حقایقی غیر منتظره و جالب در مورد هواپیماها | بخش اول

حقایقی از هواپیما که احتمالا نمی دانستید

روزانه بیش از ۱۰۰ هزار پرواز در جهان انجام شده که موجب جا به جایی بیش از ۱۰ میلیون مسافر می شود. با این که مسافران در مجموع حدود ۷۶ میلیارد ساعت را در طول یک سال در هواپیما می گذرانند اما این وسیله حمل و نقل بسیار ارزشمند و مورد توجه مردم بوده به راحتی می توان آن ها را از نقطه ای به نقطه دیگر برده و سفرهای تجاری و تعطیلات ساحلی را به سادگی برای آن ها فراهم کرده است. فراتر از نحوه حمل و نقل و بسته بندی بار و همچنین ایمنی پایدار در پروازها، دنیایی از موارد وجود دارند که در مورد هواپیماها نشنیده اید. بنابراین بهتر است کمربندهای خود را بسته، صندلی خود را به حالت اولیه بازگردانده و آماده شوید تا با الی گشت در مورد حقایقی از هواپیما که احتمالا نمی دانستید بخوانیم.

حقایقی از هواپیما که احتمالا نمی دانستید

حقایقی از هواپیما در مورد تاریخچه آن

مطالب مرتبط:
حقایقی غیر منتظره و جالب توجه در مورد هواپیما | بخش دوم
هواپیماهای آزمایشی که تاکنون در مورد آن ها نشنیده اید
مرگبارترین سوانح هواپیمایی تاریخ | قسمت دوم
 1. بال های هواپیما فقط یک جزء از پرواز می باشند. در واقع چهار نیرو وجود داشته که موجب می شود هواپیما بالا، پایین و جلو رفته و یا سرعت آن کاهش پیدا کند. این چهار نیروی پرواز شامل نیروی بالابر، رانش، کشیدن و وزن می باشد.
 2. برادران رایت اولین پرواز را در سال ۱۹۰۳ انجام دادند. این نخستین پرواز پایدار و کنترل شده در اسمان بود. هواپیمای آن ها که رایت فلیر (Wright Flyer) نام داشت توانست در حدود ۱۲۰ فوت پرواز نماید. امروزه جدیدترین بویینگ می تواند بیش از ۱۰ هزار مایل را تنها با یک مخزن سوخت حرکت نماید.
 3. جالب است بدانید که یکی از مهمترین حوادث کشنده در مورد هواپیما در واقع بر روی زمین اتفاق افتاده است. در سال ۱۹۷۷ دو هواپیمای بویینگ ۷۴۷ که مجموعا بیش از ۶۰۰ مسافر را حمل می کرده اند در وسط باند فرودگاه با یکدیگر برخورد کردند. این حادثه که به نام تنریف شناخته می شود در جزیره ای به همین نام رخ داد و بیش از ۵۰۰ نفر در آن کشته شدند.
 4. افزایش میزان دی اکسید کربن در اتمسفر کره زمین باعث افزایش سوانح هوایی خواهد شد.
رایت فلیر، اولین هواپیما ساخته شده توسط برادران رایت

حقایقی از هواپیما در خصوص موارد ایمنی

 1. میزان اکسیژنی که در ماسک های اضطراری هواپیما وجود دارند تنها برای ۱۵ دقیقه می باشد.
 2. انگلیسی زبان بین المللی پرواز می باشد. تمامی کنترل کننده های پرواز و خلبانان تجاری که در پروازهای بین المللی فعالیت می کنند می بایست به زبان انگلیسی صحبت کنند.
 3. کوچکترین جت جهان BD-5 Micro می باشد. پهنای بال های این هواپیما بین ۴ تا ۶ متر بوده و وزن آن ۱۶۲ کیلوگرم است.
 4. یک عدد از شیشه های جلو یا یکی از پنجره های کابین خلبان بویینگ ۷۴۷ سری ۴۰۰ به اندازه یک خودروی بی ام دبلیو (BMW) هزینه در بر خواهد داشت.
 5. اکثر خلبانان و کمک خلبانانی که در خطوط هوایی بزرگ فعالیت می کنند مجاز نیستند که در طول پرواز غذایی مشابه بخورند. دلیل وجود این قانون برای جلوگیری از مسمومیت کل خدمه پرواز می باشد.
کوچکترین جت جهان BD-5 Micro

