تجربه منحصربفرد سفر آموزشی در کشتی

سفر آموزشی با کشتی

گردشگری آموزشی، یک نوآوری جدید نیست. ریشه اش به گراند تور باز می گردد. این کلمه برای نخستین بار حدود ۳۰۰ سال پیش در انگلستان به کار برده شد. این نوع از سفر به عنوان بهترین وسیله برای آموزش به افراد ثروتمند در مورد فرهنگ، ذائقه، جغرافیا، هنر و برقراری روابط به طور کلی و آمادگی برای کار یا رفتن به خدمت سربازی، خدمات دولتی و یا خدمات اجتماعی شناخته شده بود. امروزه ۱۵۰ هزار دانشجوی آمریکایی به صورت برنامه های تحصیل خارج از کشور سالیانه به سفرهای بین المللی می روند. یکی از متنوع ترین فرصت های آموزشی توسط ترم تحصیلی در دریا (Semester at Sea) ارائه شده است، که سالی دو بار حدود ۶۵۰ دانشجو را از سراسر جهان به یک ترم ۱۰۰ روزه می برد که شامل سفر به ده کشور مختلف به همراه تلفیقی از آموزش و گردش است.

در طی بیش از ۴۰ سال، ۴۰هزار دانشجو از کشور آمریکا و کشورهای دیگر برنامه های سمستر ات سی را که شامل چهار دوره آموزشی اعتباری از یک برنامه آموزشی جامع بین المللی است، تجربه کرده اند. مؤسسه آموزشی شیپ بورد که یک مؤسسه غیر انتفاعی است، این برنامه ها را با ارتباط با دانشگاه های مختلف آمریکا از سال ۱۹۷۵ اجرا کرده است. مفهوم اصلی در سال ۱۹۲۶ با عنوان دانشگاه کروز جهانی افتتاح شد که بعدها به دانشگاه هفت دریا و سپس به دانشگاه جهانی شناور تبدیل گردید و بالاخره با کمک مرحوم سی وای تانگ، بنیان گذار خط کانتینر اورینت اورسیز، سمستر ات سی نام گرفت.

دانشجویان، کارمندان و دانشکده ها از سرتاسر جهان در دوره ۱۰۰ روزه ترم بهار و پاییزی یا برنامه ۶۵ روزه تابستانی با یکدیگر معاشرت، مطالعه و کار می کنند. سفرهای بهاره معمولاً به سمت کشورهای شرقی و سفرهای پاییزی به سمت کشورهای غربی است و در سفرهای کوتاه تابستانی تمرکز روی کشورهای آسیایی و آمریکای جنوبی است. تأکید بیشتر روی فرهنگ های غیر غربی با اقتصاد رو به رشد و عقاید فرهنگی و سیاسی متفاوت می باشد. یک طرح کلی چند رشته ای از مناطق و مسائلی که هنگام سفر با آن مواجه شده ایم، به وسیله یک دوره اجباری سطح بالای جغرافیا ارائه می شود. همان طور که مطالعات جهانی نام گرفته، این مطالعات بر تجربه و تخصص دانشکده و همچنین مدرسان و سخنرانان متخصص که بینشی شخصی تر را در تاریخچه، فرهنگ و آداب ملت خود ارائه می دهند، تکیه می کند.

پروفسور سیمون هادسن، نویسنده این کتاب، در سفر بهار سال ۲۰۰۶ سمستر ات سی شرکت کرد. او می گوید: «واقعا تجربه کاملی بود و من معمولاً استطاعت این را ندارم که چهار ماه با خانواده خود به سفر بروم (هزینه یک تور کشتی ۱۰۹ روزه با کروزهای کریستال ۵۷ هزار دلار آمریکاست). پس این بهترین فرصت بود که کار و گردش را در یک روش مقرون به صرفه با یکدیگر ادغام کنم. دو پسر من از هر دقیقه اش لذت بردند و هنوز هم در مورد تجربه این سفر صحبت می کنند. جالب است که تدریس گردشگری در سفرهای قبلی روی کشتی انجام نشده بود و به نظر می رسید که این یک انتخاب درست برای چنین اقدامی باشد. من در نهایت سه کلاس ۳۶ نفری داشتم و یک گروه جالب گلچین شده از دانشجویان. به یادماندنی ترین کشورهایی که از آن ها دیدن کردیم چین، مالزی، تایلند، هند، برزیل و آفریقای جنوبی بودند؛ اما هر سفر برای خود یک ماجراجویی متمایز را در بر داشت.»

