابرها و شهرها را تماشا کنند. برای آنکه بدانید کدام صندلی کنار پنجره قرار گرفته به این شکل عمل کنید: ردیف های صندلی در هواپیما از سمت چپ به راست با حروف انگلیسی نامگذاری می شوند. به این ترتیب صندلی های کنار پنجره که در سمت چپ هواپیما قرار دارند با حرف A مشخص می شوند. به همین ترتیب صندلی های بعدی با حروف B,C,D و … نامگذاری می شوند. بسته به نوع و بزرگی هواپیما این حروف ممکن است بیشتر یا کمتر باشند، اما آخرین حرف در بلیط های هر ایرلاین مربوط به صندلی کنار پنجره در منتهی الیه راست هواپیماست. بنابراین با دانستن این نکته می توانید در صورت امکان انتخاب صندلی، صندلی کنار پنجره هواپیما را رزرو کنید.

صندلی کنار پنجره هواپیما

ردیف کنار خروج اضطراری | exit row

ردیف صندلی هایی که به درهای خروج اضطراری نزدیک ترند اگزیت رو یا ردیف کنار خروج اضطراری نامیده می شوند. مسئولین صدور بلیط همیشه دقت می کنند که افراد سالم، جوان و سلامت را در این صندلی ها قرار دهند! به طور مثال، افراد مسن و سالخورده، کودکان و افراد با محدودیت حرکتی را باید در ردیف های دیگر نشاند. در صورتی که موقعیت اورژانسی و اضطراری به وجود بیاید لازم است همه مسافران در کمترین زمان ممکن از هواپیما خارج شوند. به همین دلیل افرادی که در این قسمت می نشینند باید بتوانند به سرعت از هواپیما خارج شوند و مانع از خروج سایر مسافران نشوند.

صندلی کنار خروج اضطراری

صندلی استاندارد | standard

این مورد هم یکی از اصطلاحات بلیط هواپیما است که ممکن است هنگام رزرو بلیط و سفر هوایی زیاد شنیده باشید. صندلی استاندارد به صندلی های معمولی گفته می شود که هیچ گونه محدودیتی ندارند (مثل صندلی نزدیک خروج اضطراری که برخی مسافران نباید در آن قسمت بنشینند) و سرویس دهی خاص مثل فضای اختصاصی بیشتر نیز در اختیار ندارند.

منبع: fluentu.com

خرید بلیط هواپیما لحظه آخری
چطور از فرودگاه روتردام هلند به مرکز شهر برویم؟
مهمترین مشکلات مسافران قبل از پرواز
معرفی هواپیمای یالکوو ۴۲ کوچک اما پرقدرت برای آب‌و‌هوای سرد
چرا چراغ های داخل هواپیما هنگام فرود و صعود خاموش می شوند؟
  1. Avatar
    نوید

    با سلام
    اصطلاح Add additional baggage به چه معناست؟
    آیا به معنای بار اضابه بر ۱ عدد چمدان است یا در صورت حتی ۱ چمدان نیز نیاز به اضافه کردن گزینه Add additional baggage هستیم؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code