حقایقی از هواپیما در مورد اندازه و توانایی های منحصر به فرد

 1. پنجره های برج کنترل فرودگاه می باشد دقیقا ۱۵ درجه نسبت به حالت عمودی زاویه داشته باشند. این زاویه به منظور کاهش بازتاب نور از خارج به داخل و یا بالعکس می باشد.
 2. به طور متوسط در یک هواپیمای بویینگ ۷۴۷ در حدود ۱۵۰ تا ۱۷۵ مایل سیم کشی وجود دارد.
 3. هواپیمای C-5 یکی از بلندترین هواپیماهای نظامی در جهان می باشد. طول این هواپیما ۱۴۳ فوت بوده و از اولین پرواز برادران رایت بیشتر است.
 4. میزان هوایی که یک بویینگ ۷۶۷ از میان موتورهای خود عبور می دهد به اندازه ای است که بتواند در مدت ۷ ثانیه یک بالن باد نماید.
 5. تایرهای فرود Boeing KC-135 شامل ۸ چرخ اصلی و دو چرخ در دماغه آن می باشد. مواد به کار رفته در آن برای ساخت چرخ های ۱۰۰ خودرو کافی می باشد.
هواپیمای C-5 یکی از بلندترین هواپیماهای نظامی در جهان

حقایقی از هواپیما در خصوص خلبانان

 1. جالب است بدانید که تعداد فضانوردان بیشتر از خلبانانی می باشد که با هواپیمای کونکورد پرواز کرده اند. کونکورد یک هواپیمای مسافربری توربوجت فوق العاده بود که بین سال های ۱۹۷۶ تا ۲۰۰۳ خدمت کرده و پس از آن از رده خارج شد. بسیاری از افراد این هواپیما را معجزه مهندسی می دانند.
 2. اولین زنی که در ایالات متحده توانست گواهی نامه پرواز را دریافت نماید هریت کویمبی (Harriet Quimby) در سال ۱۹۱۱ بود. او اولین زنی بود که در کانال آبی انگلستان پرواز نمود.
 3. امیلیا ارهارت (Amelia Earhart) اولین زنی بود که توانست به تنهایی بر روی اقیانوس اطلس پرواز کند. او همچنین به ایجاد بنیاد نود و نه (The Ninety-Nines) کمک کرده که سازمانی برای خلبانان زن بود. علاوه بر این ها او دستاوردهای بسیار دیگری را نیز به دست آورد.
 4. باند فرودگاه های تجاری به طور معمول بین ۶۰ تا ۱۲۰ سانتی متر ضخامت داشته که توسط لایه ای از آسفالت پوشانده شده است. محل پارک هواپیماها اغلب نازک تر بوده و ضخامت آن در حدود ۴۵ سانتی متر از جنس بتن می باشد.
افسانه کونکورد و کعجزه مهندسی

حقایقی از هواپیما در مورد بزرگترین ها و سریعترین ها

 1. هواپیماها معمولا در ارتفاع ۳۵ هزار پا پرواز می کنند. اگر زمین را به اندازه یک کره رومیزی در نظر بگیریم، ارتفاعی که هواپیماها پرواز می کنند به اندازه ۲ میلی متر از سطح آن خواهد بود.
 2. بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان ایرباس ۳۸۰ می باشد. این هواپیما دارای چهار موتور بوده و اولین پرواز خود را در تاریخ ۲۷ آوریل ۲۰۰۵ انجام داده است.
 3. سریعترین هواپیما در جهان لاکهید SR-71 بلک برد (Lockheed SR-71 Blackbird) می باشد که می تواند با سرعت ۲۱۹۳ مایل در ساعت حرکت کند. این رکورد تقریبا ۴۰ سال است که باقی مانده است.
 4. جالب است بدانید که با توجه به مکانیک هواپیما، نشستن در قسمت دم هواپیما باعث می شود در هنگام وقوع حادثه ۴۰ درصد احتمال بیشتری برای زنده ماندن وجود داشته باشد.
سریعترین هواپیما در جهان لاکهید SR-71 بلک برد