فقط دانشجویان نیستند که در این سفرها درباره جهان چیز یاد می گیرند. یک گروه کوچک از کارشناسان ارشد نیز به گشت در دور دنیا می پردازند و در کلاس ها، فعالیت های دانشکده های محلی، انجمن ها، مطالعات جهانی و سخنرانی ها روی کشتی شرکت می کنند. آنان بخشی از خانواده گسترده ای را روی کشتی تشکیل می دهند که مانند پدر و مادرناتنی با پدربزرگ و مادربزرگ برای نسل های جوان تر خود هستند. دانشجویان نیز داوطلب می شوند که به عنوان برادران و خواهران بزرگ تر برای بچه های مدرسه ای انجام وظیفه می کنند. بچه های کارمندان و استادان نیز در حالی که با والدین خود به دور دنیا سفر می کنند، آموزش هم می بینند.

موضوع های درسی شامل مدم شناسی، زیست شناسی، تجارت، اقتصاد، موسیقی، زمین شناسی، فلسفه و هنرهای نمایشی و رشته های بی شمار دیگر می شود. دانشجویان در هر رشته ای می توانند شرکت کنند، همچنین کمک های مالی برای آندسته که شرایط لازم را برای دریافت کمک مالی دارند، وجود دارد. کارهای عملی تحقیقاتی که ۲۰٪ از ساعات واحدهای دوره را تشکیل می دهد، بر اساس علایق خاص و نیز بودجه های متفاوت درجه بندی شده است. سفرهای روزانه ممکن است شامل مراسم چای در ژاپن یا یک مراسم کاندمبل در برزیل باشد. در سفرهای شبانه ممکن است دانشجویان را به مکان هایی با اهمیت فرهنگی، تاریخی یا سیاسی، از قبیل دیوار بزرگ چین یا انکوروات در کامبوج  ببرند.

تجربه های عملی دیگر، بیشتر بر مردم محلی و مشارکت فعال در کشورهای دیده شده تأکید دارد. دانشجویان و استادان می توانند درباره عادات محلی در طی اقامت در خانه یک خانواده هندی یا چینی اطلاعات کسب کنند. در سفرهای شبانه به روستاهای بکری می روند که دانشجویان در آن جا می توانند همانند افراد محلی روستا کار بکنند، غذا بخورند و بخوابند. همچنین برای دیدار با دانشجویان کشورهای دیگر هنگام خوشامدگویی ها، مسابقه های ورزشی و سخنرانی ها فرصت هایی وجود دارد.

کشتی ام وی اکسپلورر شامل تمام تجملات یک کشتی معمولی کروز، به علاوه فضای آموزشی و قوانین عادی یک محیط دانشگاهی می شود. بنا بر این یک کتابخانه با امکانات کامل و یک اتاق کامپیوتر همراه با یک سالن ورزشی و مرکز بهداشت دارد.

با هزینه اولیه ۱۶ هزار دلار آمریکا برای هر سفر ۱۰۰ روزه، قیمت سمستر ات سی به معنای واقعی برای دانشجویان ارزان است. وقتی این فرصت را در نظر می گیرید که از ده کشور مختلف حدوداً به مدت ۵ روز برای هر کشور دیدن می کنید و در بهترین حالت، ۱۲ واحد را در طول یک ترم عادی مدرسه می گذرانید، متوجه می شوید که اصلا گران نیست. اما دانشجویان برای سفرهای داخلی خود، کتاب ها و خرج کلی نیز پول نیاز دارند. در یک بروشور تبلیغاتی درج شده که سمستر ات سی هزینه اش بیشتر از هزینه ترم دانشگاهی است؛ اما اگر این موضوع را در نظر بگیرید که یک ترم با اعتبار دانشگاهی را می گذرانید و یک بعد دیگر به تحصیلات دانشگاهی خود اضافه می کنید که باعث سود شما در سراسر زندگی می شود، آن وقت یک سرمایه گذاری مادام العمر خواهد بود.

چنین برنامه های گردشگری آموزشی بین المللی، مطابق با روند جاری با جهانی شدن پیش می رود؛ رویدادی که به واسطه آن کشورها به وسیله تجارت رو به رشدشان مستقل می شوند و بازار در محدوده خود جهانی می شود. بیانیه مأموریت سمستر ات سی بازگو کننده این روند است که جستجوی دانش توسط بشریت به صورت پیچیده ای به دریا و کشتی ها مرتبط است. از دوران تمدن اولیه تا دوران جدید، جستجوی مناطق دور، مبادله افکار و کالاها و جستجو برای دانش به همین صورت شکل گرفته است. این روند برای مشخص کردن تعهد خود برای ادغام مزیت تحصیلی با برنامه هاب تجربی محرک به منظور باقی ماندن در صف آموزش جهانی ادامه خواهد داشت.

ببینید در گوشه و کنار جهان با تخم مرغ چه می کنند!
ببینید در گوشه و کنار جهان با تخم مرغ چه می کنند!
دیدن این مناطق شما را وحشت زده می کند!
دیدن این مناطق شما را وحشت زده می کند!
معرفی ۵ باغ زیبای دنیا
معرفی ۵ باغ زیبای دنیا
مشهورترین کانال های آبی در جهان
مشهورترین کانال های آبی در جهان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code