حقایقی از هواپیما در خصوص آنچه بریتان جالب خواهد بود

 1. جت آنتونوف باربری (Antonov AN-225) بزرگترین هواپیمای ساخته شده در جهان می باشد. این هواپیما از نوک دماغه تا دم تقریبا به اندازه یک زمین فوتبال می باشد. در اصل این هواپیما برای حمل فضاپیما ساخته شده بود.
 2. در حدود ۹۵٫۷ درصد از کسانی که در سوانح هوایی حضور داشتند زنده مانده اند.
 3. مقدار سوختی که یک هواپیمای بویینگ ۷۶۷ سری ۴۰۰ با خود حمل می کند به اندازه ای است که بتواند مخزن ۱۴۰۰ مینی ون را پر نماید.
 4. بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان که ایرباس ۳۸۰ می باشد تقریبا از ۴ میلیون قطعه ساخته شده است.
 5. خطوط سفید رنگی (contrails) که در آسمان پشت جت ها دیده می شود بخار آب بوده و می تواند برای پیش بینی اب و هوا مورد استفاده قرار گیرد. اگر این خطوط نازک باشد نشانه رطوبت پایین و آب و هوای مناسب است. در صورتی که خطوط سفید ضخیم باشند می تواند نسانه ای از طوفان در پیش رو باشند.
هواپیمای آنتونوف بزرگترین هواپیمای ساخته شده

حقایقی از هواپیما در مورد فرودگاه ها و مسافرین

 1. یک جت تجاری مسافربری به طور متوسط سرعتی بین ۵۵۰ تا ۵۸۰ مایل بر ساعت خواهد داشت.
 2. اوتو لیلینتال (Otto Lilienthal) که به پادشاه گلایدر معروف می باشد، نخستین گلایدر را اختراع کرده تا بتواند افراد را در فاصله های طولانی حمل و نقل نماید. برادران رایت می گویند که تحقیقات لیلینتال به عنوان الهام بخشی برای کارهای آن ها بوده است. شلوغ ترین فرودگاه برلین به نام او نامگذاری شده است.
 3. شلوغ ترین فرودگاه جهان، فرودگاه بین المللی هارتسفیلد جکسون آتلانتا بوده که در سال بیش از ۹۶ میلیون مسافر از آن عبور می کنند. فرودگاه بین المللی پکن با بیش از ۸۶ میلیون مسافر در رتبه دوم قرار دارد. با این حال فرودگاه اوهارا شیکاگو دارای بیشترین میزان نشست و برخاست هواپیما می باشد.
 4. در ایالات متحده به طور روزانه حدود ۲ میلیون مسافر با بیش از ۳۰ هزار پرواز جا به جا می شوند.
 5. شرکت ایرباس در حال کار بر روی یک هواپیمای شیشه ای بوده تا مسافران بتوانند نمایی ۳۶۰ درجه از محیط اطراف خود را ببینند.
اوتو لیلینتال مخترع گلایدر
 1. صنعت هوایی ایالات متحده سالانه درامدی معادل ۱۷۰ میلیارد دلار دارد. این صنعت شامل ۶۰۰ شرکت هواپیمایی بوده که ۱۰ عدد از ان ها به تنهایی بیش از ۷۵ درصد درامد این صنعت را تشکیل می دهند. از جمله این ۱۰ شرکت می توان به خطوط هوایی آمریکن (American)، خطوط هوایی دلتا (Delta) و یونایتد کنتینانتال (United Continental) اشاره کرد.
 2. در سراسر جهان صنعت هوانوردی درامدی معادل ۶۴۰ میلیارد دلار دارد.
 3. هوای داخل کابین هواپیما بینی را خشک کرده و تغییرات فشار هوا باعث می شود تا حدود یک شوم از جوانه های حس چشایی بی حس شوند. این یکی از دلایلی است که شرکت های هواپیمایی در غذاهای خود مقدار زیادی ادویه جات و نمک اضافه می کنند. علاوه بر این آب گوجه فرنگی در آسمان طعم اسیدی کمتری خواهد داشت.
این راه ها زیباترین مسیرهای پرواز در دور دنیا هستند!
آیا پرواز در هوای بادی خطرناک است؟
دنیای تولید و سرو غذا بر فراز آسمان-هواپیمایی امارات
چطور از فرودگاه آرلاندا استکهلم به مرکز شهر برویم؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code